Magazyn „Teraz Polska” Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" wskazał 25 młodych liderów, którzy „mają największą szansę uzyskać wpływ na kierunek rozwoju Polski w następnym ćwierćwieczu i pociągnąć za sobą swoje pokolenia”. Wśród nich jest Michał Sadowski, założyciel firmy Brand 24 i absolwent Politechniki Wrocławskiej
„W roku rocznic, w tym tej najważniejszej - 25-lecia wolnej Polski, wśród wielu bilansów i podsumowań, brakuje głosu - co dalej z tą Polską? Czy są wśród młodszego pokolenia liderzy, którzy niebawem, po zejściu ze sceny architektów dzisiejszej Polski, będą w stanie nie tylko nie zaprzepaścić tego dziedzictwa, ale przede wszystkim nadać nową jakość i dynamikę w rozwoju Polski?” – zastanawiała się Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska". Dlatego w ramach projektu „25/25 młodzi liderzy na start” zorganizowała cykl debat na ten temat, a ich uczestnicy wskazywali nazwiska młodych ludzi z inicjatywą, którzy dużo już osiągnęli i nadal prą do przodu. Eksperci skupieni wokół konkursu „Teraz Polska” pod przewodnictwem profesora Michała Kleibera, prezesa PAN, dokonali spośród nich wyboru 25 osób, które ich zdaniem będą wpływać na dynamikę rozwoju naszego kraju.
- Musimy częściej, niż mamy to w zwyczaju, cieszyć się Polską. Cieszyć się jej – i naszymi – osiągnięciami. Musimy wyzbyć się, nadzwyczaj szkodliwych, polskich kompleksów – pisze na portalu NaTemat Krzysztof Przybył, organizator konkursu „Teraz Polska” i prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska", tłumacząc ideę konkursu. - O ile przed dwudziestu pięciu laty byliśmy faktycznie „brzydką panną na wydaniu”, która pukała do drzwi europejskich sąsiadów, licząc na ich dobre serca, to teraz jesteśmy państwem, które może i powinno aktywnie współtworzyć Europę przyszłości. To, co osiągnęliśmy od 1989 roku, nie jest darem z niebios, nie jest przypadkiem. To efekt wysiłku i rozsądku czterdziestu milionów Polaków. Bądźmy z tego dumni i wyciągajmy wnioski na przyszłość.
Wśród liderów wskazanych przez „Teraz Polskę” jest Michał Sadowski, założyciel firmy Brand 24 (wspólnie z Piotrem Wierzejewskim i Karolem Wnukiewiczem) zajmującej się monitoringiem marek w internecie i absolwent Politechniki Wrocławskiej.
Yt2
Rozmowę z Sadowskim i Wierzejewskim można przeczytać tutaj.
Yt
Wśród liderów wskazano także:
* Adama Bodnara, doktora nauk prawnych, działacza społecznyego wiceprezesa zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prezesa Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, członka rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.
* Rafała Brzoskę, twórcę, założyciela i współwłaściciela Grupy Integer.pl, która inicjuje i realizuje nowatorskie projekty biznesowe.
* prof. Janusza Bujnickiego, kierownika laboratorium w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, członka Akademii Młodych Uczonych PAN, aktywistę ruchu Obywatele Nauki, zdobywcę grantu European Research Council i zwycięzcę plebiscytu „Polacy z werwą” w kategorii nauka.
* Joannę Erbel, socjolożkę miasta, aktywistkę i publicystkę, współzałożycielkę Stowarzyszenia Duopolis, członkinię zespołu „Krytyki Politycznej”, członkinię zarządu koordynacyjnego Kongresu Ruchów Miejskich.
* Agatę Etmanowicz, wiceprezes Fundacji Impact, współzałożycielkę Fundacji Polska bez Barier.
* Katarzynę Gierczak-Grupińską, socjologa, prezes Fundacji Firmy Rodzinne w Poznaniu oraz dyrektor operacyjną oddziału FBN Poland – największej międzynarodowej sieci firm rodzinnych, członka założyciela Inicjatywy Stowarzyszenia Firmy Rodzinne w Warszawie.
* dr hab. Łukasza Hardta, adiunkta na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, eksperta Instytutu Sobieskiego, sekretarza Zespołu Ekspertów Związku Dużych Rodzin 3+, współzałożyciela Akademii Familijnej w Polsce.
