Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Drony Koła Naukowego JEDI zaprezentują się na Paradzie Robotów w Krakowie

15.06.2015 | Aktualizacja: 15.06.2015 11:09

KN JEDI na Droniadzie (fot. jedi.pwr.edu.pl)
31 zespołów z całej Polski pokaże swoje roboty na sobotniej Paradzie Robotów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wśród dziewięciu akademickich drużyn będzie też reprezentacja Politechniki Wrocławskiej. Z dwoma dronami na paradę wybiera się Koło Naukowe JEDI

Uczestnicy parady obejrzą maszyny wojskowe, Straży Granicznej i Straży Pożarnej, a także akademickie, profesjonalne i amatorskie. To roboty pływające, chodzące, jeżdżące i latające. Dziewięć z nich – skonstruowanych przez studentów z polskich uczelni – dodatkowo weźmie udział w Konkursie o Nagrodę Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wśród nich jest Koło Naukowe JEDI z Politechniki Wrocławskiej. Studenci do Krakowa pojadą z wodnocopterem i ortofotomapą.



Wodnocopter jest octocopterem, czyli wielowirnikową latającą platformą, wyposażoną m.in. w kamerę w wodoodpornej obudowie. Jest w stanie wylądować na wodzie i z niej wystartować. Może też latać w deszczu. Przesyła obraz z kamery w czasie rzeczywistym i jest przygotowany do pracy w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Natomiast ortofotomapą studenci nazwali quadrocopter z kamerą o wysokiej rozdzielczości przeznaczoną do tworzenia właśnie ortofotomapy, czyli przetworzonego zdjęcia lotniczego poddanego korekcji geometrycznej. Dzięki temu jest ono powiązane z układem współrzędnych, charakteryzuje się brakiem zniekształceń terenu i jednolitą skalą dla całego obszaru przedstawionego na obrazie. Pokazuje stan pokrycia i zagospodarowania terenu. Dron studentów Politechniki Wrocławskiej w czasie rzeczywistym przesyła odpowiednie dane do klastrów obliczeniowych, co znacznie skraca czas tworzenia takiej mapy.
W krakowskiej Paradzie Robotów Koło Naukowe JEDI weźmie udział po raz drugi. W ubiegłym roku jego quadrocopter, który odbiera i wysyła smsy, zdobył tam pierwszą i drugą nagrodę. Szczegóły tutaj.

Parada Robotów będzie częścią konferencji „Pięć żywiołów. Wolność  - informacja - bezpieczeństwo” organizowanej m.in. przez Fundację „Instytut Mikromakro” i Muzeum Lotnictwa Polskiego. W jej programie jest także debata o użyciu robotów w działaniach wojennych, rozmowa z filozofem prof. Markiem Hetmańskim na temat tego, czy powinniśmy się bać sztucznej inteligencji, a także najróżniejsze prezentacje i zabawy dla młodszych i starszych, w tym m.in. gra planszowa z dronami i symulatory latania dronami.
Szczegółowy program tutaj.

lucy