Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Dolnośląski Festiwal Nauki. 39670 uczestników w regionie

31.10.2014 | Aktualizacja: 13.11.2014 11:57

Eksperyment chemiczny - bateria z cytryny - na Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Głogowie (fot. materiały DFN)
Festiwal Nauki w Regionie był przeżyciem niezwykłych doświadczeń ze wszystkich dziedzin nauki. Zgodnie z hasłem festiwalu „Ścieżki rozumu” zajrzano w znane i nieznane zakamarki techniki, humanistyki, kultury, przyrody – pisze profesor Jadwiga Sołoducho
Tematyka festiwalu jest odpowiedzią na najważniejsze cywilizacyjne dylematy współczesnego świata. Program obejmuje tak awangardowe działy nauki, jak biotechnologia, nanotechnologia i nanotechnika. Imprezy traktują także o humanizmie nauki i techniki.
Tegoroczne naukowe spotkania w regionie odbyły się we wrześniu w Legnicy, natomiast w październiku w Zgorzelcu, Głogowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Dzierżoniowie, Lubinie, Ząbkowicach Śląskich.
Uroczystą oprawę otwarcia XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Regionie zapewniły koncerty, występy artystyczne oraz pasjonujące wykłady inauguracyjne (Legnica – „Antynoble, odkrycia, które bawią i intrygują”, Głogów – „Czy roboty zastąpią człowieka”, Zgorzelec – „Na początku ŚCIEŻKI ROZUMU: Możliwości badań materiałów kostnych w paleoantropologii i bioarcheologii”, Bystrzyca Kłodzka – „Ziemia Kłodzka w obrazach kartograficznych”, Jelenia Góra – „Antynoble, odkrycia, które bawią i intrygują”, Wałbrzych – „Przyszłość logistyki”, Dzierżoniów – „Dawna chemia i chemicy rodem z Dolnego Śląska”, Lubin – „Skarby wnętrza naszej Ziemi”, Ząbkowice Śląskie – „Kobiety, mężczyźni i społeczeństwo – genderowe role i stereotypy”).
Uroczystości otwarcia Festiwalu Nauki w Regionie odbyły się z udziałem władz lokalnych i przedstawicieli Rady Programowej DFN.
teren8_30.10.jpg
teren10_30.10.jpg
Jak zawsze uroczysty charakter miała inauguracja XVII DFN w Legnicy, której współorganizatorami byli między innymi Urząd Miasta Legnicy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, legnickie szkoły. W auli Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego PWr wysłuchano koncertu Orkiestry Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Katarzyny Krzywniak, honorowymi gośćmi byli między innymi Dorota Purgal – wiceprezydent Legnicy, poseł Robert Kropiwnicki, dr Adam Grabowiecki – prezes zarządu KGHM Letia w Legnicy.
Podobnie uroczyście zainaugurowano spotkania z nauką w Wałbrzychu. Aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zgromadziła przedstawicieli samorządu i jednostek oświatowych. Obecni byli senator Wiesław Kilian, Henryk Gołębiewski - były poseł, senator i wiceminister edukacji narodowej, wojewoda wałbrzyski, prezydent Wałbrzycha, Mariusz Kałwak - kierownik oddziału Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Wałbrzychu, doc. dr Małgorzata Babińska - prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu i inni.
Mgr Iwona Rychlik, zastępca naczelnika WEiSS w Urzędzie Miejskim miasta Wałbrzych, związana z Festiwalem Nauki w Wałbrzychu od jego początku, jak zawsze zadbała o wysoki poziom uroczystości.
Uroczyście podczas inauguracji było we wszystkich miastach regionu: w Głogowie uroczystość inauguracyjną zaszczycili między innymi starosta powiatu głogowskiego Rafael Rokaszewicz, wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba, przedstawiciele szkół oraz jednostek kulturalno-oświatowych. W Jeleniej Górze - naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Paweł Domagała oraz dyrektorzy uczelni i szkół miasta. W Zgorzelcu rozpoczęcie dni nauki swoją obecnością uświetnili Rafał Gronicz - burmistrz Zgorzelca, Piotr Gruszczyński – prezes Centrum Sportowo Rekreacyjnego w Zgorzelcu.
