Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Akademia Boscha. Najpierw warsztaty, a potem wynalazek

02.02.2015 | Aktualizacja: 17.02.2015 12:53

Gimnazjaliści na warsztatach o drukarkach 3D (fot. www.akademiawynalazcow.edu.pl)

Rozpoczyna się kolejna edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Gimnazjaliści mogą już zapisywać się na warsztaty prowadzone przez studentów Politechniki Wrocławskiej


- Wybraliśmy pięć kół naukowych, takich, których działalność zainteresuje młodzież w tym wieku - mówi dr Tadeusz Lewandowski, koordynator programu na Politechnice Wrocławskiej. Uczniowie będą więc mieli okazję sterować dronem, rywalizować w zawodach szybkiego programowania, zobaczyć jak działa drukarka 3D czy pojeździć pneumobilem. Czeka ich też spotkanie z robotami i łazikiem marsjańskim Scorpio 4.
Zajęcia poprowadzą studenci z Koła Naukowego Just Everybody Drone It, Hydro+, Koła Naukowego Robotyków "KoNaR", Stowarzyszenia Naukowego Studentów AUTOMATYK  oraz Koła Naukowego Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers.
 - Dla nich to jest trochę wyzwanie – uważa dr Lewandowski. - Muszą odnaleźć się w roli prowadzących, zrobić to w sposób ciekawy i zrozumiały dla gimnazjalistów. Nie każdy to potrafi.

Warsztaty na Politechnice Wrocławskiej startują już w marcu. Od 2 do 13 lutego nauczyciele mogą rejestrować uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu.
youtube
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha organizowana jest już po raz piąty.  Do współpracy zostały zaproszone Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Hasło tej edycji brzmi „Młodzi wynalazcy na 5!". Program składa się z trzech etapów: warsztatów prowadzonych przez studentów, wymyśleniu przez gimnazjalistów projektów i przygotowaniu prototypów. Potem jury ocenia projekty i wybiera trzy najlepsze. Udział w projekcie jest bezpłatny.
W tym roku wprowadzono nowość – platformę internetową Akademia Online. Będą na niej zamieszczane filmy popularnonaukowe poświęcone wynalazkom i naukom ścisłym. - W pierwszej serii, poświęconej polskim wynalazcom, będzie można poznać historię maszyny szyfrującej, kamizelki kuloodpornej, a także tajniki wytrzymałości różnych materiałów – zapowiadają autorzy programu.
Dotychczas w projekcie wzięło udział 4600 uczniów, którzy zgłosili 187 pomysłowych wynalazków. W ubiegłym roku we Wrocławiu zwyciężył projekt elektrowni wytwarzającej energię m.in. z deszczówki, opracowany przez zespół z gimnazjum nr 7 z Wrocławia.
ISZ