W dobie wszechobecnego Internetu z wyszukiwarek korzystamy niemal z zamkniętymi oczami. W ułamku sekundy otrzymujemy tysiące odpowiedzi na wpisane zapytanie. Ale jak duża byłaby oszczędność czasu, gdybyśmy w zalewie przypadkowych wyników nie musieli wyszukiwać tego, co ściśle związane jest z interesującym nas tematem i co rzeczywiście może nam się przydać?
– Umożliwi to CLARIN czyli wielka infrastruktura badawcza na skalę ogólnoeuropejską. Udostępni ona badaczom humanistom wiele narzędzi do pracy z tekstem, archiwami dokumentów oraz nagrań dźwiękowych i audiowizualnych – mówi dr Maciej Piasecki, krajowy koordynator tego międzynarodowego projektu, który wraz z Grupą Naukową G4.19 Politechniki Wrocławskiej prowadzi badania nad rozwojem i wdrażaniem narzędzi do komputerowego przetwarzania języka polskiego.
Na początku fazy przygotowawczej, w ramach projektu CLARIN ESFRI, zostały przewidziane dla Politechniki Wrocławskiej zadania w obrębie pakietów roboczych Infrastruktura Techniczna (WP2) oraz Umowa dotycząca konstrukcji i eksploatacji (WP8). Głównym celem było opracowanie szczegółowej koncepcji budowy infrastruktury naukowej CLARIN na poziomie technologicznym oraz doprowadzenie projektu do poziomu umożliwiającego w zakresie prawnym, organizacyjnym i finansowym implementację całości przyszłej infrastruktury CLARIN ERIC.
Głównym celem pakietu roboczego WP2 było opracowanie szczegółowej koncepcji budowy infrastruktury naukowej CLARIN na poziomie technologicznym. Ze względu na skalę planowanej infrastruktury oraz jej innowacyjny charakter bardzo istotnym aspektem działań w ramach WP2 było konstruowanie prototypów wybranych elementów przyszłej infrastruktury. Głównym rezultatem działań był prototyp polskiego węzła infrastruktury CLARIN.
W ramach WP8 zadaniem Politechniki było współdziałanie z innymi partnerami CLARIN w celu opracowania rozwiązań organizacyjno-prawnych oraz projektu dokumentów, które będą stanowiły później podstawę do zawarcia międzynarodowej umowy o budowie infrastruktury CLARIN. W wyniku realizacji WP8 rozpoczęto negocjacje o utworzeniu konsorcjum CLARIN ERIC. Konsorcjum powstało, a Polska była wśród krajów założycielskich.
Celem projektu unijnego w latach 2008-2011 było stworzenie podwalin trwałej infrastruktury naukowej CLARIN. Pomyślny przebieg fazy przygotowawczej, wspieranej z funduszy Komisji Europejskiej, zaowocował kontynuacją projektu, który jest obecnie finansowany przez poszczególne kraje członkowskie.
Yt
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz
Na realizację zadań fazy przygotowawczej w latach 2008-2011 projekt CLARIN w Polsce otrzymał w sumie 42 791 zł ze środków krajowych na naukę oraz 110 345 zł ze środków unijnych. CLARIN jest realizowany w ramach 7. Programu Ramowego SP4, Capacities – mapa drogowa ESFR.
|