Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza we wtorek na Politechnikę Wrocławską na seminarium „Komunikacja naukowa – kwestie prawne i narzędzia” - Zachęcamy do udziału wszystkie osoby, które interesują się komunikacją naukową, w tym naukowców, redaktorów i wydawców czasopism naukowych, twórców i zarządzających repozytoriami czy bibliotekarzy – mówi Lidia Stępińska-Ustasiak z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. - Badania, jakie prowadzimy w ICM, pokazują, że kwestie prawne związane z publikowaniem i udostępnianiem publikacji w otwartym dostępie często potrzebują wyjaśnienia, dlatego część seminarium dedykujemy temu obszarowi. Chcemy także przedstawić nowy system Infona, powstały w ramach projektu SYNAT, w którym
Politechnika Wrocławska miała istotny udział – dodaje Lidia Stępińska-Ustasiak. Spotkanie 1 lipca będzie się składać z dwóch części.
Od godz. 13 do 14 na pytania dotyczące „Wszystkiego co naukowcy chcieliby wiedzieć o prawie autorskim, ale boją się zapytać” odpowie dr
Krzysztof Siewicz. Specjalizuje się on w prawnych aspektach przetwarzania informacji, dotyczących prawa autorskiego, świadczenia usług drogą elektroniczną oraz ochrony danych osobowych. Będzie mówił o tym, co warto wiedzieć o prawnych aspektach publikowania i dzielenia się treściami naukowymi. Przed czym chroni naukowca prawo autorskie? Jak zawierać umowy z wydawcami? Jakie są uwarunkowania prawne różnych modeli udostępniania treści naukowych?
Dr Krzysztof Siewicz jest adiunktem w Katedrze Prawa Informacyjnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i pracownikiem Centrum Otwartej Edukacji w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem m.in. książki „Otwarty dostęp do publikacji naukowych – kwestie prawne”.
Od godz. 14 o „Infonii – nowym portalu komunikacji naukowej” opowiedzą
Lidia Stępińska-Ustasiak i
Michał Kalisz. Słuchacze będą mogli poznać funkcjonalność tego serwisu i dowiedzieć się, jak w prosty sposób korzystać z jego zasobów i dzielić się własnymi pracami.
Lidia Stępińska-Ustasiak i Michał Kalisz odpowiedzą też m.in. na pytanie: dokąd zmierza komunikacja naukowa na świecie? Zajmą się również kwestią umieszczania prac w tzw. otwartym dostępie.
Natomiast o godz. 14.40 o „Narzędziach do ekstrakcji informacji z tekstów i obrazów” opowie dr inż.
Maciej Piasecki z Politechniki Wrocławskiej. Przedstawi efekty prac zrealizowanych przez PWr w ramach projektu SYNAT. Ma on na celu utworzenie uniwersalnej, otwartej platformy, która ułatwi dotarcie do sieciowych zasobów wiedzy badaczom i naukowcom. Projekt realizowany jest przez sieć naukową złożoną z 16 jednostek naukowych, w tym Politechnikę Wrocławską.
Konferencja „Komunikacja naukowa – kwestie prawne i narzędzia” zaczyna się we wtorek 1 lipca o godz. 13 w sali 448, w budynku B-4 (Wydział Informatyki i Zarządzania).
kg