W 2016 roku Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Swój wkład w promocję zbliżającego się wydarzenia w naszym mieście mają studenci Politechniki Wrocławskiej. Przygotowali mobilny przewodnik po mieście i grę przygodową
Efekty swojej pracy zaprezentowali w czwartek na spotkaniu w Barbarze - centrum informacyjnym ESK 2016. Michał Bielawski, student na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr, opowiedział o aplikacji „Wrocław 2016”: - To przewodnik po Wrocławiu i zarazem informator. Użytkownik otrzymuje na telefon komórkowy porcję stale aktualizowanych danych o życiu kulturalnym miasta, m.in. kalendarium najważniejszych wydarzeń, bazę tras do zwiedzania czy kolekcję zdjęć.
Student pokazał, jak działa moduł rozszerzonej rzeczywistości wykorzystany w ich aplikacji. – Najeżdżamy telefonem na dany budynek i widzimy, co się w nim znajduje i jakie inne miejsca czy wydarzenia w pobliżu możemy znaleźć – wyjaśnił Michał Bielawski. Aplikacja może działać w systemach Android i iOS. W sieci dostępna jest od czerwca. – Cieszy się dużym zainteresowaniem, zbieramy informacje zwrotne od użytkowników, żeby uzupełnić jeszcze zawartość i rozwijać nasz projekt – powiedział student. Autorami programu są studenci Wydziału Informatyki i Zarządzania PWr: Michał Bielawski, Mateusz Sulima, Piotr Płaczek, Tomasz Cegiełka. Pomysłodawcą aplikacji i jednocześnie opiekunem zespołu studentów jest doc. dr inż. Krzysztof Waśko z Katedry Informatyki Wydziału Informatyki i Zarządzania. Więcej o aplikacji pisaliśmy tutaj. Drugie dzieło naszych studentów to gra przygodowa „Misja Wrocław” („Wrocław Quest”) opracowana przez koło naukowe TK Games. Zwyciężyła ona w konkursie zorganizowanym przez Biuro ESK 2016. – Chodzi o to, żeby zdobyć skarb, po drodze trzeba jednak wykonać 10 zadań zręcznościowych i logicznych związanych z różnymi znaczącymi miejscami Wrocławia – opowiadał Piotr Sobolewski, doktorant Wydziału Elektroniki. I tak przykładowo na Placu Solnym trzeba pomóc kwiaciarkom zrobić bukiet, z kolei w Panoramie Racławickiej gracz musi w odpowiedni sposób ułożyć fragmenty malowidła, a latarniom na Ostrowie Tumskim nie pozwolić zgasnąć. – Grafika może wydawać nieco cukierkowa, ale to wcale nie jest gra tylko dla dzieci – przekonywał współtwórca projektu. „Misja Wrocław” zawiera też wiele ciekawostek z historii miasta, np. że na Placu Solnym w średniowieczu handlowano solą z kopalni w Wieliczce. Nad powstaniem gry pracowało osiemnaście osób. Można ją zainstalować na smartfonach i tabletach. Więcej o grze pisaliśmy tutaj. Zarówno aplikacja „Wrocław 2016”, jak i gra przygodowa mają też anglojęzyczną wersję i są dostępne w sieci za darmo.
|