Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Ich superczułe markery szansą na szybszą diagnostykę chorób

26.05.2014 | Aktualizacja: 04.06.2014 11:07

Na uczelni mamy olbrzymią swobodę - mówi profesor Marcin Drąg (fot. Mateusz Augustyn)

Profesor Marcin Drąg wraz z zespołem stworzył narzędzia chemiczne, które mogą nas uchronić przed powstawaniem nowotworów
 
Profesor Drąg, mgr inż. Marcin Poręba i mgr inż. Paulina Kasperkiewicz, korzystając  z opracowanej przez siebie technologii, zaprojektowali i otrzymali nowe, specyficzne związki chemiczne do badania enzymów proteolitycznych (kaspaz). Regulują one proces nazywany programowaną śmiercią komórki, dzięki któremu z naszego organizmu usuwane są stare lub uszkodzone komórki, tak by na ich miejsce mogły powstać nowe. Deregulacja tego procesu bardzo często prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych, w szczególności nowotworów i chorób neurodegeneracyjnych.
Odkrycie naukowców z Politechniki Wrocławskiej może pomóc w stworzeniu testów umożliwiających szybsze monitorowanie przebiegu programowanej śmierci komórki. - Na szczęście istnieje cała grupa białek, które są odpowiedzialne za sprawne przeprowadzenie tego procesu. Wśród nich centralną rolę odgrywają kaspazy. Dzięki naszym narzędziom będzie można monitorować aktywność każdego enzymu osobno i w porę wykryć nieprawidłowości w organizmie. Do tej pory nie było to możliwe - tłumaczy profesor Marcin Drąg, kierownik projektu.
Największe koncerny chemiczne i farmaceutyczne poszukują specyficznych związków chemicznych dla tej grupy białek od ponad 20 lat. Nasi naukowcy odkryli je jako pierwsi na świecie po czterech latach badań. – Kluczem do rozwiązania tego problemu okazały się nienaturalne aminokwasy. Dzięki ich wykorzystaniu udało nam się znaleźć bardzo specyficzne cząsteczki chemiczne dla każdego z badanych enzymów i w ten sposób rozróżnić je od siebie - wyjaśnia mgr inż. Marcin Poręba, główny wykonawca projektu. Specyficzność otrzymanych związków została potwierdzona badaniami biologicznymi przeprowadzonymi w laboratorium profesora Guya Salvesena z Sanford Burnham Medical Research Institute w USA.
Prace były finansowane przez Narodowe Centrum Nauki, a wyniki opublikowało prestiżowe Cell Death & Differentiation, czasopismo należące do platformy Nature.
Joanna Pająk
Na uczelni mamy olbrzymią swobodę, akumulatory ładuję nad Odrą, łowiąc na spinning - mówi profesor Marcin Drąg w tekście „Firmy wodzą na pokuszenie”.