We wrocławskim Starym Ratuszu otwarto wystawę „7 cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”. W części ekspozycji poświęconej nauce można obejrzeć łazika Scorpio stworzonego przez studentów Politechniki Wrocławskiej
Siedem cudów w tytule ekspozycji to określenie dla siedmiu obszarów kultury, poprzez które autorzy wystawy prezentują najcenniejsze artefakty naszego regionu. Ekspozycja została więc podzielona na sekcje: krajobraz, język, sztuka, nauka, architektura, religia i oraz spotkanie, co odnosi się do idei Wrocławia jako miasta spotkań.
Zobaczymy tam m.in. oryginał Księgi Henrykowskiej (z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim) czy prezentowany po raz pierwszy we Wrocławiu oryginał orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. W części poświęconej nauce wystawa przypomina początki szkolnictwa w naszym mieście, wrocławskich noblistów, wydawane tutaj pierwsze na świecie medyczno-przyrodnicze czasopismo naukowe, wrocławską szkołę matematyczną i nową księgę szkocką. Pokazuje także zasłużonych wrocławskich uczonych (jak prof. Ludwik Hirszfeld, prof. Alfred Jahn czy prof. Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska) oraz osiągnięcia naukowe ostatnich lat, w tym skonstruowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej łazik marsjański Scorpio. Zwiedzający dowiadują się tam, że studenci z naszej uczelni tylko w ostatnich latach zaprojektowali statek zdolny do pokonania drogi na Marsa, budują prototypy łazików i projektują „habitaty”, czyli domy dla pierwszych ludzi na Marsie.
- Prace nad „7 cudami” trwały półtora roku. To nie tylko wystawa, ale także mniejsze ekspozycje, konferencje i publikacje naukowe – opowiadał Marek Mutor, dyrektor „Ośrodka Pamięć i Przyszłość”, który zorganizował wystawę. – Oczywiście tytułowe siedem cudów należy traktować umownie, bo w naszym regionie mamy o wiele więcej wspaniałych eksponatów do pokazania.
- Zachęcamy, by wyruszyć w Dolny Śląsk i odkrywać te cuda – dodawał Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Mam nadzieję, ze ta ekspozycja zainspiruje wiele osób do lepszego poznania naszego miasta i regionu.
Ekspozycję można oglądać w Sali Mieszczańskiej Starego Ratusza do 14 maja. Powstała jako jeden z elementów obchodów Europejskiej Stolicy Kultury. Jej kuratorami są prof. Wojciech Mrozowicz i dr Wojciech Kucharski.
lucy
|