Podczas  inauguracji w Ząbkowicach Śląskich obecni byli m.in. starosta powiatu ząbkowickiego Roman Fester, burmistrz miasta i gminy Ząbkowice Śląskie Marcin Orzeszek, radni rady powiatu, dyrektorzy szkół średnich. W Bystrzycy Kłodzkiej obecni byli przedstawiciele urzędu miasta oraz starostwa powiatowego. Uroczystość inauguracji festiwalu w Bystrzycy Kłodzkiej zaszczycili między innymi Renata Surma - burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Sławomir Kajdas - członek zarządu powiatu kłodzkiego, Marcin Marciniszyn - mistrz świata, Europy i Polski w biegu na 400 m.
teren5_30.10.jpg
Podczas inauguracji w Dzierżoniowie wśród gości znaleźli się burmistrz Marek Piorun, senator Stanisław Jurcewicz, wicestarosta Dariusz Kucharski, wiceburmistrz Dzierżoniowa Ryszard Szydłowski, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Marzena Lasota-Darowska i inni. 
W tym roku do festiwalu w Lubinie przyłączyły się także Zakłady Górnicze „Rudna”, które świętują swoje 40-lecie. Dyrektor Mirosław Laskowski wygłosił wykład inauguracyjny o skarbach wnętrza Ziemi.
teren15_30.10.jpg
Tematyka spotkań festiwalowych w Legnicy była bogata. Specjaliści z różnych dyscyplin nauki – od medycyny po kosmos – wygłaszali wykłady i prowadzili warsztaty oraz pokazy tematyczne. Jednym z pasjonujących wykładów był przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Nauki w Legnicy „Tajemnica herbu miasta Legnicy”. Ważnym jest fakt, że motyw, który współcześnie pojawia się w legnickim herbie, był już znany w 1453 roku (za sprawą króla Władysława).
Interesujące prezentacje dotyczyły udziału współczesnych technologii informatycznych w rozwoju maszyn wodnych i powietrznych - klasycznych maszyn i urządzeń, od których dzisiaj zależy rozwój cywilizacyjny w obszarze energetyki, środków transportu, bioinżynierii „Zadziwiająca kariera machin wodnych i powietrznych w epoce informatyki”.   
Jak zawsze podczas naukowych spotkań w regionie, nie zabrakło tematyki medycznej. Mózg jest systemem systemów, neurony są komórkami szczególnymi, wyspecjalizowanymi w przewodzeniu impulsów chemicznych i elektrycznych. Dodatkowo potrafią organizować się w lokalne sieci. O tym i innych aspektach miliarda neuronów, z których zbudowany jest mózg, można było posłuchać podczas fascynującego wykładu „Jak działa mózg”. 
Jesienno-zimowe infekcje zwykle wywołują wirusy, żeby nie dołączyły się do nich bakterie, trzeba szybko działać i leczyć objawy choroby. Jak postępować, żeby temu zapobiec - wyjaśnień szukano między innymi podczas prezentacji „Czy infekcje wirusowe można leczyć antybiotykami", "Nowe oblicze wirusów - odkrycia, epidemie i wyzwania”.
Mózg człowieka jest tajemniczy, ekscytujący, nie zupełnie jeszcze poznany. Na obecnym etapie wiedzy/prac możliwy do technicznej imitacji? „Sztuczny mózg. Czy stworzymy go jeszcze za naszego życia?” Czy prowadzone intensywnie badania przybliżają możliwości stworzenia sztucznego mózgu?
Medycyna transplantacyjna szybko rozwija się, przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia, wykład „Medycyna transplantacyjna - dylematy dotyczące przeszczepiania komórek i tkanek” dotykał ważnych problemów związanych z transplantacją oraz zasadami etycznymi tej tak ważnej dziedziny medycyny.
Wykłady o aktualnych badaniach i kierunkach rozwoju nauki w dziedzinach astrofizyki, kosmologii, astronautyki wzbudziły duże zainteresowanie wśród festiwalowych gości („Sekrety gwiazd i Wielkiego Wybuchu, Nieoczekiwani goście z nieba - czyli oko w oko z meteorami” ). 
