Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Czego od przyszłego rektora oczekują studenci?

26.04.2016 | Aktualizacja: 27.04.2016 08:44

Debata studencka z kandydatami na rektora PWr (fot. Krzysztof Mazur)

Kandydaci ubiegający się o funkcję rektora Politechniki Wrocławskiej spotkali się ze studentami. Podczas debaty prof. Cezary Madryas i prof. Eugeniusz Rusiński odpowiadali na pytania dotyczące m.in. e-learningu, podziału funduszy na stypendia czy problemów związanych z biurokracją  na uczelni
Spotkanie rozpoczęły  wystąpienia kandydatów, którzy zaprezentowali swoje programy wyborcze. Obydwaj podkreślili ważną rolę studentów w działalności  i rozwoju uczelni. – Macie ogromy wpływ na kształt Politechniki, bo bierzecie udział w wyborze rektora – mówił prof. Eugeniusz Rusiński. -  Pomagacie budować markę uczelni w Polsce i na świecie – zauważył prof. Cezary Madryas.
Następnie kandydaci odpowiadali na pytania przygotowane przez Samorząd Studencki PWr, internautów i publiczność. Zagadnienia podzielone były na sześć bloków tematycznych: dydaktyka, działalność studencka, organizacja, współpraca, biznes i przemysł oraz rozwój.
Społeczność studencka chciała wiedzieć m.in. jak kandydaci postrzegają nowoczesną edukację na miarę XXI wieku. – Jestem za rozwojem e-learningu, ale jako formy wspomagającej proces dydaktyczny. Na pewno nie może to być podstawa nowoczesnego kształcenia inżynierów – stwierdził prof. Madryas.
- Wszystkie materiały powinny być zamieszczane online, tak żeby student na bieżąco podczas wykładu mógł nanosić swoje uwagi i poprawki. E-learning jest bardzo ważny i potrzebny – mówił z kolei prof. Rusiński.
Na pytanie o zasadność działalności nowych zamiejscowych wydziałów PWr (w Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze) profesorowie odpowiedzieli:
Prof. Rusiński: - Naszą misją jest, aby mieć wydziały na Dolnym Śląsku. O tym, jak wyposażone są tam laboratoria, w dużej mierze decydują dziekani. Na pewno będziemy uzupełniać wszelkie braki i doposażać tamtejsze laboratoria. Ale nie będziemy powielać aparatury, czy bardzo drogich rozwiązań, które mamy tu we Wrocławiu. 


Prof. Madryas:  Pamiętajmy, że te wydziały działają dopiero od roku. W odniesieniu do Wrocławia mogą wydawać się trochę zaniedbane. Na pewno będziemy te zaniedbania naprawiać. Zależy nam, żeby wydziały zamiejscowe PWr szybko uzyskały uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego.
Studenci pytali też o wsparcie dla działalności kół naukowych, organizacji studenckich i agend kultury, szczególnie o kwestie lokalowe. Prof. Cezary Madryas: - Docelowo otrzymacie z powrotem pomieszczenia w budynku C-13. Zespół Szkół Akademickich PWr przeniesie się do budynku dawnego szpitala przy ul. Wrońskiego. To jednak może potrwać 2-3 lata, aż zakończy się remont budynku. Cieszę się, że niedługo też dostaniecie do użytku warsztaty przy ul. Sopockiej.  - Studenci ciągle mają problem z pomieszczeniami. Nie wiem, czy te w C-13 wam wystarczą. Na zachodnich uniwersytetach studenci mają dostęp do laboratoriów 24 godziny na dobę. Chcemy, żeby tak było też u nas – stwierdził prof. Rusiński.
Kilkakrotnie kandydaci byli pytani o możliwość usprawnienia zintegrowanego systemu informatycznego obowiązującego na uczelni. Studenci narzekali na skomplikowane procedury i znaczne wydłużenie czasu załatwiania spraw związanych z dokumentacją. Profesorowie w tej w kwestii byli zgodni. Obydwaj przyznali, że system nie działa tak sprawnie jak powinien i wyraźnie zaznaczyli, że studenci w ogóle nie powinni się takimi zadaniami zajmować.
Kandydaci wypowiedzieli się też na temat stołówek  i oferty gastronomicznej na kampusie PWr.  – Uważam, że obsługiwanie wszystkich punktów gastronomicznym przez SKS wcale nie jest dobry.  Monopolizacja i brak konkurencji zawsze odbije się na jakości oferowanych usług  – zauważył prof. Madryas. Prof. Rusiński – Żyjemy w czasach gospodarki rynkowej.  Konkurencja musi być, a wy sami będziecie wybierać, gdzie chcecie zjeść. Słyszałem, że jakość  posiłków w SKS nie jest zgodna z tym, co obiecywano na początku, tzn. smacznie i tanio. Trzeba będzie się temu przyjrzeć.
Na zakończenie spotkania ze studentami obaj kandydaci raz jeszcze zabrali głos i wygłosili krótkie mowy podsumowujące debatę.
Organizatorem poniedziałkowego wydarzenia był Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej. Całość moderował absolwent naszej uczelni Krzysztof Ławecki.
Nowego rektora Politechniki Wrocławskiej poznamy 28 kwietnia. Wyboru, na zamkniętym posiedzeniu, dokona Uczelniane Kolegium Elektorów. Inauguracja trwającej cztery lata kadencji nastąpi 1 września 2016 r.
ISZ, ACH