youtubeW poniedziałek na
Politechnice Wrocławskiej rozpoczęła się trzydniowa Krajowa Konferencji
Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2013.
– Miło nam, że tegoroczna Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji cieszy się takim zainteresowaniem. Rekordowa liczba ponad 200 uczestników i 16 wystawców, a także sponsorów dowodzi, że poruszane tu sprawy są istotne dla środowiska specjalistów i dla kraju – mówi członek Komitetu Programowego KKRRiT profesor Ryszard Zieliński. Dodaje, że na konferencję przyjechali najlepsi specjaliści z środowisk akademickich, przemysłowych, operatorskich, usługowych, czy administracji państwowej, które w Polsce zajmują się zagadnieniami radiokomunikacji, radiofonii, telewizji, zarządzania widmem elektromagnetycznym i świadczeniem usług multimedialnych. - Program konferencji oceniam jako bardzo atrakcyjny – uważa profesor Zieliński.
Podczas tegorocznej KKRRiT wyeksponowano wątek bliski zainteresowaniom szeregowego użytkownika mediów, a to za sprawą dyskusji panelowej „Rola oddziałów terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego”. Ton dyskusji nadało wystąpienie marszałka województwa dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, który podkreślał potrzebę otwartego formułowania problemów, z którymi borykają się oddziały terenowe.

Rektor PWr profesor Tadeusz Więckowski
zwrócił uwagę na zmiany technologiczne, które są kluczowym czynnikiem
rozwoju mediów regionalnych.

Wicewojewoda Ewa Mańkowska podkreślała rolę mediów publicznych, które gwarantują
obywatelom dostęp do informacji, publicystyki i kultury.

Dzięki kosztownej i kłopotliwej, lecz niezmiernie pożytecznej cyfryzacji ośrodki regionalne osiągną nowe możliwości i zasięg oddziaływania, a czas nadawania programów powinien wzrosnąć – mówił Marian Zalewski,członek zarządu TVP SA. Niestety z powodu trudności ze ściąganiem opłat abonamentowych (w ostatnich latach przychody z tego źródła spadły o 2/3) ośrodki TVP zmuszone są do zapełniania czasu antenowego reklamami.

Z kolei przewodniczący Rady Programowej OTV Wrocław Henryk Koczan podkreślał, że zadaniem lokalnej telewizji jest tworzenie regionalnej tożsamości, zaś troska o „dolnośląską rację stanu” jest jej moralnym obowiązkiem.

Pierwszym plenarnym referatem naukowym, wygłoszonym na konferencji, był „Radiowy Wszechświat” profesora Andrzeja Kusa z Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Obok interesującego obrazu rozwoju metod radioastronomicznych można było zapoznać się z dźwiękami generowanymi przez wirujące pulsary.

Profesor Krzysztof Wesołowski w referacie „Systemy WCDMA 3G – dalsze perspektywy” opowiadał, jakie szanse ma to rozwiązanie, by utrzymać się na rynku, mimo wprowadzania konkurencyjnych projektów. W sekcjach toczyły się obrady poświęcone m.in. radiokomunikacji, technikom kodowania, cyfrowemu przetwarzaniu sygnałów itp.
Organizowana na Politechnice Wrocławskiej Krajowa Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji 2013 wpisuje się w uroczystości związane z 60-leciem Wydziału Elektroniki PWr.
W poniedziałek uczczono jubileusz 80-lecia profesora Daniela Bema (były prorektor PWr i dziekan Wydziału Elektroniki) oraz profesora Ryszardowa Strużaka (z Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie), którym wręczone zostały Złote Odznaki Politechniki Wrocławskiej z Brylantem.

Ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszą pracę doktorską dotyczącą radiokomunikacji i multimediów. Najlepszym wśród pięciorga finalistów okazał się dr Michał Sybis z Politechniki Warszawskiej (promotor pracy: profesor Krzysztof Wesołowski).

KKRRiT potrwa do środy, obrady toczą się w Centrum Kongresowym PWr przy ul. Janiszewskiego 8 (budynek D20). Szczegóły tutaj. Patronują jej: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Konferencji towarzyszy wystawa techniczna (lista wystawców tutaj).
Maria Kisza