Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Oni mają talent do nauki. Ogłoszono zwycięzców konkursu

13.06.2014 | Aktualizacja: 26.06.2014 12:44

(fot. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz)
Złoto dla Wojciecha Zięby, srebro dla Bartosza Ambrożkiewicza, brąz dla Marty Preis – tak wygląda podium finału konkursu „Mam talent do nauki”. Konkurs już po raz trzeci organizowała Politechnika Wrocławska
Pięciu finalistów w piątek zaprezentowało swoje projekty przed jury złożonym z naukowców Politechniki Wrocławskiej. Uczeń Zespołu Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu Bartosz Ambrożkiewicz pokazał Smart Mirror, czyli inteligentne lusterka automatyczne. Jako zapalony motocyklista, elektronik, wynalazca i konstruktor wymyślił i zbudował lusterko motocyklowe, które dopasowuje swoje pochylenie do pozycji, w jakiej znajduje się motocyklista. - Rozwiązuje to problem braku widoczności przy pochylonej sylwetce, która jest przecież normalna podczas wyższych prędkości – tłumaczył Bartosz.
Autor wynalazku złożył już wniosek o patent. I niebawem chciałby ruszyć  z produkcją i promocją urządzenia, dzięki któremu jazda na motorze ma stać się bezpieczniejsza. - Urządzenie nie będzie drogie – zapewniał jego twórca. Na polskim rynku ma to być koszt około 500 zł brutto.
youtube
Jakub Mnich zaprezentował z kolei budowę i przedstawił zastosowanie dla reaktora do wytwarzania nanostruktur metodą depozycji laserem impulsowym. Jakub to uczeń II klasy o profilu matematyczno-fizycznym Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu. Od kilku lat należy do koła naukowego prowadzonego przez dydaktyka Politechniki Wrocławskiej Wojciecha Magierskiego. Interesuje się szeroko pojętą techniką i fizyką. Brał udział w wielu olimpiadach i turniejach robotów. Teraz przygotowuje projekt z myślą o starcie w Europejskim Turnieju Młodych Naukowców - EUCYS. Swoją przygodę ze współczesną technologią zaczął jeszcze w gimnazjum od budowania robotów z klocków Lego NXT. Po wystartowaniu w kilku turniejach postanowił zbudować pierwszego własnego robota z autorską elektroniką. Do końca pierwszej klasy liceum budował i wystawiał w turniejach własne konstrukcje w kategorii minisumo.  Na początku klasy drugiej został zakwalifikowany do programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, który umożliwił mu udział  w warsztatach organizowanych przez PAN oraz Uniwersytet Warszawski.

Po pierwszym zetknięciu z nanotechnologią w laboratorium fotowoltaiki PAN porzucił robotykę na rzecz nowej pasji. I w marcu zaczął prace nad swoim reaktorem do epitaksji. Teraz szykuje się do odbycia wakacyjnego stażu badawczego na warszawskim wydziale Instytutu Fizyki PAN, gdzie planuje dokończyć prace nad projektem.
Przedstawiona przez niego praca była imponująca. A pomysłowość w tworzeniu reaktora inspirująca. Komora główna reaktora ma być wykonana z garnka. Jakub chciałby m.in. zweryfikować model ablacyjny dla różnych materiałów. Uruchomienie reaktora planuje w połowie lipca.  Reaktor ma być tani i prosty w obsłudze i serwisie.
Marta Preis opowiadała o strukturach składanych jako przykładzie przestrzeni liniowej. Skąd u pierwszoklasistki takie zamiłowanie do matematyki? – To wszystko zasługa nauczyciela – przekonuje mama 16-letniej Marty, uczennicy I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Chełmży.
Jej ulubionymi  przedmiotami są oczywiście matematyka, a najbardziej algebra oraz fizyka i język angielski. Wielką pasją jest również gra na gitarze.  Marta wywalczyła brąz na podium piątkowego finału konkursu.
Piotr Portasiak zaprezentował komisji konkursowej Inteligentny Powietrzny Kolektor Słoneczny – zbudowany z materiałów wtórnych, który może być wykorzystany w ekologicznych systemach klimatyzacji i suszenia.
Piotr jest absolwentem Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Jego zainteresowania to przede wszystkim szeroko pojęta informatyka, w szczególności programowanie i grafika komputerowa. Ponadto interesuje go energetyka odnawialna, elektronika, automatyka i robotyka. Ma jeszcze wiele innych pasji: historia, podróże, motoryzacja, fotografia, gry zespołowe, strzelectwo sportowe.
Piotr to laureat wielu konkursów i olimpiad. Zdobył m.in. tytuł finalisty z wyróżnieniem Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości (2014), I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Fizycznym za prezentację multimedialną pt. „Energia z atomu wzięta” (2011).
Najbardziej jednak przypadła do gustu komisji  prezentacja Wojciecha Zięby. Stworzył „KrachApp” czyli aplikację mobilną przeznaczoną na telefony z systemem Android. Aplikacja ta ułatwia organizację pracy w liceum, do którego uczęszcza Wojtek. Pozwala w dynamiczny sposób organizować pracę nauczycielom na tzw. zastępstwach oraz daje dostęp m.in. do aktualnego planu lekcji.
Główną nagrodą w konkursie „Mam talent do nauki” jest stypendium oraz miejsce w akademiku dla laureata, pod warunkiem, że dostanie się na Politechnikę Wrocławską. Decyzja jury o przyznaniu tej nagrody Wojtkowi Ziębie zapewne zweryfikuje jego plany na przyszłość. Tuż przed ogłoszeniem wyników mówił nam, że planuje studia w Warszawie, Gdańsku albo we Wrocławiu. Wydaje się, że teraz wybór stał się oczywisty.
Jury konkursu, na czele którego stoi doc. dr Anna Hajdusianek (Instytut Fizyki, Wydział Podstawowych Problemów Techniki), miało twardy orzech do zgryzienia. Wszystkie prace zaprezentowane podczas piątkowego finału konkursu były świetne. Dr. Hajdusianek gratulowała młodym talentów, a rodzicom tak uzdolnionych pociech.
W skład jury weszli również: dr inż. Jan Kędzierski (Instytut Informatyki, Automatyki i Robotyki, Wydział Elektroniki), dr inż Agnieszka Wyłomańska (Instytut Matematyki i Informatyki, WPPT), dr hab. inż. Artur Podhorodecki (Instytut Fizyki, WPPT) oraz dr inż. Paweł Rogaliński (Instytut Informatyki, Automatyki i Robotyki, Wydział Elektroniki).    
Nagrodą w konkursie za zajęcie I miejsca jest możliwość udziału w programie „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej”, w ramach którego uczelnia zapewnia kandydatowi, który podjął studia na PWr: roczne stypendium w wysokości 500 zł miesięcznie, wypłacane przez pierwszy rok studiów; miejsce w akademiku na pierwszym roku studiów; opiekę tutora przez cały okres studiów. Była to trzecia edycja konkursu.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz