Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Konferencje, Targi, Seminaria

Drukuj

KKRRiT żegna Wrocław

18.06.2013 | Aktualizacja: 18.06.2013 15:01

Pierwszą nagrodę otrzymał Dawid Juszka z AGH. Gratuluje profesor Sławomir Hausman z Politechniki Łódzkiej (fot. Krzysztof Mazur)

Siedemnaście sesji z referatami, sześć sesji plenarnych, szesnastu wystawców.  Najlepsze referaty zostaną w poszerzonej, angielskojęzycznej wersji zamieszczone w „International Journal of Electronics and Telecommunication”. 

W środę na Politechnice Wrocławskiej zakończyła się trzydniowa Krajowa Konferencji Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji. - Miło nam, że ludzie, którzy na co dzień działają w przestrzeni internetowej, zechcieli spotkać się na tej konferencji osobiście – mówi profesor Ryszard Zieliński, członek Komitetu Programowego KKRRiT. – Obecnych było wiele młodych osób, co dowodzi ich zainteresowania dla tej dziedziny.  

youtube
Rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą prezentację młodego naukowca.  Zainicjowała go Fundacja Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych, która już po raz trzynasty ufundowała nagrody pieniężne.  W konkursie laureatem mogła zostać  osoba, która nie ma więcej niż 35 lat, była pierwszym lub samodzielnym autorem referatu i sama go wygłaszała. Komisja (przewodniczył profesor Sławomir Hausman z PŁ) przyznała trzy nagrody i trzy wyróżnienia.
Pierwszą nagrodę otrzymał Dawid Juszka z AGH, drugą przyznano Karolinie Ratajczak (PP), a trzecią Tomaszowi Markiewiczowi  (PP). Trzy wyróżnienia rozdzielono między Agnieszkę Studańską (PG), Sławomira Ambroziaka (PG) i Mariusza Zamłyńskiego (PWr).
 – Chciałbym bardzo podziękować komisji i Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych za włożony trud, wszystkim uczestnikom sesji za ożywioną dyskusję i cenne uwagi oraz propozycje współpracy, a konkurentom za wysoki poziom wystąpień – powiedział laureat I nagrody Dawid Juszka. Profesor Sławomir Hausman: – To była rzeczywiście ciężka praca, komisja musiała wybrać najlepszych, a kandydatów było wielu. Profesor przypomniał, że fundacja wciągu swojej działalności przyznała już 43 nagrody i 12 wyróżnień.
W przyszłym roku KKRRiT odbędzie się w Warszawie (11-13 czerwca). – Już dziś wszystkich zapraszam – zachęcał profesor Jacek Cichocki z Politechniki Warszawskiej.  Do 5 marca 2014 r. komitet organizacyjny oczekuje na referaty, do 12 kwietnia ogłoszone zostaną decyzje kwalifikacyjne, a do 29 kwietnia będzie trzeba nadesłać ostateczne wersje referatów. Ponieważ do grona organizatorów KKRRiT doszła Politechnika Łódzka, Krajowa Konferencja Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji na Politechnikę Wrocławską wróci najprawdopodobniej za 6 lat.
-----
Laureatem I nagrody w konkursie dla młodych autorów został mgr inż. Dawid Juszka z AGH, który zaprezentował pracę „Obiektywna strumieniowa metryka pomiaru jakości  wideo 3D-HD”.
Dawid Juszka, doktorant w Katedrze Telekomunikacji na AGH, jest starostą III roku studiów doktoranckich (2010 – 2014) i sekretarzem Wydziałowej Rady Samorządu Doktorantów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Od stycznia 2010 r. uczestniczy w pracach Multimedia Team, finansowanych z projektu Inżynieria Internetu Przyszłości (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka) oraz projektu SARACEN (7 PR UE).
Obiektywna strumieniowa metryka pomiaru jakości wideo 3D-HD to rozwiązanie pionierskie. W literaturze nie ma podobnych rozwiązań. Do czego służy ta metryka?
Dawid Juszka: – Chodzi o to, żeby jeszcze przed zdekodowaniem obrazu w urządzeniu odbiorczym zbadać jego jakość. Ważna jest jego percepcja. Oferowana usługa powinna być oczywiście jak najlepszej jakości, a w każdym razie ta jakość musi być akceptowana przez użytkownika.
Zaproponowana metryka pozwoli operatorom usługi ustalić, jak widz ocenia jej jakość. Chodzi nie tylko o jakość techniczną, ale i o subiektywne odczucie. Ekstrahuje się parametry ze strumienia danych. Za ich pomocą, przy użyciu odpowiedniej funkcji, przekłada się to na pięciopunktową skalę  zadowolenia (5 oznacza w pełni zadowalający wynik).
Prace uwzględniają odczucia widza. Bada się je w oparciu o 10-sekundowe filmy, które są zniekształcone w sposób kontrolowany. Krótki czas filmu pozwala uzyskać pełną koncentrację uwagi widza. W jednym cyklu badań jeden widz uczestniczy w trzech sesjach, a podczas całego cyklu testowego wyświetla się około 50 filmów. Badania trwają nawet 1,5 godziny. Na podstawie ocen widzów możemy określić, w jakim stopniu akceptują oni dany poziom stratnej kompresji i straty pakietów. Pozwala to budować model zależności między poziomem strat i stanem zadowolenia użytkownika. Te badania są bardzo trudne, bo widzowie nie są jeszcze tak dobrze zaznajomieni z obrazem 3D, jak z obrazem dwuwymiarowym. Obrazy stereoskopowe (wykorzystujące efekt stereoopcji) są wytwarzane sztucznie, zatem nie znamy do końca uwarunkowań ludzkiej percepcji. Takimi problemami na bardziej psychologicznej płaszczyźnie zajmują się specjaliści zajmujący się ludzką zdolnością widzenia (human visual system). Wprowadzają oni do rozwiązań metrycznych elementy stricte psychofizyczne. Nas mniej interesuje praca mózgu i przetwarzanie obrazów w fuzji. Zaprezentowana przeze mnie metryka pozwala już osiągać korelację powyżej 0,7, to znaczy że osiągamy dość dobrą zbieżność naszego modelu z rzeczywistymi ocenami. Są to więc obiecujące badania, które będą kontynuowane. W tej chwili zajmuje się tym sześcioosobowy zespół profesora Zdzisława Papira.
Maria Kisza