Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

DFN na Politechnice Wrocławskiej. Znamy program wrześniowej imprezy

20.07.2015 | Aktualizacja: 23.07.2015 10:07

Dolnośląski Festiwal Nauki na PWr (fot. Krzysztof Mazur)

Co roku Politechnika Wrocławska bardzo aktywnie włącza się w organizację Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Tym razem nasi naukowcy przygotowali ponad trzysta wydarzeń. Będą nowości oraz imprezy, które od lat cieszą się ogromną popularnością
Festiwal rozpocznie się 18 września, motywem przewodnim tej edycji jest „Światło Nauki”. Przez sześć dni nasza uczelnia będzie otwarta na pasjonatów nauki i techniki w różnym wieku – oferta została opracowana z myślą o przedszkolakach, uczniach szkół podstawowych, gimnazjalistach, licealistach i dorosłych.  –  Program zaczęliśmy układać już w marcu, wtedy otrzymaliśmy wstępne  propozycje tematów od naszych wydziałowych koordynatorów – opowiada Kornel Kotecki z Sekcji Organizacji Imprez Naukowych PWr. – Mamy na Politechnice Wrocławskiej grono osób od lat bardzo zaangażowanych w propagowanie nauki i dzięki nim możemy zaproponować tyle ciekawych wydarzeń.
Wśród nich m.in. pokaz zatytułowany „Błoga cisza - jak ją utrzymać?”, wykład na temat budowy wehikułu czasu czy gra „Molekularna Joga. Jak zwinąć białko na 102 sposoby”.
Nowością tegorocznej edycji będzie Kawiarenka Młodych Odkrywców, na którą zaprasza dr Anna Hajdusianek (19 września od godz. 10).  – To propozycja dla najmłodszych gości festiwalu, a właściwie dla całych rodzin. Chcemy zachęcić uczestników do wspólnego eksperymentowania i  dotykania nauki.  Na parterze budynku C-13 przygotujemy stanowiska, na których pod okiem opiekunów będzie można przeprowadzić proste doświadczenia, spróbujemy też odpalić wodną rakietę – zapowiada dr Anna Hajdusianek, szefowa Akademii Młodych Odkrywców - cyklu edukacyjnego dla dzieci, realizowanego na Politechnice Wrocławskiej.  


Tradycyjnie w ramach DFN-u odbędzie się Debata Oksfordzka (21 września, godz. 11). Tym razem z udziałem licealistów V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Heweliusza w Legnicy oraz uczniów Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.  Młodzież będzie dyskutować o tym, jak osiągnięcia nauki wpływają na codzienne życie. Zmagania erystyczne licealistów oceni Rada Mędrców, marszałkiem debaty będzie  dr hab. Bogusław Bednarek z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
21 września w budynku C-13 wystartuje Centrum Festiwalowe PWr. -  Zaplanowaliśmy konkursy, spotkania ze studentami z kół naukowych i pokazy ich wynalazków, w tym m.in. łazika marsjańskiego i bolidu – opowiada Kornel Kotecki.  - Będą też pokazy sztuk walki, akrobatyki, unihokeja,  będzie można spróbować swoich sił na ergometrze wioślarskim czy we wspinaczce linowej, poczęstujemy też uczestników wojskową grochówką. W ubiegłym roku to był hit festiwalu.
Wstęp na wszystkie wydarzenia DFN-u jest bezpłatny. Na niektóre trzeba się jednak wcześniej zapisać (za pośrednictwem strony internetowej DFN-u). Szczegółowy program dostępny jest tutaj.
Iwona Szajner