Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

DFN. Naukowe spotkania w regionie

30.10.2013 | Aktualizacja: 07.11.2013 11:10

Gościem w Bystrzycy Kłodzkiej był Przemysław Saleta (fot. archiwum organizatorów)

Dolnośląskie Dni Nauki w dziewięciu miastach województwa dolnośląskiego (poza Wrocławiem) oferowały ponad 500 imprez. Wzięło w nich udział około 43 700 osób.
Dolnośląskie Dni Nauki 2013 zatytułowano „Nauka obywatelem Europy”. W tym roku po raz pierwszy zorganizowane zostały w Lubinie. Tradycyjnie odbyły się w Legnicy, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Zgorzelcu oraz Głogowie. Najliczniejsze tłumy były w Legnicy (8650), Ząbkowicach Śląskich (7725) i Wałbrzychu (7300), który „świętował” aż dwa tygodnie. W lubińskich spotkaniach uczestniczyły 4532 osoby.
Dolnośląski Festiwal Nauki jest nastawiony na pokazywanie badań naukowych  od strony użytkowej i wskazanie możliwości ich wykorzystania w życiu codziennym. Stara się to robić w sposób przystępny dla odbiorcy, z wykorzystaniem najnowszych metod prezentacji. Szczególnie żywe zainteresowanie dla imprez DFN widzimy właśnie w jego regionalnej mutacji. Lokalni koordynatorzy Dolnośląskich Dni Nauki oferują zainteresowanym nie tylko wykłady, pokazy czy warsztaty przygotowane na festiwal przez wrocławskie uczelnie. W każdej z wymienionych miejscowości powstaje „program regionalny”, którego twórcami są instytucje działające na jego terenie: stowarzyszenia, firmy, kluby. To sprzyja specyficznemu kolorytowi każdej serii spotkań. Koordynatorzy, którzy znają miejscowe środowisko, mogą najlepiej dobrać zakres tematyczny i stopień skomplikowania imprez. Poszukują prelegentów, którzy sprawdzili się w poprzednim roku. 
O skali DFN w regionie mówią liczby. Politechnika Wrocławska przeprowadziła aż 101 imprez, Uniwersytet Wrocławski – 64, Wrocławski Oddział PAN – 94, a Uniwersytet Medyczny – 19. Tematycznie pierwsze miejsce ex-aequo miały: wiedza biologiczno-chemiczna oraz medyczno-zdrowotna. Każdej z nich poświęcono 95 imprez (tj. wykładów, pokazów etc.). Powodzeniem cieszyły się też zagadnienia geologiczne i astronomiczne (34 imprezy).
DFN w regionie miał swoich gości specjalnych. Pierwszym z nich był Przemysław Saleta – sportowiec, mistrz świata i Europy w kick-boxingu, a także mistrz Europy w boksie, który w Bystrzycy Kłodzkiej starał się odpowiedzieć na pytanie: Co zrobić, aby marzenia się spełniły? Drugi to dziennikarz motoryzacyjny i pilot rajdowy Julian Obrocki, uczestnik Rajdu Paryż - Dakar, który w Ząbkowicach Śląskich wygłosił wykład inauguracyjny Rajd Dakar –  szaleństwo czy normalność.
Uroczystemu otwarciu XVI DFN na Dolnym Śląsku towarzyszyły koncerty, występy artystyczne i wykłady inauguracyjne. W Legnicy zaczęto „Chemią wina”, w Zgorzelcu – „Chemicznymi rewolucjami”, a w Głogowie – „Chemicznymi sztuczkami magicznymi”. Były też: „Symulacje komputerowe w fizyce”, „Ziemia Wałbrzyska w historii geologii”, „Rajd Dakar - szaleństwo czy normalność”, „Cała prawda o… wodzie” i „Między chemią, fizyką i medycyną”. W uroczystościach otwarcia uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych oraz Rady Programowej DFN.
W szczególnie licznym gronie współorganizatorów DFN w Legnicy byli: Urząd Miasta Legnicy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Centrum Kultury MUZA w Lubinie, Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie i legnickie szkoły. 
Tematyka spotkań festiwalowych w Legnicy sięgała od medycyny po kosmos. Dyskutowano o aktualnych badaniach i kierunkach rozwoju astrofizyki, kosmologii i astronautyki. Duże zainteresowanie wzbudziły tematy z dziedziny astronomii („Tajemnice Wszechświata” i „Kamienie z nieba, czyli czy należy bać się meteorytów?”) i energetyki („Małe elektrownie wiatrowe lokalnym źródłem energii”) z uwzględnieniem kwestii trudnego do oceny oddziaływania tych urządzeń na środowisko.
Uzupełnieniem wykładów bywały filmy, np. „Arteterapia – sztuka, która leczy” mówiący o terapeutycznym oddziaływaniu pozamedycznym. Podobnie oryginalnym tematem był wykład na temat wybranych zagadnień psychografologii „Ty i Twoje pismo” wskazujący na odzwierciedlenie w znakach pisma osobowości autora i jego wewnętrznych przeżyć.
