Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Wrocławskie LO nr 3 zwycięża w konkursie matematycznym na PWr [ZDJĘCIA]

15.04.2016 | Aktualizacja: 18.04.2016 12:54

Zespół B z wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 - zwycięzcy w kategorii seniorów (fot. Lucyna Róg)
Drużyny juniorów i seniorów z wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego numer 3 triumfowały we wrocławskiej edycji matematycznego konkursu Náboj. Zawody rozegrano w piątek na Politechnice Wrocławskiej. Rywalizowało w nich 50 zespołów z całej Polski
Matematyczna międzynarodowa olimpiada w naszym kraju organizowana była jednocześnie w czterech miastach - Krakowie, Warszawie, Gdyni i we Wrocławiu – na Politechnice Wrocławskiej. Tu do rywalizacji stanęło 31 drużyn juniorów (gimnazjaliści i uczniowie pierwszej klasy liceum) i 19 zespołów seniorów (licealiści). Byli to uczniowie z całej Polski m.in. z Gliwic, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego, Brzezin i Wrocławia, w tym także sześć drużyn z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej.
naboj19.jpg
W kategorii juniorów zwyciężył zespół B z wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 3, który zdobył 37 punktów.
wyniki_naboj6.jpg
Na podium znalazły się także drużyny z wrocławskiego Gimnazjum nr 1 (31 pkt) i gliwickiego Gimnazjum nr 14 (29 pkt).
wyniki_naboj4.jpg
wyniki_naboj3.jpg
Dalej uplasowały się grupy B i A reprezentujące Gimnazjum Akademickie Politechniki Wrocławskiej (obie zdobyły po 28 punktów).
W kategorii seniorów najlepiej poradził sobie zespół B z wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 3 (32 pkt), a na kolejnych miejscach znalazły się Publiczne Liceum Ogólnokształcące z Opola (26 pkt) i drużyna B z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej (24 pkt).
wyniki_naboj10.jpg
wyniki_naboj9.jpg
Członkowie zwycięskich drużyn wygrali puchary i tablety. Nagrodami za drugie i trzecie miejsca były pamięci zewnętrzne. Uczniowie z czołowych miejsc dostali także koszulki, plecaki i kubeczki.
Uczestnicy konkursu rozwiązywali zadania o rosnącym stopniu trudności. Zwyciężyli ci, którzy dostarczyli poprawne odpowiedzi na największą liczbę zadań.
- Zawody są rozgrywane od 15 lat. Nazywa się je czasem „matematyczną lekkoatletyką”, bo ważne są tu nie tylko umiejętności matematyczne, ale także szybkość – opowiada Elżbieta Bąkowska, nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Akademickich PWr, organizatorka zawodów. – Uczniowie po rozwiązaniu zadania biegną z wynikiem do stolika sędziowskiego i jeśli zadanie zostanie im zaliczone, jest od razu wprowadzane do internetowej bazy, a wyniki z całej Europy można na bieżąco śledzić online.
Poza Polską zawody rozgrywane były jednocześnie także w Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu, Budapeszcie i Veszprém.
naboj8.jpg
Pięcioosobowe zespoły zaczynały i kończyły zawody z sześcioma zadaniami. Mogły je rozwiązywać w dowolnej kolejności. Gdy rozwiązywały jedno i zostało im ono zaliczone, dostawały kolejne – trudniejsze. Uczniowie nie mogli posługiwać się żadnymi urządzeniami elektronicznymi, ani konsultować się z nikim innym poza członkami swojego zespołu. Jeśli w odpowiedzi na zadanie pomylili się nawet nieznacznie, jury nie mogło im nic podpowiedzieć. Dlatego uczestnicy konkursu musieli być precyzyjni w obliczeniach i zapisywaniu wyniku.
A zadania nie zawsze należały do najłatwiejszych. Oto jedno z nich: „Na okręgu napisane są, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kolejne liczby całkowite od 0 do 1000. Począwszy od 1, zaznaczamy co piętnastą napisaną liczbę idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara (tzn. 1, 16, 32 itd.) Postępujemy tak aż do momentu, kiedy będziemy musieli zaznaczyć liczbę, która już była zaznaczona. Jak wiele liczb pozostanie niezaznaczonych po wykonaniu tej procedury?”.
naboj25.jpg
W juniorach w Polsce najlepsi byli: III Liceum Ogólnokształcące z Gdyni (drużyna A), XIV LO w Warszawie i V LO z Krakowa (drużyna C).
W klasyfikacji europejskiej całe podium zajęły zespoły z Polski – pierwsze miejsce zdobyła drużyna A z III Liceum Ogólnokształcącego z Gdyni, drugie - XIV Liceum Ogólnokształcące z Warszawy, a trzecie - V Liceum Ogólnokształcące z Krakowa (drużyna C).
W seniorach w skali kraju najlepsza okazała się drużyna B z warszawskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 14. Drugie miejsce zdobyło Liceum Ogólnokształcące w Kielcach, a trzecie Liceum Akademickie w Toruniu.
W klasyfikacji europejskiej zwyciężyli uczniowie z Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, a kolejne dwa miejsca zajęły XIV Liceum Ogólnokształcące z Warszawy (drużyna B) i Liceum Ogólnokształcące z Kielc.
lucy