W piątek ruszył nabór do gimnazjum i liceum Politechniki Wrocławskiej. O tym, dlaczego warto tu się uczyć, będzie można przekonać się w najbliższy weekend. Szkoły organizują Dni OtwarteW czwartek z zespołu szkół akademickich nadawało na żywo Akademickie Radio Luz. Młodzież oraz nauczyciele zachęcali do odwiedzenia szkoły właśnie w weekend. – Będziemy robić eksperymenty! – przekrzykiwali się jeden przez drugiego uczniowie I klasy gimnazjum. – Na pewno wrzucimy mentosa do coli – mówi Marcin Kołodziej, nauczyciel fizyki. – Zobaczymy uciekający pieprz – dodaje zagadkowo.
Efekty eksperymentów śledzić będzie można w weekend podczas dni otwartych szkół. W sobotę (28 marca) o godz. 10 w budynku C-13 (wyb. Wyspiańskiego 23-25) rozpoczyna się Dzień Otwarty
Gimnazjum Alademickiego Politechniki Wrocławskiej, w niedzielę (29 marca) zaprasza
Akademickie Liceum Ogólnokształcące PWr.youtubeDla kandydatów, oprócz prezentacji naukowych, pokazów chemicznych i fizycznych, przygotowano testy sprawnościowe na ergowiosłach - pod okiem olimpijczyka Pawła Rańdy.
Przez cały czas trwania Dni Otwartych (od godz. 10 do 13) pracownicy Działu Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej będą udzielali szczegółowych informacji na temat kryteriów, branych pod uwagę podczas naboru. W roku szkolnym
2015/2016 naukę w gimnazjum i liceum rozpocznie po
75 uczniów, podzielonych na
3 klasy.
- Nasi uczniowie
chętnie uczestniczą w
konkursach matematycznych. Mam czasem problem urodzaju, tzn. z 50
chętnych muszę wytypować dziesiątkę – mówi Sławomir Wójcik, nauczyciel matematyki. Jak podkreśla, aby zgłębiać matematykę, potrzebne są trzy rzeczy: możliwość rozwoju (czyli dobra szkoła, dobry nauczyciel), praca własna oraz przysłowiowa iskra boża. - Ale na pocieszenie powiem, że z czasem coraz bardziej o sukcesie decyduje praca – podkreśla. - Trzeba młodzież zachęcać i tłumaczyć, że opłaca się pracować i wypracowywać sukces.
youtubeOd początku roku szkolnego uczniowie liceum walczyli m.in. w XX Ogólnopolskim Konkursie Alfik Matematyczny (wśród ponad 1,5 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy wzięli w nim udział, znalazło się 18 naszych licealistów) oraz w X Konkursie Matematycznym KoMa (30 uczestników z zespołu szkół). Również XIII Wrocławski Maraton Matematyczny wyłonił 15 finalistów z ALO PWr. Natomiast w pierwszej rundzie XIV edycji Dolnośląskich Meczów Matematycznych uczniowie pokonali kolegów z Liceum Ogólnokształcącego nr XII we Wrocławiu.
1.
2.
Z kolei w marcu w Krakowie, podczas międzynarodowych zawodów matematycznych Náboj 2015, drużyna Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr zajęła 14. miejsce w Polsce i 29. w Europie. W konkursie uczestniczyli uczniowie aż 239 szkół. Zawody odbywają się równocześnie w Krakowie, Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu i Budapeszcie. Szkolnym koordynatorem zawodów była Elżbieta Bąkowska, nauczycielka matematyki w liceum.
Drużyna Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PWr zakwalifikowała się też do półfinału konkursu „Turniej Młodych Fizyków”. Nad przygotowaniem uczniów do turnieju czuwała dr inż. Agnieszka Ciżman.
Licealiści to jednak nie tylko ścisłe umysły. Wielu z nich osiąga sukcesy w konkursach językowych. Katarzyna Frąckiewicz z klasy I A oraz Maciej Lewandowicz i Maciej Kalinka z I C zostali zwycięzcami pierwszego etapu Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde – wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”. Nad przygotowaniem uczniów do konkursu czuwała Iwona Kaj, nauczycielka języka niemieckiego.
Sukces odniosła także Natalia Kosińska z klasy I B, która pod koniec lutego uczestniczyła w II etapie V Olimpiady Języka Hiszpańskiego okręgu dolnośląskiego. Natalia została też finalistką ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie w języku hiszpańskim. Konkurs „Giner de los Ríos” organizuje co roku Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Królestwa Hiszpanii. Szkolnym koordynatorem jest Urszula Zemełko, nauczycielka języka hiszpańskiego.
3.
Również czworo uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej zakwalifikowało się do II etapu XLV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Koordynatorem olimpiady w ALO PWr jest Dorota Czaja, nauczycielka języka polskiego.
Świetnie radzą sobie również młodzi matematycy z gimnazjum. Wśród ponad trzech tysięcy gimnazjalistów z całego kraju, którzy walczyli w XX edycji ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny, znalazło się aż 56 uczniów z Gimnazjum Akademickiego Politechniki Wrocławskiej. Najlepszy okazał się Stanisław Sochacki, który uplasował się na czwartym miejscu w województwie i na 12. w Polsce.
Więcej o sukcesach uczniów na stronie
gimnazjum oraz na stronie
liceum.
Dni Otwarte w Zespole Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej rozpoczynają się o godz. 10 (budynek C-13, wyb. Wyspiańskiego 23-25). W sobotę przeznaczone są dla przyszłych gimnazjalistów, w niedzielę dla licealistów.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz
Na zdjęciach: 1. Zajęcia Deutsch Wagen Tour w Zespole Szkół Akademickich PWr (fot. Krzysztof Mazur), 2. Wigilijne spotkanie w Zespole Szkół Akademickich PWr (fot. Krzysztof Mazur), 3. W-F na lodowisku (fot. archiwum szkoły)