Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakończyło aktualizację Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. To lista „strategicznych punktów” dla rozwoju polskiej nauki i gospodarki
Punkty umieszczone na mapie mają mieć kluczowe znaczenie dla podniesienia jakości prowadzonych w Polsce badań. Jak tłumaczy prof. Włodzisław Duch, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, od 2006 r. w Unii Europejskiej działa komisja, która tworzy plan rozbudowy, nazywany "mapą drogową" pan-europejskiej strategicznej infrastruktury służącej działalności naukowej (ESFRI). - Polska, podobnie jak inne kraje Unii, uczestniczy w realizacji wielu projektów z tej listy, jednocześnie tworząc własną listę strategicznych projektów krajowych, nazwaną Polską Mapą Drogową Infrastruktury Badawczej (PMDIB). Przez strategiczną infrastrukturę badawczą należy rozumieć urządzenia i obiekty mające wyjątkowy charakter w skali krajowej, europejskiej lub międzynarodowej, a także kluczowe znaczenie dla rozwoju badań naukowych. Taka infrastruktura musi m.in. spełniać kryteria wysokiej jakości naukowej i organizacyjnej oraz otwartego dostępu do prowadzenia i wykorzystywania wyników badań. Kryteria infrastruktury badawczej spełniają także banki danych, sieci telekomunikacyjne i systemy informatyczne, a nawet zasoby wiedzy takie jak archiwa czy kolekcje i depozyty (np. treści gromadzone w bankach danych). Pierwsza Polska Mapa Drogowa Infrastruktury Badawczej powstała w 2011 roku. Znalazły się na niej 33 projekty. Można ją znaleźć np. tutaj.
Teraz, po aktualizacji obejmuje ona 53 propozycje przedsięwzięć w wielu dziedzinach nauki. To nauki fizyczne i matematyczne (14 projektów), nauki techniczne (14), nauki o Ziemi i biologiczne (11), zagadnienia interdyscyplinarne (6), nauki medyczne i rolnicze (6) oraz nauki społeczne i humanistyczne (2).
30 z nich to przedsięwzięcia krajowe, a 23 ma charakter międzynarodowy. 13 spośród przedsięwzięć obecnych na mapie jest już w fazie realizacji.
Jak podkreśla ministerstwo, umieszczenie projektu na PMDIB nie stanowi promesy finansowania jego realizacji. - Finansowanie budowy, a także przyszłego funkcjonowania tych przedsięwzięć będzie odbywać się zgodnie z procedurami przewidzianymi dla odpowiednich strumieni finansowych (budżet w części 28 Nauka lub fundusze strukturalne UE) - czytamy na stronie resortu.
Kolejną aktualizację mapy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce ogłosić na przełomie lat 2016/2017. A jesienią tego roku resort planuje organizację spotkania informacyjnego dla reprezentantów konsorcjów naukowych, których propozycje przedsięwzięć są obecne na PMDIB. Będzie ono poświęcone przede wszystkim kwestii finansowania infrastruktury badawczej ze środków europejskiej polityki spójności.
Na mapie znajdują się projekty Politechniki Wrocławskiej.
W kategorii „Wysoka jakość życia w społeczeństwie (m.in. kształtowanie rozwoju „przyjaznego”społeczeństwa; rozpoznanie i przygotowanie na skutki globalnych zmian demograficznych; rozwój koncepcji i metod wieloaspektowej i całościowej ochrony dziedzictwa kulturowego; rozwój i zastosowanie zaawansowanych technologii w naukach humanistycznych, społecznych i naukach o sztuce)” umieszczono projekt „CLARIN – Wspólne zasoby językowe i infrastruktura technologiczna”, który jest już w fazie realizacji. Można o nim przeczytać tutaj.
W kategorii „Rozwój zaawansowanych materiałów i technologii (m.in. materiały inteligentne, bio- i nanomateriały, materiały ceramiczne, technologie materiałowe, technologie odlewnicze, technologie kosmiczne, technologie z obszaru automatyki i robotyki)” dodano natomiast projekt „EMC-LabNet – Polska Sieć Laboratoriów EMC”, który jest obecnie w fazie koncepcyjnej.
Całą „Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej” można znaleźć tutaj.
lucy
|