Podczas festiwalowych spotkań nie mogło zabraknąć „aspektu” chemicznego, „Chemiczne triki perfekcyjnej pani domu”,  „Magia eksperymentu - pokazy chemiczne”, „Chwytaj chemię rozumnie!”, „Nie wszystko złoto, co się świeci... biżuteria oczami chemika”.
teren17_30.10.jpg
W zabieganym życiu powinien znaleźć się czas na relaks, spacery, przemyślenia… „Czyściciele gór, hobbici, Gra o tron, Harry Potter... czyli jak kraje przyciągają turystów”. "Rzecz o brandingu, narodowym”, „Specyfika przyrody gór”, „Szokujące zwyczaje narodów Azji. Relacja z wypraw”, „Na jagody. Spacer po lesie a choroby zakaźne”.
Odpowiednia dieta jest drogą do zdrowia i smukłej sylwetki. Dobrze dobrana pozwala zabieganej, współczesnej kobiecie dokonać niemożliwego – odżywiać się regularnie i właściwie. Propozycje festiwalowe – „Życie ze smakiem, czyli co tak naprawdę jemy?”, „Czy na pewno wiesz, co jesz? Prawdy i mity o zdrowym stylu życia”, „Jak oszukać apetyt i nie zajadać stresów? Te i inne zagadki naszego mózgu”, „Czy wiesz, co pijesz?” podkreślały istotę problemu XXI wieku.
zgorzelec.JPG
W Zgorzelcu imprezy pod ogólnym hasłem „Ścieżki rozumu” zgromadziły licznie zafascynowanych sprawami nauki na wykładach/prezentacjach/dyskusjach/pokazach np., „NA POCZĄTKU ŚCIEŻKI ROZUMU: Możliwości badań materiałów kostnych w paleoantropologii i bioarcheologii”.
Popularne były prezentacje wielotematyczne o zaawansowanych badaniach naukowych („Wirus - jak to łatwo powiedzieć, czyli ciekawostki wirusologiczne”), czy też z zakresu medycyny – „Jak długo ochronią nas współczesne antybiotyki?”, „Wielka armia w kropli krwi, czyli jak działa układ odpornościowy?”).
Nie wszyscy są świadomi różnic, które występują między chłopcami i dziewczętami / kobietami i mężczyznami. Zrozumienie/poznanie podstawowych różnic może pomóc młodym ludziom właściwie funkcjonować w przyszłym życiu („Dziewczynki są z Marsa a chłopcy z Wenus???”).
Nanotechnologia umożliwia wytwarzanie obiektów atom po atomie, molekuła po molekule. Droga do praktycznej realizacji tego celu wiedzie przez nanosystemy informatyki. Podczas zgorzeleckich spotkań, dla tych, którzy chcieli lepiej poznać nanoświat, oferta była równie bogata…  „Nanotechnologia - chwilowa moda czy naukowa rewolucja?”, „Jak wejrzeć w NANOświat”?
teren13_30.10.jpg
teren21_30.10.jpg
Głogów na kolejne festiwalowe spotkania przygotował bogaty program lokalny. Było co nieco o sporcie – „Cała prawda o... zdrowiu i sporcie”, chemii – „Chemia w kuchni”, językach – „Moja pierwsza lekcja języka niemieckiego”, „Angielsko-hiszpańskie warsztaty językowe”, supermarketach – „Projekt doświadczenia nie tylko fizycznego z tego, co można znaleźć w supermarkecie”.
Historia Głogowa jest bogata, liczne prezentacje przygotowane przez pracowników Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie poświęcone były tej tematyce; „Historia pisma - czyli jak człowiek nauczył się pisać”, „Wydrukowano w Głogowie. 300 lat głogowskiego drukarstwa”.
