Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Na Politechnice Wrocławskiej naukowcy, biznesmeni i politycy dyskutują o gospodarce europejskiej

12.06.2014 | Aktualizacja: 27.06.2014 10:55

Europejski Kongres Technologiczny na Politechnice Wrocławskiej (fot. Iwona Szajner)

Aula Politechniki Wrocławskiej po brzegi wypełniła się uczestnikami Europejskiego Kongresu Technologicznego. Naukowcy, przedsiębiorcy, ekonomiści i politycy zastanawiają się, jak złagodzić skutki kryzysu i jak zbudować przemysł konkurencyjny w skali globalnej


Szczególnie gorąco gospodarz spotkania rektor Politechniki Wrocławskiej profesor Tadeusz Więckowski powitał profesora Jerzego Buzka, byłego premiera i szefa Parlamentu Europejskiego.
Sam profesor Buzek, na poprzedzającej kongres konferencji prasowej, przypomniał, że Wrocław nie od dziś jest w centrum zainteresowania jeśli chodzi o innowacje. Przypomniał, jak staraliśmy się o siedzibę Europejskiego Instytutu Technologicznego. Ostatecznie batalię w 2008 roku Wrocław przegrał z Budapesztem.  Jednak cała kampania informacyjna wprowadziła Wrocław na europejskie salony.  

Buzek.mp3Buzek.mp3
Drogą do stania się konkurencyjnym jest nowoczesność. Podkreślała to m.in. wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska: - Naszym celem jest budowanie nowoczesnego przemysłu opartego na wiedzy i innowacji.
– Reindustrializacja to przyszłość, nie da się od niej uciec – przekonywał profesor Jacek Guliński, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – To nasz cel na rok 2020.
W Polsce przemysł rozwija się dobrze, ale powinien być bardziej nowoczesny. To warunek, byśmy się stali konkurencyjni na rynku globalnym. W najbliższej perspektywie będziemy mieli do pozyskania około 10 miliardów euro m.in. z funduszy strukturalnych. Te pieniądze mają nam pomóc w rozwoju innowacji właśnie m.in. w przemyśle. - Chcielibyśmy, aby do Polski dotarły najlepsze wzorce współpracy między przemysłem a nauką – mówił profesor Krzysztof Kurzydłowski, szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wyjaśniał też, dlaczego to Wrocław stał się gospodarzem tak ważnego wydarzenia. – To zasługa wspaniałych uczelni, nowoczesnego przemysłu, żywotności i młodości, jaka panuje w tym mieście – wyliczał.

youtube
Profesor Ryszard Pregiel, szef Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii, również podkreślał atuty Wrocławia. – Politechnika posiada kadry naukowe na najwyższym poziomie. Wrocław jest ośrodkiem przodującym w takich dziedzinach jak mikroelektronika czy fotonika.
Atutem miasta jednak przede wszystkim są ludzie, studenci, naukowcy. Zdaniem profesora Pregiela nie powinniśmy się też obawiać wyjazdów młodzieży za granicę. - Oni zawsze tam pozostaną naszymi ambasadorami – podkreślał w rozmowie z nami.- Niezwykle ważne jest tworzenie siatki znajomości polskich naukowców na całym świecie.
Udział w kongresie potwierdziło ponad 500 uczestników, w tym około 40 wybitnych ekspertów reprezentujących Komisję Europejską i nadzorowane przez nią instytucje, przedsiębiorstwa wysokiej techniki i europejskie ośrodki naukowo-badawcze.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz