Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

W weekend otwarto Park Nauki i Ewolucji Człowieka

30.06.2014 | Aktualizacja: 03.07.2014 10:54

Otwarcie Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie (fot. Tomasz Zakrzewski)

W powstaniu tego nowoczesnego muzeum dużą rolę odegrały wrocławskie firmy, których twórcy studiowali na Politechnice Wrocławskiej. Stworzyły one interaktywne i multimedialne instalacje parku, dzięki którym zwiedzający uczą się poprzez zabawę
W krasiejowickim Parku Nauki i Ewolucji Człowieka (województwo opolskie) goście cofają się w czasie i dzięki temu poznają dzieje człowieka. Muzeum przyciąga interaktywnymi atrakcjami, które bawiąc uczą, i – jak relacjonowały lokalne media – jest naszpikowane elektroniką, a niektóre efekty zapierają tam dech w piersiach.

Yt


Za ich powstanie odpowiedzialne były dwie firmy stworzone przez wrocławian, którzy studiowali na Politechnice Wrocławskiej. Głównym wykonawcą multimediów była Aduma Zbigniewa Wantuły, a współpracowała z nią firma Custom Factory Adama Gołego.

DSC_1903.JPG

Dzięki nim park wykorzystuje tzw. rozszerzoną rzeczywistość (z angielskiego augumented reality), czyli system łączący świat rzeczywisty z tym generowanym przez komputer. W krasiejowickim muzeum można tego doświadczyć m.in. w holu, w którym goście czekają na „prom kosmiczny”. I spędzają czas na grach, animacjach i zabawach.

DSC_1907.JPG
Po parku spaceruje się w specjalnych hełmach, które umożliwiają oglądanie animacji w 3D i odbieranie efektów dźwiękowych. W zrozumieniu wystaw pomagają też wirtualne przewodniki.

DSC_1879.JPG

- Instalowanie tych wszystkich rozwiązań to były całe miesiące pracy, a wcześniej rok zajęło nam ich projektowanie – opowiada Adam Goły. – Efekt jest tego wart. Zarówno dzieciom, jak i dorosłym bardzo podoba się spędzanie czasu na takich interaktywnych zabawach. Coraz więcej placówek, instytucji kultury i muzeów widzi potrzebę rozwiązań tego typu, by niestandardowo zachęcać do poznawania jakiejś tematyki, tym bardziej, że dla dzisiejszych dzieci internet, komputery i smartfony to środowisko naturalne.

DSC_1956.JPG
Weekendowemu otwarciu Parku Nauki i Ewolucji Człowieka towarzyszył piknik z naukowymi atrakcjami. Prezentowali się na nim także członkowie Koła Naukowego JEDI z Politechniki Wrocławskiej ze swoimi quadrocopterami.

DSC00037.JPG
lucy