Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Młodzi chemicy eksperymentują

05.03.2014 | Aktualizacja: 10.03.2014 11:25

Patryk Rachwał, laureat ubiegłorocznego konkursu (fot. materiały organizatorów)

150 gimnazjalistów wystartuje w konkursie wiedzy organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej. 8 marca odbędą się eliminacje, a 22 marca -  wielki finał
- W sobotę uczestnicy będą wykonywać cześć pisemną. Potem wybierzemy najlepszą dwudziestkę, która za dwa tygodnie powalczy w laboratorium o zwycięstwo – mówi dr Tomasz Chmielewski, jeden z organizatorów konkursu „Młody Chemik Eksperymentuje”. – Pytania przygotowuje specjalna komisja składająca się z naukowców Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej i Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Są pilnie strzeżone, więc nie ma szans na wcześniejsze przecieki informacji – zapewnia.


Eliminacje regionalne rozpoczną się o godzinie 10, wcześniej zaplanowano wykład profesora Zbigniewa Dobrzańskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego nt. „Na pograniczu chemii i biologii – fakty i mity”. – Podczas gdy uczniowie będą wypełniać test, nauczyciele i zaproszeni goście spotkają się z pracownikami Wydziału Chemicznego PWr. Będziemy rozmawiać m.in. o współpracy między uczelnią a gimnazjami, a także o e-podręcznikach – mówi dr Chmielewski.
Projekt „Młody chemik eksperymentuje” ma już 7. edycję.  Etap finałowy  poprzedzony jest cyklem warsztatów tematycznych, w którym uczestniczą uczniowie z wybranych gimnazjów Dolnego Śląska, m.in. Zgorzelca, Strzelina, Oławy czy Wrocławia. -  Oni są zawirowani na punkcie chemii. Ich wiedza jest niesamowita, z pewnością większa niż u niektórych studentów I roku – śmieje się Tomasz Chmielewski. Dodaje, że na laureatów konkursu czekają cenne nagrody, m.in. laptop i aparat cyfrowy. – Dla uczniów ważne jest też to, że zwycięstwo w  konkursie daje dodatkowe punkty podczas rekrutacji do liceum. „Młody chemik eksperymentuje” znalazł się w wykazie konkursów i olimpiad przedmiotowych wyznaczonych przez Dolnośląskie Kuratorium Oświaty.
Organizatorami konkursu są Zakład Metalurgii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Sekcja Dydaktyki Chemii Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Stowarzyszenie na Rzecz Ekologii Humanistycznej „EKOS”.
Więcej o projekcie tutaj.
ISZ