Bezpieczeństwo narodowe to chronienie suwerenności państwa, życia i zdrowia obywateli oraz mienia i majątku narodowego. Wykład „Miejsce, rola i zadania sił zbrojnych w systemie bezpieczeństwa narodowego” podkreślał tę potrzebę narodową i priorytetowy cel działalności państwa.
teren1_30.10.jpg
teren2_30.10.jpg
Prawdziwi miłośnicy festiwalowych spotkań już po raz kolejny spotkali się w Jeleniej Górze. Jelenia Góra, której okolice to nie tylko swoiste piękno, ale również wspaniałe bogactwo przyrody. Festiwalowe wykłady „Skarby pogranicza - o zabytkach, ludziach i... diamentach ukrytych pod karkonoskim niebem”, „Lasy i szklarze Gór Izerskich”, podkreślały uroki tej okolicy.
Zapobieganie chorobom, leczenie ludzi chorych, rehabilitacja i udzielanie pomocy zdrowotnej - to niezwykle ważne dla rozwijającego się społeczeństwa. Bogato ilustrowane wykłady – „Wkrótce w Twoim domu. Choroby zakaźne w czasach globalnego ocieplenia”, „Roślinni truciciele i uzdrowiciele”, „Wiek epidemii - choroby, które wracają!” podkreślały istotne znaczenie tematyki.
Budżet domowy/budżet przedsiębiorstwa/budżet państwa są bardzo ważne dla społeczeństwa i jego  rozwoju. Jak radzić sobie z finansami, jakie podejmować działania? Stosowne wykłady tematyczne proponowane podczas festiwalu „Decyzje finansowe - style zarządzania budżetem domowym, determinanty zachowań finansowych, Krajowy Fundusz Kapitałowy”, mogą okazać się pomocne w planowaniu naszych przychodów i rozchodów.
Język angielski stał się tym językiem, który łączy narody i motywuje ludzi na całym świecie do działania, zyskaliśmy możliwość ekspansji w różnych celach do niemal każdego kraju na świecie, zarówno zawodowej, edukacyjnej czy osobistej. Wykład „Co należy wiedzieć o certyfikatach z języka angielskiego?” cieszył się szczególnym zainteresowaniem.
Niejednokrotnie spoglądamy w niebo i zastanawiamy się, jak to jest z tą tęczą, kolorem nieba? Chemię i fizykę koloru wyjaśniono podczas wykładu „Czy niebo jest tak samo niebieskie jak dżinsy?”
teren6_30.10.jpg
W Bystrzycy Kłodzkiej, która już po raz kolejny aktywnie uczestniczyła w Festiwalu Nauki, dominowała różnorodna tematyka prezentacji. Tak ostatnio popularna transplantologia zajmująca się przeszczepianiem komórek, tkanek, narządów „Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu, na ziemi”, „Transplantologia, czyli nauka o przyczepianiu narządów” cieszyła się zainteresowaniem i zrozumieniem wśród licznie przybyłych na imprezy festiwalowe.
Umiłowanie miasta/regionu to postawa godna naśladowania. Bogatą historię, walory terenu podkreślały prezentacje „Zdobywanie Bystrzycy Kłodzkiej i inne potyczki w czasie wojny o sukcesję bawarską 1778/1779”, „Z historią za rogiem, czyli jestem dumny z mojego miasta!”, „Przyroda Gór Stołowych, Geologia Ziemi Kłodzkiej - interakcyjna wizualizacja z zastosowaniem numerycznej mapy geologicznej”, „LIDAR - nowoczesne narzędzie badania powierzchni Ziemi”, „Od wioski do uzdrowiska. Polanica-Zdrój 1347 – 1945”.
Bogactwo przyrody jest niewyobrażalne, czy wszystko już wiemy?...  „Niepozorne maluchy, czyli co w przyrodzie jest przyjacielem, a co wrogiem”, „Walory przyrodnicze Rezerwatów Pienin, Woda - dobrodziejstwo czy niszczycielski żywioł?” „Dlaczego nas zalewa - naturalne i antropogeniczne przyczyny powodzi”, „Każdy ptaszek śpiewa, że trzeba chronić drzewa. Leśne ścieżki dydaktyczne w gminie Bystrzyca Kłodzka” na pewno wzbogaciły wiedzę przyrodniczą festiwalowych gości.
Bystrzyckie dzieci miały okazję polubić chemię… oglądając specjalnie na ich potrzeby przygotowany pokaz „Chemia dla krasnoludków”.
Pracownicy Działu Naukowo-Oświatowego w Bystrzycy Kłodzkiej poprowadzili lekcje muzealne, podczas których uczestnicy zapoznali się z historią papieru i papiernictwa (lekcje muzealne "Rękodzieło papiernicze"), natomiast podczas zajęć praktycznych każdy uczestnik wykonał własnoręcznie arkusze papieru.

Podczas wałbrzyskich spotkań naukowych dominowała wprawdzie wielotematyczność, ale tematyka medyczna była nie do pokonania… („Medycyna wczoraj, dziś i jutro”, „Niezwykłe DNA - biokomputer i materiał konstrukcyjny”, „Cuda współczesnej medycyny”, „Medycyna transplantacyjna - dylematy dotyczące przeszczepiania komórek i tkanek”, „Wróg mojego wroga, czyli wirusy w służbie człowieka”, „Szczepionki nowej generacji - przyszłość czy złudzenie?”).
W urozmaiconym programie wydarzeń festiwalowych znalazło się wiele takich atrakcji, które były dostępne w innych miastach regionu, np. wykłady „Kolory nieba” czy „Wróżenie ze śliny i moczu, czyli współczesne metody diagnostyczne chorób – metabolomika”.
Bogato prezentowana tematyka przyrodnicza („Środowisko przyrodnicze Małych Pienin”, „Patrzenie przyrodnika na Alpy Walijskie”, „Algi - zielone złoto mórz, Roślinni truciciele i uzdrowiciele”) cieszyła się zrozumieniem i zainteresowaniem.
Ważną tematykę wałbrzyskich spotkań naukowych stanowiły również prezentacje przygotowane przez nauczycieli szkół regionu, na szczególną uwagę zasługują: „Komputerowa diagnostyka pojazdów samochodowych - czy wymaga myślenia?”, „Jak rozumieć idiomy?” „Człowiek w świecie współczesnych mitów”, „Myślę o swojej karierze?”, „Ścieżkami rozumu i umiejętności”.
Nauki matematyczne, nauki ścisłe, przyrodnicze, w których za pomocą doświadczeń i dowodów  matematycznych można weryfikować hipotezy, były profesjonalnie prezentowane podczas XVII Festiwalu Nauki w Wałbrzychu – „Elektryzująca chemia”, „Magia fizyki”, „W świecie przyrody i matematyki”, „Chemiczne smaki”, „Nie wszystko złoto, co się świeci... biżuteria oczami chemika”.
uzu_WAL3.jpg
O małych niebieskich ciałach poruszających się w układzie planetarnym i innych aktywnych ciałach, roju meteorów dyskutowano podczas wykładów; „Czy komety muszą zwiastować nieszczęście?”, „Aktywność Słońca - czy czeka nas epoka lodowcowa?”, „Sekrety gwiazd i Wielkiego Wybuchu”.
Żywność genetycznie modyfikowana - jaka jest, czy nam zagraża, jak dzieli społeczeństwo państw cywilizowanych? Film „GMO - strach przed nieznanym czy świetlana przyszłość”, „Rośliny GMO”, to prezentacje, które wywołały pozakuluarowe dyskusje.
Wzruszająca jest historia polskich dzieci (sierot), które opuściły Syberię w roku 1941 podążając różnymi szlakami na południe ZSRR, aby dołączyć do armii generała Andersa. Wykład z fotografiami i plikami video „Polskie dzieci syberyjskie w drodze przez Persję do Nowej Zelandii” na długo pozostanie w niejednej pamięci…
Wałbrzyszanie w każdym wieku – przedszkolaki, uczniowie młodsi i starsi, dorośli i seniorzy – chętnie uczestniczyli w wykładach i warsztatach przygotowanych przez pracowników dużych ośrodków naukowych.
teren11_30.10.jpg
teren12_30.10.jpg
Dzierżoniów, położony w Kotlinie Dzierżoniowskiej, po raz kolejny gościł Festiwal Nauki. Wysłuchano wielu wykładów, obejrzano ciekawe prezentacje przygotowane przez dzierżoniowskie szkoły („Open your mind - zabawy z rozumem”, „Obudź swego wewnętrznego twórcę - trening twórczego myślenia).