Lubin zorganizował spotkania dotyczące chemii i przyrody: komunikacji chemicznej w przyrodzie,  kodu chemicznego dodatków do żywności (wdzięczny temat: „E-żywność, czyli co drzemie w dżemie?”). Prezentowano żywe owady, ale także roboty z klocków LEGO.
W Wałbrzychu o wysoki poziom uroczystości zadbała jak zawsze pani mgr Iwona Rychlik, inspektor Biura Edukacji i Wychowania w Urzędzie Miejskim), która jest związana z Festiwalem Nauki w Wałbrzychu od początku.
Preferowane były spotkania wielotematyczne, tym razem poruszano głównie kwestie medyczne („Nie daj się okraść z kości – walka z osteoporozą”, „Wielka armia w kropli krwi, czyli jak działa układ odpornościowy”, „Kain i Abel epoki wielkich zlodowaceń – kilka słów o paleolitycznym człowieku”). Uwagę przyciągnął temat mumifikacji („Tajemnice mumii egipskiej z Wrocławia”), zaś bardziej żywotni słuchacze zainteresowali się „Gimnastyką mózgu”.
Dr Małgorzata Żochowska koordynująca DFN w Bystrzycy Kłodzkiej zorganizowała około 75 (!) spotkań festiwalowych na wysokim poziomie, wśród nich liczne spotkania z nauką, kulturą i sztuką. Dominowała tematyka dotycząca: nauki o Ziemi, budowy geologicznej skorupy ziemskiej, przekrojów geologicznych w postaci map i planów geologicznych („System pomiarów satelitarnych GNSS w kartografii geologicznej”)
Mówiono także o astronomii i kosmosie („Gwiazdy i gwiazdozbiory”) i o znaczeniu węglowodanów i o ich wpływie na figurę („Czy cukier jest tylko słodki, rola węglowodanów i im podobnych”). Fascynujący problem wpływu uczuć na mózg („Zakochany mózg”) cieszył się nie mniejszym zainteresowaniem niż  kuchnia orientalna. Duże uznanie znalazł też wykład dotyczący narodzin gatunku homo sapiens („Razem czy osobno?”). Z bogatego programu wyróżniły się prezentacje: „Muzyczna podróż po Europie” i „Rękodzieło papiernicze”.
Dzierżoniów oferował wykład o toksynach i ich działaniu na ludzki organizm („Historie z trucizną w tle”). Poszkodowani działaniem trucizn mogli skorzystać z wykładu „Rola transplantologii we współczesnej medycynie”. Wykład połączony z warsztatami i pokazem „Postawa obywatelska w zmiennych warunkach zagrożenia w świetle narastającej agresji społecznej” adresowany był nie tylko do miłośników socjologii, ale do szerokiego grona osób zainteresowanych problemami społecznymi. Bogaty i atrakcyjny był także program regionalny („Pitagoras nie taki straszny”, „Bank a parabank – różnice”, „Głowy do góry – obserwacja astronomiczna”).
W Jeleniej Górze słucha się nie tylko wykładów, ale także wędruje po mieście i jego atrakcyjnych okolicach. A jest co oglądać… Przyciągały „Praca średniowiecznego górnika – wycieczka w głąb kopalni i dziejów” oraz podziemna trasa turystyczna „Kopalnia Św. Jana” w Krobicy k. Świeradowa-Zdroju. Wiele uwagi poświęcono ekonomii („Kreatywność w biznesie”, „Jak zostać skutecznym ministrem finansów własnego budżetu”). Zainteresowanie budził temat negocjacji („Techniki negocjacji”) – wyznacznika działalności firm na rynku i sposobu rozwiązywania sytuacji konfliktowych.
Ząbkowice Śląskie prezentowały temat meteorytów i nawiązywały do relacji człowiek-kosmos („Człowiek jako mieszkaniec Wszechświata - wpływ środowiska kosmicznego na życie na Ziemi”). Zawsze interesujący wykład z pokazem „Co w chemii piszczy” przyciągnął licznych słuchaczy.
Sporty ekstremalne były przedmiotem wystąpienia pilota rajdowego i dziennikarza sportowego Juliana Obrockiego (wykład „Rajd samochodowy od kuchni”).
W Głogowie podczas spotkań festiwalowych poruszano wyjątkowo aktualne tematy medyczne („Tajemnice laboratoriów medycyny sądowej”, „Dwugłos o GMO”), była też historia Głogowa („Historia Głogowa w kontekście europejskim”) czy też warsztaty („Turystyczne rozdroża - świat człowieka, świat kultury”, „Zdjęcia w kadrze filmowym”).
W Zgorzelcu cieszyły się powodzeniem prezentacje: „I ty możesz być antyterrorystą” oraz „Świadkowie historii Polski XX wieku”. Nie mniej popularne były prezentacje o badaniach naukowych („Mity o badaniach naukowych czyli o pomyłkach naukowców oraz o niewyjaśnionych zjawiskach naukowych”) czy też z zakresu medycyny – „Dwugłos o GMO, DNA, kryminologia i archeologia – co je łączy?”
Kto nie był na tych spotkaniach, niech zobaczy zdjęcia.
Jadwiga Sołoducho, Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu