Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Jaki Wrocław w przyszłości? Jak powinien się rozwijać? Debaty o mieście na Politechnice Wrocławskiej

03.06.2014 | Aktualizacja: 09.06.2014 11:39

(fot. Fotolia)
Naukowcy, biznesmeni, urzędnicy, artyści, działacze społeczni i dziennikarze usiądą do rozmowy na Politechnice Wrocławskiej. Razem będą zastanawiać się, w jakim kierunku idzie Wrocław i czy jest to dobry kurs. Debaty w ramach „Pracowni miast” będą trwały przez cały poniedziałek
„Pracownia miast” jest nowym projektem Gazety Wyborczej, która chce stworzyć forum wymiany opinii dla liderów. Redakcja zachęca więc do zadania sobie pytań: „Czyje jest miasto? Deweloperów czy działkowców?”, „Dla kogo są ulice? Dla kierowców czy rowerzystów?”, a także „Kto decyduje? Urzędnicy czy pieniacze?” i „Kto da nam pracę? Kto wykształci? Jak nowe technologie wpłyną na jakość życia w naszym mieście?”.
- Nie boję się emocji z żadnej frakcji - wiem, że jasną i ciemną stronę Wrocławia można mocno uargumentować. Zakładam jednak, że jeśli komuś się chce to robić, to chodzi mu o to samo - żeby nie przespać dobrego czasu dla miasta, i życzy mu dobrze” – pisał w sobotniej Gazecie Wyborczej Wojciech Pelowski, wicenaczelny jej wrocławskiej redakcji, zachęcając do udziału w debatach.

Poniedziałkową konferencję w Centrum Kongresowym PWr otworzą Grzegorz Piechota z Gazety Wyborczej, profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej i Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia oraz prezentacja "Jak wygląda miasto dziś, a czym może stać się w przyszłości". Po niej zaplanowano dwie debaty: “Biznes dla uczelni czy uczelnie dla biznesu? Jakich specjalistów potrzebuje miasto przyszłości i o tym, jak dobra współpraca rozwija miasto” oraz “Planować, potem budować - nie odwrotnie. Jak powinno rozwijać się miasto, żeby mieszkało się w nim wygodnie?”.
- Chcę podkreślić, że XIX- i XX-wieczne planowanie miast już minęło – mówi dr Izabela Mironowicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich we Wrocławiu, która weźmie udział w drugiej debacie. - Dziś mamy nowe możliwości i nowe narzędzia. Na Politechnice Wrocławskiej korzystamy z nich od lat. Są nowoczesne, oparte o symulacje komputerowe i – co warto podkreślić – nie mówią nam, co będzie w przyszłości, ale jakie mogą być rezultaty podejmowanych przez nas decyzji politycznych, planistycznych i innych. Dlatego są tak ważne i należy z nich korzystać – podkreśla.
Po debatach zaczną się warsztaty: “Nie udajemy, że nie ma problemów. Są, ale miasto i biznes są otwarci na ich rozwiązywanie - o dialogu i konsultacjach społecznych” oraz “Sport w wielkim mieście nie tylko na wielkim stadionie. Bo wrocławianie to nie tylko kibice - potrzebują basenów, boisk i ścieżek rowerowych”. Zakończą się one rekomendacjami wypracowanymi w czasie warsztatów, które zostaną później opublikowane i przekazane władzom miasta oraz zaprezentowane na wieczornej wystawie w Kinie Nowe Horyzonty.
W debatach i warsztatach Politechnikę Wrocławską będą reprezentować dr inż. Waldemar Grzebyk, zastępca dyrektora Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej ds. Transferu Technologii, dr Anna Borkowska z Wydziału Informatyki I Zarządzania, dr inż. Wawrzyniec Zipser z Wydziału Architektury i wspomniana już dr Izabela Mironowicz.
Zapisy na konferencję tutaj.
​Program konferencji:

godz. 10 - 10.15 - konterencję otworzy profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej, Grzegorz Piechota z "Gazety Wyborczej" oraz Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.
godz. 10.15-10.45 - prezentacja otwierająca: Jak wygląda miasto dziś, a czym może stać się w przyszłości.
godz. 10.45-12 - panel dyskusyjny "Jak mądrze budować? Jak powinno rozwijać się miasto, żeby mieszkało się w nim wygodnie": Zbigniew Maćków, kurator Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i prezes Dolnośląskiej Izby Architektów, Piotr Fokczyński, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Wrocławia, Dorota Jarodzka-Śródka, prezes Archicomu i przewodnicząca wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich, dr inż. arch. Izabela Mironowicz z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich we Wrocławiu oraz Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Wrocławia.
godz. 12-12.30 - przerwa na kawę
godz. 12.30-13.45 - panel dyskusyjny "Biznes dla uczelni, czy uczelnie dla biznesu? Jakich specjalistów potrzebuje miasto przyszłości?": dr inż. Waldemar Grzebyk, zastępca dyrektora Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej ds. Transferu Technologii, Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia oraz Andrzej Grzybowski, dyrektor ds. rozwoju sektora edukacyjnego, Intel.
lucy