Zdrowie, styl życia, odżywianie są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ta tak aktualna tematyka przybliżona została podczas licznych spotkań/prezentacji („Wielka armia w kropli krwi, czyli jak działa układ odpornościowy”, ”Jak długo ochronią nas współczesne antybiotyki?” „Wkrótce w Twoim domu. Choroby zakaźne w czasach globalnego ocieplenia”, „Wróg mojego wroga, czyli wirusy w służbie człowieka”, „Czy na pewno wiesz, co jesz? Prawdy i mity o zdrowym stylu życia”). 
Osób zajmujących się profesjonalnie medycyną naturalną i alternatywną jest w Polsce wiele. Uzdrowiciele, bioterapeuci, szamani są popularni w niektórych środowiskach. Dobry terapeuta często poleca dla zdrowia ćwiczenia rebirthingu, jogi, tai chi, chi kung, medytację. Wykład „Na pograniczu legendy i nauki, czyli naukowe wyjaśnienie sekretów znachorów i zielarzy” należał do szczególnie interesujących propozycji festiwalowych.
Komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, ta elektroniczna maszyna przeznaczona do przetwarzania informacji potrafi bardzo wiele. Wykład „Komputery, smartfony, tablety - cudowne narzędzia czy niebezpieczne pułapki? O bezpieczeństwie pracy z komputerem i zagrożeniach zdrowotnych "stworzonych" przez technologię informacyjną”, niezaprzeczalnie należał do awangardowych.
teren18_30.10.jpg
teren19_30.10.jpg
Lubin, miasto w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, już po raz drugi uczestniczył w Dolnośląskim Festiwalu Nauki.
Ciekawe prezentacje „Pokaz robotów z Lego Mindstorms NXT” przygotowali animatorzy Uniwersytetu Dziecięcego Unikids w Lubinie, maluchy były zachwycone! Podobał się też „Pokaz owadów” prezentowany przez Unikids, czy też warsztat „KEIZEN dla najmłodszych” – o filozofii wywodzącej się z Japonii, oznaczającej ciągłe doskonalenie się.
W bogatym programie nie zabrakło chemii/fizyki („Oczywiste a chemiczne”, „Śladami Mendelejewa - eksperymenty chemiczne”, „Laboratorium fizyczne”, „Baterie oczami Volty”, „Elektryczność czyli skąd się bierze prąd?”)
KGHM Polska Miedź również aktywnie wspierał spotkania z nauką w Lubinie. Prezentacja „Wystawa skał i minerałów Zagłębia Miedziowego”, przygotowana przez Zakłady Górnicze Rudna, świetnie prezentowała bogactwa jednego  z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie.
W Lubinie nie zabrakło również tematyki medycznej. Prezentacje bogato ilustrowały aktualność zagadnienia („Jak nasz organizm rozpoznaje patogeny? - symulacja w warunkach laboratoryjnych”, „Wielka armia w kropli krwi, czyli jak działa układ odpornościowy”).
Marsjański mobilny łazik zawitał do Lubina, „Pokaz konstrukcji łazika marsjańskiego Scorpio” zapierał dech… oglądającym. Gratulacje dla pomysłu i jego sukcesu! Klub pod Muzami opanowali żołnierze – zaprezentowali techniki bojowe, wyposażenie i procedury medyczne na współczesnym polu walki (według amerykańskich wytycznych) oraz sposoby pierwszej pomocy w warunkach cywilnych.
Po raz drugi impreza odbyła się w Centrum Kultury Muza, które za wzorową organizację ubiegłorocznej edycji zostało mianowane regionalnym koordynatorem festiwalu w Lubinie.
zabkowice.jpg
Podczas festiwalowych spotkań w Ząbkowicach  Śląskich nikt nie narzekał na nudę, jak przystało na Festiwal Nauki, tematyka była różnorodna, a każdy z gości znalazł coś dla siebie.
XXI wiek jest niezwykły pod kątem rozwiązań technicznych i odkryć naukowych. Postęp narzuca nam niesamowite przyśpieszenie, brak czasu dla siebie. W całym tym zamieszaniu zapominamy o własnym zdrowiu, które warunkuje to, czy jesteśmy sprawni i szczęśliwi. Nasza wiedza na temat diety jest skromna. A przecież odżywianie odgrywa istotną rolę w rozwoju. Festiwalowe wykłady - „Życie ze smakiem, czyli co tak naprawdę jemy. Dieta śródziemnomorska w polskich realiach”, „Sprawdź, czy dobrze się odżywiasz i ułóż dla siebie idealny jadłospis”, „Dieta nastoletniego sportowca. Jak uzyskać wymarzony, zdrowy wygląd w okresie dorastania”, „Czy na pewno wiesz, co jesz? Prawdy i mity o zdrowym stylu życia” podkreślały znaczenie/wagę procesu.
Tematyka chemiczna od początku festiwalu ma swoich fanów wśród mieszkańców Ząbkowic, wykłady  „Spotkanie z promieniotwórczością”, „Chemiczne rewolucje”, „Oczywiste, a chemiczne”, były jak zawsze ciekawe.
Wśród długiej "czarnej listy" składników do wyeliminowania z kosmetyczki pierwsze miejsce zajmują parabeny, czyli szkodliwe substancje konserwujące, dalej aromaty i barwniki. Festiwalowy wykład „Parabeny, olej mineralny, czyli czego należy unikać w kosmetykach” wskazał, jak uchronić się przed tymi substancjami chociażby poprzez  wyrobienie w sobie świadomości konsumenckiej, a także poszukiwanie informacji na własną rękę.
Interesujące prezentacje zaproponowało środowisko lokalne, dominowała wielotematyczność („Geografia w praktyce”, „Strój kobiecy w różnych epokach”, „Roślinność przypałacowego parku w Kamieńcu Ząbkowickim”, „Pałac czy zamek w Kamieńcu Ząbkowickim”).
Nazwa Wojsko Polskie była używana od początku XIX wieku, oficjalnie została wprowadzona w 1918 roku. Tematyka militarna „Wykorzystanie wybranych technik walki w bliskim kontakcie w sytuacjach zagrożenia”, „Dzieje oręża” dobrze sprawdziła się w Ząbkowicach Śląskich podczas festiwalowych prezentacji, zainteresowanie nią było stuprocentowe.
Promocja miasta wypadła wspaniale, niewątpliwie swój udział w przedsięwzięciu mieli zarówno organizatorzy, festiwalowi goście oraz zaproszeni wykładowcy. Wykład „Uczymy się promować swoje miasto: Ząbkowice - symbole, legendy i zabytki mojego miasta” wyróżniał wszystko, co oferowano o ziemi ząbkowickiej.
Rozwój nauki opiera się na formułowaniu hipotez, które potem są weryfikowane eksperymentalnie. Istotnym  zadaniem, które stawia przed sobą Festiwal Nauki, jest popularyzacja nauki, wspieranie współpracy naukowej, pokazanie użytecznej działalności naukowo-badawczej, możliwości jej zastosowania w sposób interaktywny, a także poprawa świadomości naukowej w społeczeństwie. Jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wrocławskich środowisk naukowych, młodzieży szkół Dolnego Śląska oraz innych placówek oświatowych.
Tegoroczne spotkania z nauką oferowały ponad 650 imprez w Legnicy, Lubinie, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Zgorzelcu oraz Głogowie, w których wzięło udział około 39 670 (9300 - Legnica, 4521-Lubin, 8200 –Wałbrzych, 1050 - Ząbkowice Śląskie, 1300 - Jelenia Góra,  3000 - Bystrzyca Kłodzka, 2840 – Zgorzelec, 6236 - Głogów, 3223 - Dzierżoniów) festiwalowych gości.
Jadwiga Sołoducho, pełnomocnik środowiskowego koordynatora Festiwalu Nauki w REGIONIE