- Naszą szkołę budujemy na tradycji, ale jest to jednocześnie szkoła nowoczesna, otwarta na ludzi, nowe idee i sposoby nauczania – mówił prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr na rozpoczęciu drugiego roku szkolnego w historii Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej. Naukę zaczęło tam ponad 300 uczniów gimnazjum i liceum
Nowy rok szkolny uczniowie zaczęli w auli gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej. – Nieprzypadkowo – tłumaczył prof. Tadeusz Więckowski. – Tutaj inaugurujemy rok akademicki i tutaj wręczamy dyplomy absolwentom naszej uczelni. Nie bez znaczenia jest więc fakt, że także wy rozpoczynacie tu swoją naukę – podkreślał. – Zespół Szkół Akademickich jest szczególny dla Politechniki Wrocławskiej. Wierzymy, że budujemy w nim swoją przyszłość. Nasza uczelnia potrzebuje znakomitej kadry akademickiej, by mogła kształcić swoich następców. Jesteśmy przekonani, że w niedalekiej przyszłości zasilicie szeregi naszych studentów, a w jeszcze dalszej zostaniecie profesorami Politechniki Wrocławskiej. Zakładamy, że będziecie chlubą naszej uczelni.
Rektor pogratulował pierwszoklasistom wyboru politechnicznych szkół. – Jestem pewien, że wybraliście dobrze. Będziecie uczyli się w Zespole Szkół Akademickich, a słowo „akademicki” zobowiązuje – mówił . – Obowiązują tutaj zasady takie jak na uniwersytecie technicznym. Budujemy szkołę opartą na tradycji, ale jednocześnie szkołę nowoczesną, otwartą na ludzi, nowe idee i sposoby nauczania. Życzę wam spełnienia marzeń, bo marzenia spełniają się na Politechnice Wrocławskiej.
Dużo pracy w miłej atmosferze
Rok szkolny w ZSA zaczęło ponad 300 uczniów gimnazjum i liceum. Pierwszoklasiści – podobnie jak ich koledzy w ubiegłym roku – przeszli przez rekrutację, w której musieli wykazać się świetnymi wynikami w nauce, bo konkurencja była bardzo duża. Do liceum zgłosiło się 309 uczniów, a do gimnazjum 253. Ostatecznie do obu szkół przyjęto po 78 osób.
- Ta szkoła została stworzona dla was, pamiętajcie o tym – podkreślała
Agata Roman, dyrektor ZSA PWr. – Drodzy pierwszoklasiści macie za sobą trudny egzamin, jakim była rekrutacja do naszej szkoły. Dzięki temu staliście się częścią naszej społeczności. Myślcie jednak o tym nie tylko jako o nagrodzie, ale także jako o wyzwaniu. Postaramy się, żebyście mieli tutaj dużo pracy w miłej atmosferze.
Drugoklasistom dyrektor przypomniała, że mają dwa lata do egzaminu gimnazjalnego. – Tylko albo aż dwa lata. Dobrze wykorzystajcie ten czas – przestrzegała i życzyła wszystkim wytrwałości w dążeniu do celu, dobrych wyborów i rozwiązań na miarę szkoły lwowskiej, bo to we Lwowie znajdują się korzenie Politechniki Wrocławskiej.
O wygłoszenie wykładu inauguracyjnego poproszono doktora Wojciecha Myśleckiego, pracownika naukowego i eksperta od energetyki, a także działacza Solidarności Walczącej, uczestnika m.in. strajku okupacyjnego na Politechnice Wrocławskiej w 1981 r. Nawiązując do słów profesora Więckowskiego, opowiadał uczniom właśnie o auli Politechniki Wrocławskiej. Podkreślał, że jest to miejsce, które było świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Wrocławia i naszego kraju. Korzystając z wielu zdjęć, pokazywał młodym m.in. studenckie strajki z 1968 r., strajk okupacyjny na naszej uczelni i stan wojenny. – Za kilkadziesiąt lat pewnie ktoś z was zostanie poproszony o wygłoszenie wykładu w tej auli. Jestem ciekawy, o czym będziecie wtedy opowiadać i jaka będzie ta aula z waszej perspektywy – mówił. – Mam nadzieję, że czeka was przyszłość spokojniejsza niż ta mojego pokolenia. Pamiętajcie, że los tej auli, to czego będzie ona świadkiem w następnych dziesięcioleciach, zależy od was.
Nowości w szkole
Zespół Szkół Akademickich PWr mieści się w budynku C-13, czyli popularnym „Serowcu”. Oprócz klas lekcyjnych stworzono tam już w zeszłym roku laboratoria fizyczno-chemiczne, sale multimedialne i pomieszczenia do e-learningu.
– Natomiast przed rozpoczęciem nowego roku, szkoła przejęła w całości drugie piętro, na którym znajdzie się pięć dodatkowych sal dydaktycznych, pokój nauczycielski i biura dyrekcji – opowiada Agata Roman, dyrektor ZSA. - Przejęliśmy także pomieszczenia na czwartym piętrze, gdzie zostaną zlokalizowane sale językowe i pracownie fizyczne.
Szkoła dokupiła również pomoce dydaktyczne – m.in. aparat rezonansowy, tubę Newtona, wyrzutnię kul i równię pochyłą do doświadczeń z tarciem.
W tym roku nowością będą prowadzone przez wykładowców Politechniki Wrocławskiej wykłady z fizyki i matematyki dla gimnazjalistów, które wcześniej organizowano tylko dla uczniów liceum. – Pojawiły się także dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Uczniowie będą mogli zapisać się m.in. na zajęcia z survivalu czy nauki żeglowania – dodaje Agata Roman.
- W zeszłym roku chodziłyśmy m.in. na kółko matematyczne, teatralne, historyczne, robotyczne i konwersacje z angielskiego – opowiadają Justyna i Ala z gimnazjalnej klasy drugiej B. – Oczywiście kończymy lekcje później niż nasi koledzy z dawnych klas w podstawówce, ale nie czujemy, żeby to było zbyt intensywne. Mamy długą przerwę obiadową, a poza tym na lekcjach naprawdę się uczymy, więc nie mamy natłoku zadań domowych. Lubimy swoją klasę, a dzięki temu, że spotykamy się też na kółkach, to spędzamy więcej czasu ze sobą. I to jest fajne.
Docelowo gimnazjum i liceum zostaną przeniesione do budynku znajdującego się przy ul. Hoene-Wrońskiego w kampusie Politechniki. Uczelnia kupiła go w tym roku i gruntownie go wyremontuje.
Lucyna Róg, mc