Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Politechnika Wrocławska w konsorcjum KIC RawMaterials

29.01.2015 | Aktualizacja: 17.02.2015 12:51

Gmach główny Politechniki Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Jako jedna z dziesięciu instytucji w Polsce Politechnika Wrocławska została członkiem konsorcjum KIC RawMaterials. Wspólnie z innymi partnerami będzie m.in. wspierać rozwój nowych technologii
W grudniu ubiegłego roku Europejski Instytut Technologiczny (EIT) powołał Wspólnotę Wiedzy i Innowacji, czyli KIC – Knowledge and Innovation Community, w obszarze Raw Materials (badania w obszarze surowców).
Konsorcjum KIC RawMaterials zostało utworzone przez ponad 100 partnerów z 21 krajów Unii Europejskiej, którzy reprezentują najważniejsze uniwersytety techniczne, instytuty naukowo-badawcze i strategiczne przedsiębiorstwa.


Swoją główną centralę konsorcjum KIC RawMaterials będzie mieć w Berlinie, a przedstawicielstwa (Co-Location Centres) w sześciu miastach:
•    we Wrocławiu – Eastern Co-location Centre,
•    w Espoo (Finladnia) – Baltic Sea Co-location Centre,
•    w Leuven (Belgia) – Western Co-location Centre,
•    w Luleå (Szwecja) – Nordic Co-location Centre,
•    w Metz (Francja) – Central Co-location Centre,
•    w Rzymie (Włochy) – Southern Co-location Centre.
 W konsorcjum znalazło się dziesięć instytucji z Polski: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach, KGHM CUPRUM Centrum Badawczo-Rozwojowe, KGHM Polska Miedź, KGHM ZANAM, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Wrocławskie Centrum Badań EIT+.
 KIC RawMaterials stawia przed sobą kilka priorytetowych zadań, które zamierza zrealizować do 2018 r. To m.in. wsparcie i rozwój 40 technologii, stworzenie 16 start-upów, wykształcenie ponad tysiąca magistrów i doktorów, a do 2022 r. – skomercjalizowanie 70 patentów. Przewidywany roczny budżet projektu po fazie wstępnej będzie wynosić 120 mln euro.
Strategia Europejskiego Instytutu Technologicznego na lata 2014–2020 zakłada około 2,7 mld euro w budżecie PR „Horyzont 2020” w kwocie prawie 80 mld euro na konsolidację i dalszy rozwój Wspólnot Wiedzy i Innowacji (m.in. „Climate-KIC”, EIT ICT „Labs”, KIC „InnoEnergy”). Oczekuje się, że nowa Wspólnota Wiedzy i Innowacji RawMaterials zintegruje i wzmocni potencjał innowacyjności w sektorze surowców poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań, produktów i usług na rzecz zrównoważonego poszukiwania, wydobywania, przetwarzania i recyklingu zasobów naturalnych.

l