Gimnazjaliści z Męcinki zwyciężyli w konkursie Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Wymyślili, zaprojektowali i wykonali urządzenie, które może uratować komuś życie - Na zrobienie prototypu myślimy zaledwie dwa tygodnie, to bardzo mało czasu – mówi Beata Melnarowicz, nauczycielka informatyki i przyrody z Zespołu Szkół w Męcince. – Pracowaliśmy po lekcjach, uczniowie bardzo się zaangażowali. Jestem z nich ogromnie dumna. Zwycięski projekt to opaska z wbudowanym urządzeniem do nagrywania instrukcji pierwszej pomocy dla osób chorujących np. na padaczkę czy cukrzycę. – Tekst może być w różnych językach, urządzenie zasilane jest energią słoneczną – mówili podczas prezentacji wynalazku jego autorzy z zespołu „Air Team”. Jury doceniło ten projekt za innowacyjność, prostotę, użyteczność i rozwiązania przyjazne dla środowiska.
- Jednym z naszych celów jako uczelni jest kształtowanie twórczych i krytycznych postaw – zwrócił się do uczestników konkursu profesor Zbigniew Sroka, prorektor ds. studenckich na PWr. – Wy, chociaż jeszcze nie jesteście naszymi studentami, już takie postawy prezentujecie! Beata Melnarowicz po raz trzeci bierze udział w dolnośląskiej edycji Akademii Wynalazców. – To świetna inicjatywa, bardzo zachęca i mobilizuje uczniów od nauki – uważa nauczycielka. Według niej ważny jest nie tylko konkurs, ale też warsztaty prowadzone przez studentów. – Są bardzo ciekawe i pokazują uczniom naukę zupełnie innej strony, dzięki temu oni widzą, po co mają się w ogóle uczyć. A w tym roku na naszej uczelni odbyło się aż 15 warsztatów z różnych dziedzin techniki. Zajęcia prowadzili studenci z pięciu kół naukowych: KN Just Everybody Drone It, Hydro+, KN Robotyków KoNaR, Stowarzyszenia Naukowego Studentów AUTOMATYK oraz Koła Naukowego Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers.
Drugie miejsce w konkursie na najlepszy wynalazek zdobył zespół „Chimney Sweeps" z gimanazjum w Świerzawie, który wykonał urządzenie do oczyszczania i udrażniania przewodów kominowych, trzecie zajęła poduszka chłodząca autorstwa uczniów z gimnazjum w Minkowicach Oławskich. Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha została zorganizowana już piąty raz. Wzięło w niej udział ponad 1600 uczniów z 55 szkół. Partnerami projektu są Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Zajęcia dla młodych wynalazców przygotowało ponad 100 studentów z 30 kół naukowych. Program akademii składa się z trzech etapów – najpierw są warsztaty na Politechnice, potem gimnazjaliści sami projektują wynalazek i wreszcie przygotowują jego prototyp, który potem startuje w konkursie. Udział w projekcie jest bezpłatny. Głównym organizatorem akademii jest firma Bosch. Gala kończąca tegoroczną edycję odbyła się 16 czerwca w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej. Imprezę prowadziła Monika Koperska - doktorantka na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagielońskiego, ambasadorka akademii. Więcej o projekcie tutaj.
Iwona Szajner
|