Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Za tydzień rusza XVI Dolnośląski Festiwal Nauki

12.09.2013 | Aktualizacja: 18.09.2013 14:44

Konferencję prasową prowadził dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr, środowiskowy koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (fot. Krystyna Malkiewicz)

​19 września zapraszamy na inaugurację festiwalu do Auli Leopoldyńskiej, a potem na happening w Rynku, przy fontannie - zapowiada dr hab. Kazimierz Orzechowski, środowiskowy koordynator XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. - Przyjdzie aniołek, przyjdzie wiedźma i będą rozdawać jabłka, ale nie zatrute! 

Organizatorzy XVI DFN w czwartek na konferencji prasowej opowiadali, co czeka nas na tegorocznym festiwalu. - 1900 wydarzeń przez sześć dni we Wrocławiu, a potem w 12 miastach Dolnego Śląska. Ja chciałbym być na wszystkim! – zapewniał dr hab. Kazimierz Orzechowski.

Program festiwalu podzielono na kilka kategorii. Tzw. „imprezy wiodące” organizowane są przez całe środowisko akademickie. Są wśród nich wydarzenia związane z rocznicami, np. Europejskim Rokiem Obywateli, Rokiem Profesora Jana Czochralskiego, Rokiem Księżnej Daisy von Pless na Dolnym Śląsku czy 100. rocznicą urodzin Witolda Lutosławskiego.
Niektóre wydarzenia festiwalowe stały się już tradycją, np. wykład profesora Jana Miodka, pielgrzymka do dzielnicy czterech wyznań, Studium Generale czy Debata Oxfordzka.
O imprezach organizowanych przez poszczególne uczelnie mówili podczas konferencji ich przedstawiciele: dr Zygmunt Domagała z Uniwersytetu Medycznego zachęcał do uczestnictwa w zajęciach „CSI – kryminalne zagadki Wrocławia”, w czasie których chętni będą zgłębiać tajniki medycyny sądowej i kryminalistyki. Polecał też prelekcje pod tytułem „Prewencja obywatelem Europy”, dotyczące działań prozdrowotnych. Dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska UWr zapraszała na „Wrocławski Kalejdoskop Środowiskowy”, a w nim m.in. na wykłady o klimacie Wrocławia, alergiach czy zajęcia hydrogeologów „W poszukiwaniu dawnej Odry”. Doc. dr hab. Danuta Witkowska z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN mówiła o przygotowywanym przez jej instytucję konkursie mikrobiologicznym i wykładach nt. przeszczepów i dawców organów. Profesor Ewa Giedrojć z wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie zapraszała na pokazy lalkarskie i przedstawienia studenckie, m.in. „Klub kawalerów” i „Balladynę”, do nowego budynku uczelni przy ul. Braniborskiej.
Profesor Piotr Dudziński, koordynator DFN na Politechnice Wrocławskiej, zachęcał do uczestnictwa w wydarzeniach przygotowanych przez naszą uczelnię, np. na spotkanie z Mariuszem Czerkawskim i koncert „Od Johna Dowlanda do flamenco”, kończący festiwal we Wrocławiu. Przede wszystkim jednak zapraszał na Debatę Oxfordzką w auli Politechniki Wrocławskiej. Podobnie jak w zeszłym roku, będzie ona jednym z najważniejszych wydarzeń DFN. Tym razem wezmą w niej udział uczniowie z VII LO we Wrocławiu i II LO w Wałbrzychu. – To ważne, żeby młodzi ludzie uczyli się, jak kulturalnie dyskutować i jak można pięknie się różnić – podkreślał profesor Piotr Dudziński.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest [tutaj].
Można też pobrać program przez aplikację na urządzenia z systemem iOS oraz Android.
km

Tak było na Dolnośląskim Festiwalu Nauki w ubiegłym roku:

youtube