Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Naukowcy, biznesmeni i unijni eksperci o gospodarce europejskiej. Międzynarodowy kongres na PWr

10.06.2014 | Aktualizacja: 13.06.2014 12:20

Profesor Jerzy Buzek jest przewodniczącym komitetu sterującego przy Europejskim Kongresie Technologicznym (fot. materiały organizatorów)

Reindustrializacja przemysłu w Europie to główny powód, dla którego na Politechnice Wrocławskiej spotkają się eksperci UE, przedstawiciele przemysłu, polityki i nauki. 12 czerwca rozpoczyna się Europejski Kongres Technologiczny
- To spotkanie ma ogromne znaczenie nie tylko dla Politechniki, która jest gospodarzem kongresu, ale dla całej Europy – mówi profesor Eugeniusz Rusiński, prorektor ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką PWr. – Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej. Większość produkcji uciekła do Chin i innych krajów, gdzie wytwarzanie jest dużo tańsze. Unia zorientowała się, że to zły kierunek dla gospodarki europejskiej. Trzeba się zastanowić, jak produkować taniej, z wykorzystaniem energii odnawialnej i nowoczesnych, innowacyjnych technologii. To dotyczy zarówno małych i średnich firm, które stanowią 75 proc. dochodu w Polsce, ale też dużych międzynarodowych koncernów. Będą one musiały się dostosować do nowych warunków. Unia Europejska przeznaczyła na ten proces ogromne środki.


Udział w kongresie potwierdziło ponad 500 uczestników, w tym około 40 wybitnych ekspertów reprezentujących Komisję Europejską i nadzorowane przez nią instytucje, przedsiębiorstwa wysokiej techniki i europejskie ośrodki naukowo badawcze. Wśród nich znajdują się m.in.: Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i Komisarz ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości, a także dyrektorzy generalni KE ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu oraz ds. Badań i Innowacji. Komitetem Programowym kieruje profesor Gabriel Crean, wiceprezydent Francuskiej Komisji Energii Atomowej i Energii Alternatywnych oraz przewodniczący Grupy Wysokiego Szczebla ds. Kluczowych Technologii przy Komisji Europejskiej. Komitetowi Sterującemu przewodniczy profesor Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Profesor Eugeniusz Rusiński: - Politechnika Wrocławska ma duży udział w reindustrializacji naszego przemysłu. Jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem zgłoszeń patentowych. Mamy świetnych naukowców otwartych na współpracę z przemysłem. Unia Europejska planuje wpierać projekty podmiotów przemysłowych zainteresowanych badaniami naukowymi. Zakłady często nie dysponują odpowiednią infrastrukturą badawczą, dlatego siłą rzeczy kontakty z uczelniami są koniecznie. O tym będziemy rozmawiać podczas kongresu.
Europejski Kongres Technologiczny (European Technology Congress) potrwa dwa dni. Obrady odbędą się w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej, przy wyb. Wyspiańskiego 27. Początek o godzinie 14. Językiem oficjalnym spotkania jest angielski, dostępne będzie tłumaczenie symultaniczne na język polski. Organizatorami są Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii we współpracy z Komisją Europejską i Ministerstwem Gospodarki. Szczegółowy program wystąpień tutaj.
Iwona Szajner

ETC.jpg