Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Który wynalazek zwycięży?

12.06.2015 | Aktualizacja: 15.06.2015 13:28

Wynalazki gimnazjalistów, które walczą o główną nagrodę (fot. Krzysztof Mazur)
Finał konkursu dla gimnazjalistów, którzy uczestniczą w Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha, już 16 czerwca. Prezentujemy dziesięć  projektów, które walczą o nagrodę główną

Wysiłki młodych konstruktorów z Wrocławia i okolic ocenia jury w składzie: dr Piotr Górski z Wydziału Mechanicznego PWr, Łukasz Kałucki z firmy Bosch, Jan Kamiński z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Monika Maziak z Akademickiego Radia LUZ, Izabela Kamon – Wrocławski Part Technologiczny oraz studenci – Dawid Stanasiuk z Koła Naukowego Robotyków "KoNaR" i Michał Olejarczyk z Koła Naukowego Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers.
- Przyznam, że kreatywność gimnazjalistów mnie zadziwiła – mówi dr Piotr Górski. – Ich pomysły są ciekawe i nowatorskie, choć niekoniecznie praktyczne. Myślę, że na niektóre rozwiązania nie wpadłby żaden z naukowców.

Gimnazjaliści, zanim zgłosili swoje projekty do konkursu, uczestniczyli w ramach Akademii w warsztatach z różnych dziedzin, prowadzonych przez studentów z kół naukowych działających na Politechnice Wrocławskiej. Potem wymyślali własne urządzenia i przygotowywali ich prototypy.
- Przy ocenie zwracamy uwagę na wiele aspektów – mówi Monika Maziak. - Ważna jest strona techniczna projektu, jego wygląd, ale też wykonanie. Bierzemy pod uwagę również  innowacyjność pomysłu i możliwość praktycznego zastosowania. Szefowa radia LUZ zaznacza, że większość wynalazków była przez jurorów testowana. – Nie wszystkie się dało – przyznaje Monika Maziak.
Zwycięskie urządzenie poznamy 16 czerwca podczas gali kończącej dolnośląską edycję Akademii Wynalazców Boscha (godz. 16 w Strefie Kultury Studenckiej).
O nagrodę główną walczą:
Chłodząca poduszka – zespół „Klasa II Gimnazjum w Minkowicach Oławskich”
poduszka_chlodzaca.jpg
Czyściciel kominów – urządzenie do oczyszczania i udrażniania przewodów kominowych z zanieczyszczeń, takich jak sadza i smoły, której nawet kominiarz nie jest w stanie ściągnąć - zespół „Chimney Sweeps” z Gimnazjum w Świerzawie
czyszczyciel_kominow.jpg
Elektromysz – alternatywa dla myszy komputerowych zasilanych na baterię, ogranicza zużycie prądu - zespół „Niezniszczalni”
elektromysz.jpg
Hydrometr – urządzenie, które ma pomagać w oszczędnym gospodarowaniu wodą - zespół „Royal Hanks” z Gimnazjum nr 31 we Wrocławiu
hydrometr.jpg
Nakładka na czajnik gazowy dla niesłyszących – zespół „Fire of fire”
nakladka na czajnik.jpg
Ratowniczek – opaska z wbudowanym urządzeniem do nagrywania instrukcji pierwszej pomocy dla osób chorujących np. na padaczkę czy cukrzycę - zespół „Air-Team” z Gimnazjum w Męcince
ratowniczek.jpg
Smart Stickers – naklejka wraz z aplikacją dla tych, którzy wiecznie gubią piloty czy klucze - zespół „Gim 31” z Gimnazjum nr 31 we Wrocławiu.
smart stickers.jpg
Solar Hat One – wygodne i stylowe nakrycie głowy z minieketrownią słoneczną - zespół „Inventa”, gimnazjum w Męcince
solar_hat_one.jpg
Sound Energy 1000 – urządzenie zamieniające dźwięk w energię elektryczną - zespół „Elektroteam” z Gimnazjum w Świerzawie
sound_energy.jpg
WC-Cleaner – elektroniczny czyściciel ubikacji - zespół „Klasa III a Gimnazjum w Minkowicach Oławskich”
wc-cleaner.jpg

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha organizowana jest już po raz piąty.  Do współpracy zostały zaproszone Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Hasło tej edycji brzmi „Młodzi wynalazcy na 5!". Program składa się z trzech etapów: warsztatów prowadzonych przez studentów, wymyśleniu przez gimnazjalistów projektów i przygotowaniu prototypów. Potem jury ocenia projekty i wybiera trzy najlepsze. Udział w projekcie jest bezpłatny. Więcej szczegółów tutaj.
Iwona Szajner, fot. Krzysztof Mazur