Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Na Politechnice Wrocławskiej rozstrzygnięto konkurs chemiczny dla gimnazjalistów [ZDJĘCIA]

28.03.2015 | Aktualizacja: 02.04.2015 11:21

Konkurs "Młody chemik eksperymentuje" na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Młody chemik eksperymentuje – to tytuł konkursu dla uczniów gimnazjów Dolnego Śląska. Jego VIII edycję zakończono w sobotę na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej
Dr Krystyna Ganz, organizatorka konkursu: - W tegorocznym finale wzięło udział 141 uczniów z 32 szkół naszego regionu. Pierwszy etap konkursu odbywał się w szkołach. Finał był dwuczęściowy. 14 marca uczniowie rozwiązywali test pisemny sprawdzający ich wiedzę chemiczną zintegrowaną z innymi przedmiotami przyrodniczymi. Do drugiej, laboratoryjnej, części finału zakwalifikowało się 20 najlepszych z 14 szkół. Jest to bardzo trudny konkurs w porównaniu z innymi. Kuratorium przyznaje więc naszym finalistom i laureatom punkty rekrutacyjne do wybranych szkół ponadgimnazjalnych. Jako organizatorzy staramy się także o zwolnienie naszych laureatów z egzaminów na koniec gimnazjum z części matematyczno-przyrodniczej, bo w naszych zadaniach konkursowych ujęte są zagadnienia matematyczne, informatyczne i oczywiście chemiczne. Liczy się tu także szybkość rozwiązywania problemów i eksperyment chemiczny. Kładziemy nacisk na teorię, ale przede wszystkim na praktykę. 


- Cieszę się widząc dziś pełną Salę Wałbrzyską. Po tylu latach programu „Młody chemik Eksperymentuje” widać już jego efekty: ponad 1000 osób przeszło przez ten konkurs i duża część z nich została potem studentami Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej – mówił dziekan Wydziału Chemicznego profesor Andrzej Trochimczuk. - Dzięki konkursowi dość wcześnie, bo już w gimnazjum, możecie zapoznać się z Politechniką Wrocławską i zarazić bakcylem chemii. Na Dolnym Śląsku znajdują się ważne zakłady chemiczne, a my dostosowujemy nasze programy nauczania do potrzeb przemysłu. Mam nadzieję, że kiedyś będziecie studentami naszego wydziału.
Najlepsi w konkursie okazali się uczniowie z Gimnazjum Sióstr Salezjanek we Wrocławiu: Edmund Pelc i Mateusz Błażejka, wychowankowie mgr Anny Wolny. Trzecie miejsce zajął Eryk Mikołajewicz z Gimnazjum nr V w Głogowie, wychowanek mgr Mirosławy Różyckiej.
Laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez dziekana Wydziału Chemicznego PWr. Nagrodą za pierwsze miejsce był laptop, za drugie – tablet, a za trzecie – czytnik. Drobne upominki dla laureatów, finalistów i ich nauczycieli ufundowały także: Urząd Marszałkowski, Biuro Promocji Miasta Wrocławia i Biuro Promocji Politechniki Wrocławskiej.
Zdobywca pierwszego miejsca otrzymał też nagrodę specjalną ufundowaną przez profesor Marię Golonkę i dr. Jana Starostę (za maksymalną liczbę punktów - 199/210). Był to podręcznik chemii ich autorstwa.
- Dzisiejsze zadania były średnio trudne – uważa Edmund Pelc, zwycięzca w konkursie. - Na początek mieliśmy zidentyfikować podane związki – za pomocą pehametru i papierków wskaźnikowych. W drugim zadaniu trzeba było przygotować roztwór i obliczyć stężenia indywiduów chemicznych, które były w tym roztworze. Na rozwiązanie tych zadań mieliśmy półtorej godziny.
Galę finałową konkursu uświetnił barwny wykład profesora Romana Gancarza pod tytułem: „Czy rządzi nami chemia?”. Podsumował go dr Tomasz Chmielewski: - Widzicie, chemia nie jest nudna. Jest fascynująca!
Organizatorami konkursu byli: Zakład Chemii Analitycznej i Metalurgii Chemicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Sekcja Dydaktyki Chemii Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Stowarzyszenie na Rzecz Ekologii Humanistycznej „EKOS”.
km