* Leszka Jażdżewskiego, publicystę i działacza społecznego, współtwórcę i redaktora naczelnego liberalnego pisma „Liberté!”, współtwórcę Igrzysk Wolności (Igrzyskawolnosci.pl).
* Olgę Kozierowską, trenerkę biznesu, inicjatorkę wsparcia i promocji kobiet w Polsce w życiu społecznym i gospodarczym, która stworzyła Sukces Pisany Szminką, pierwszą w Polsce organizację kompleksowo wspierającą przedsiębiorczość́ kobiet.
* Sebastiana Kulczyka, prezesa zarządu Kulczyk Investments, inwestora nowych technologii.
* Artura Kurasińskiego, współtwórcę serwisów Fokus i Launch, przedsiębiorcę skupionego na wspieraniu i inwestowaniu w projekty technologiczne na wczesnym etapie rozwoju, współtwórcę cyklu spotkań Aula Polska oraz nagród Aulery.
* Wojciecha Kuśpika, prezesa i akcjonariusza Grupy PTWP, twórcę i wydawcę specjalistycznych mediów, inicjatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
* Dorotę Masłowską, pisarkę, laureatkę Nagrody Literackiej Nike (2006) za powieść „Paw królowej”.
* Łukasza Misiukanisa, założyciela największej agencji social media w Polsce, która w styczniu stała się częścią agencji Isobar Poland, wchodzącej w skład globalnego holdingu reklamowego Dentsu Aegis Network.
* Grzegorza Piątka, krytyka i popularyzatora architektury, kuratora, współtwórcę i prezesa fundacji Centrum Architektury, autora wielu publikacji i wystaw o architekturze i mieście, zdobywcę Złotego Lwa na Biennale Architektury w Wenecji w 2008 r.
* prof. Patrycję Piekutowską, wybitną skrzypaczkę i pedagoga, która od 17 lat koncertuje, wystąpiła w 32 krajach na 5 kontynentach. Promuje z wielkim sukcesem muzykę polską XX wieku. Nagrała 10 solowych albumów.
* Wojciecha Przybylskiego, redaktora naczelngo „Res Publiki Nowej" oraz „Visegrad Insight”, inicjatora projektu „DNA Miasta”, twórcę „New Europe 100” – listy promującej „challengerów”, przebojowych twórców, przedsiębiorców, polityków.
* Tomasza Sadzyńskiego, od trzech lat prezesa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – jednej z najlepiej ocenianych SSE w Polsce.
* Marię Seweryn, aktorkę, reżyserkę teatralną, współzałożycielkę i członkinię zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury, która prowadzi Teatr Polonię i Och-Teatr w Warszawie.
* Kamilę Sidor, współtwórczynię i CEO międzynarodowej społeczności Geek Girls Carrots. Wspiera inicjatywy społeczne, m.in. „Link do Przyszłości”, mający na celu zachęcenie młodzieży do wyboru kariery w IT.
* dr Agnieszkę Skalę, badaczkę, edukatorkę i promotorkę przedsiębiorczości w obszarze wysokich technologii, współzałożycielkę Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest.
* Pawła Sroczyńskiego, inicjatora Cohabitatu, projektu, który „redefiniuje pojęcie postępu i przywraca równowagę w relacjach człowieka ze środowiskiem”, propagatora wizji regeneratywnej ekonomii open source oraz technologii low-tech przy budowie siedlisk życia ludzi.
* Sławomira Sierakowskiego, publicystę, socjologa i krytyka literackiego, twórcę środowiska lewicowego wokół „Krytyki Politycznej”, której jest redaktorem naczelnym i wydawcą, dyrektora Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie.
* Dariusza Żuka, prezesa Polski Przedsiębiorczej – ekosystemu dla startupów, oferującego narzędzia do testowania (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości), inwestowania (AIP Seed Capital) oraz akcelerowania biznesu (AIP Business Link).
Jak podkreśla na swojej stronie internetowej fundacja, kolejnym etapem projektu „25/25. Młodzi liderzy na start” będzie lipcowe spotkanie wszystkich wyróżnionych, którzy zbiorą się, by razem opracować manifest liderów przyszłości i stworzyć system popularyzacji prezentowanych przez nich idei.
Ogłoszona lista 25 nazwisk ma nie być listą stałą i zamkniętą. - W zależności od działalności i dokonań liderów będzie ona sukcesywnie aktualizowana – podkreślają jej twórcy.
lucy