Hejnałem DFN w wykonaniu tria trąbek z Akademii Muzycznej, wykładem profesor Marii Sąsiadek oraz pokazami w Rynku rozpoczął się w czwartek we Wrocławiu Dolnośląski Festiwal Nauki.
W Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zainaugurował go środowiskowy koordynator festiwalu dr hab. Kazimierz Orzechowski, profesor UWr. - Nauka jest wiecznie młoda dzięki coraz nowym pomysłom i młodym duchem ludziom - mówił. Rektor UWr profesor Marek Bojarski podkreślił, że festiwal jednoczy całe środowisko naukowe Wrocławia. Z kolei profesor Roman Kołacz, przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry stwierdził, że hasło DFN „Nauka obywatelem Europy” przypomina o tym, że nauka przecież nie zna granic. Festiwal rozpoczął wykład o moralnych dylematach związanych z genetyką (Genetyka wczoraj, dziś i jutro. Dylematy etyczne). Profesor Maria Sąsiadek z Katedry i Zakładu Genetyki Uniwersytetu Medycznego opowiadała, że rozwój biologii molekularnej i genetyki zmienia to, jak ludzie widzą samych siebie. Zmienia także podejście lekarzy do pacjentów. Nowoczesna diagnostyka genetyczna wiąże się z wieloma dylematami, np. czy mówić pacjentowi, który nie ma jeszcze żadnych objawów chorobowych, że jest nosicielem genu zwiększającego możliwość zachorowania. Po wykładzie zebrani wysłuchali Partity na skrzypce solo i fortepian oraz Bukolik Witolda Lutosławskiego, wykonanych przez Roberta Bacharę (skrzypce), Marcina Misiaka (wiolonczela) i Mirosława Gąsieńca (fortepian). W Rynku żołnierze z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przygotowali pokazowy ostrzał maszynowy, wybuchy petard oraz prezentację pojazdów typu Hummer.
youtube Przez siedem dni dzieci, młodzież i dorośli będą mogli uczestniczyć w wykładach, ćwiczeniach i pokazach organizowanych przez jedenaście wrocławskich uczelni wyższych oraz dwa instytuty naukowe. Na samej Politechnice Wrocławskiej zaplanowano blisko 300 spotkań o charakterze naukowym, będzie również debata oksfordzka (23 września, godz. 11, aula PWr). W tym roku licealiści będą dyskutowali na temat „Laboratorium Europa czy europejskie targowisko”. Gościem specjalnym na zakończenie festiwalu na PWr będzie słynny polski hokeista Mariusz Czerkawski (25 września, aula PWr, g. 12). Program DFN na Politechnice Wrocławskiej [tutaj].
Maria Lewowska
Zobacz, jak przebiegała debata oksfordzka na PWr w ubiegłym roku:
youtube
|