Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Aplikacja mobilna dla ESK 2016. Dzieło studentów PWr

01.06.2015 | Aktualizacja: 09.06.2015 13:59

Docent Krzysztof Waśko z autorami aplikacji: Mateuszem Sulimą, Michałem Bielawskim i Piotrem Płaczkiem (fot. ISZ)
Czterech studentów z Politechniki Wrocławskiej zrobiło aplikację mobilną dla Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Jak działa? Przekonamy się 19 czerwca podczas oficjalnej premiery na stadionie miejskim



Michał Bielawski, Mateusz Sulima, Piotr Płaczek, Tomasz Cegiełka studiują na Wydziale Informatyki i Zarządzania PWr. W czteroosobowym składzie realizowali w zeszłym semestrze Zespołowe Przedsięwzięcie Inżynierskie (to alternatywna forma zakończenia studiów inżynierskich  na informatyce). W trzy miesiące wykonali produkt, który zachwycił nie tylko ich promotora, ale też Forum Firm Informatycznych, działające przy uczelni. Ich aplikacja „Mobilna oferta kulturalna - Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016” zdobyła nagrodę główną w konkursie organizowanym przez to grono.

Przewodnik i radio w jednym

- Studenci zrobili aplikację na nawyższym poziomie profesjonalizmu -  przyznaje docent dr Krzysztof Waśko, promotor zespołu. – Wiedziałem, że przedstawiciele Biura ESK Wrocław 2016 muszą ją zobaczyć. Wystarczyły dwa spotkania, żeby zdecydowali się nawiązać ze studentami konkretną współpracę.
Ich aplikacja jest czymś w rodzaju bardzo nowoczesnego i treściwego przewodnika po Wrocławiu. Może działać w systemie Android i iOS (na smartfon, iPod, iPhone i iPad). Dzięki zainstalowaniu jej na urządzeniu mobilnym użytkownik otrzymuje porcję stale aktualizowanych informacji o życiu kulturalnym miasta. – Aplikacja składa się z kilku modułów – wyjaśnia Michał Bielawski. – Zawiera propozycję tras do zwiedzania, opis najważniejszych miejsc wartych zobaczenia, zapowiedź wydarzeń  dotyczących szeroko rozumianej kultury, a także bogatą kolekcję zdjęć i filmów – wylicza. – Program jest powiązany ze stroną internetową, będzie jednak działać także i wtedy, kiedy dane urządzenie nie ma dostępu do internetu – dodaje Mateusz Sulima. Aplikacja ma mieć wersję polsko- i anglojęzyczną.
aplikacja_projekt4.jpg
- Dołączyliśmy też różne funkcje, jak np. możliwość słuchania radia, oczywiście umieściliśmy tu nasze politechniczne radio LUZ, żeby promować kulturę akademicką. Dodaliśmy również moduł rozszerzonej rzeczywistości – tłumaczy Piotr Płaczek  i wyjaśnia jej działanie. - Na podstawie lokalizacji GPS i na podglądzie z kamery aplikacja jest w stanie zlokalizować miejsce, którego szukamy i pokazać je nam na ekranie. Radar wskazuje kierunek, w jakim mamy iść.
 
Romantyczny spacer we dwoje

Studenci każdy z modułów dopracowali z dużą dbałością o szczegóły. Od strony graficznej nad całością czuwał Tomasz Cegiełka. Poszczególne elementy wyposażyli w ogromną liczbę zdjęć w większości wykonanych samodzielnie. – Od zaprzyjaźnionej firmy wypożyczyliśmy profesjonalny sprzęt do fotografii panoramicznych 360o – opowiadają autorzy projektu. – Sami też zbieraliśmy informacje o obiektach i historii miasta, po rozpoczęciu współpracy z biurem nasze bazy zostały uzupełnione i jeszcze wzbogacone.
W programie znajduje się moduł z propozycjami różnych tras po ciekawych zakątkach Wrocławia. Są to nie tylko mapy z zaznaczonymi obiektami do zwiedzania, ale opis obiektów i ich zdjęcia. Po wybraniu którejś z propozycji mamy informacje m.in. o długości trasy, planowanym czasie jej pokonania i ilości wartych zobaczenie miejsc.
Aplikacja posiada również takie praktyczne informacje, jak spis restauracji czy miejsc na romantyczny spacer we dwoje. - W tym module znajdują się losowe trasy, które naszym zdaniem są idealne i bardzo pomocne w zorganizowaniu randki we Wrocławiu – wyjaśniają studenci.

Własna firma i ogromna szansa

Żeby współpraca studentów z Biurem ESK 2016 mogła dojść do skutku, musieli założyć firmę. Ich pierwszy biznes znalazł miejsce w Inkubatorze Przedsiębiorczości we Wrocławskim Parku Technologicznym. – Ostatnich kilka miesięcy to dla nas bardzo intensywny czas– przyznaje Michał Bielawski. – Musimy godzić naukę z pracą, a doba ma tylko 24 godziny – mówi Mateusz Sulima. - Przekonaliśmy się, że człowiek wcale nie potrzebuje aż tak dużo snu.
Docent Krzysztof Waśko jako promotor cieszy się z sukcesu swoich studentów. – Największą wartością tego projektu jest wysoka pozycja ich firmy już na samym starcie. Pierwszy projekt i od razu współpraca z poważną instytucją, która zapewni im reklamę na szeroką skalę. To będzie baza do kolejnych projektów.
aplikacja_projekt5.jpg
Promotor podkreśla, że przy tym przedsięwzięciu udowodnili, że potrafią wiedzę teoretyczną świetnie łączyć z praktyką. – Musieli wykorzystać umiejętności z kilku dziedzin, m.in. projektowania aplikacji mobilnych, programowania interfejsu, projektów i trendów dizajnerskich, tworzenia stron internetowych.  O realizację ich kolejnych pomysłów jestem spokojny – mówi docent Waśko.
A takich studentom nie brakuje. – Prawda jest taka, że my cały czas myślimy o tym, co można zamienić na aplikację, to trochę jak nałóg, ciągle siedzi w głowie - mówi Bielawski. Zapytani, czy wyobrażają sobie miesiąc bez używania komputera czy komórki, śmieją się, że nawet jeden dzień bez tych udogodnień byłoby dla nich trudny do przeżycia.
Studenci Politechniki Wrocławskiej jeszcze dopieszczają szczegóły swojego projektu i czekają na premierę. Nastąpi ona 19 czerwca podczas oficjalnej prezentacji programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W trakcie wielkiego koncertu na stadionie miejskim wystąpi m.in. światowej sławy artysta Andrea Bocelli.
- Tylko im pozazdrościć takiej promocji – podsumowuje doc. Krzysztof Waśko.
Iwona Szajner

*** Zespołowe Przedsięwzięcie Inżynierskie  (ZPI) – kurs kończący studia inżynierskie, który pojawił się na Wydziale Informatyki i Zarządzana PWr kilka lat temu. Inicjatorem takiej formy kończenia studiów inżynierskich był profesor Leszek Borzemski. Aktualnie ZPI realizowane jest jedynie jako kurs semestralny. W ocenie docenta Waśko zajęcia cieszyły się dużą popularnością wśród studentów, bo dawały wymierne korzyści, z jednej strony możliwość realizacji ciekawych pomysłów, a z drugiej wykonanie pracy dyplomowej. Poprzednie edycje zaowocowały takimi projektami, jak np. aplikacja mobilna dla bibliotek, mobilny - działający w oparciu o sieć neuronową - system m-commerce,  mobilny przewodnik turystyczny, czy aplikacja działająca w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość (Augmented Reality), umożliwiająca dostarczenie dodatkowego przekazu bilbordom i plakatom.