Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Siatkarki Impel Wrocław na wykładzie Akademii Młodych Odkrywców

24.05.2014 | Aktualizacja: 30.05.2014 11:27

Dr Anna Hajdusianek (szefowa AMO), Bogumiła Pyziołek i dr Adam Sieradzki (fot. Iwona Szajner)

Parabola, różnica ciśnień, opór powietrza, efekt rotacji – wyższa fizyka? Owszem, ale takie rzeczy dzieją się na meczu siatkówki – mówił dr Adam Sieradzki podczas ostatniego  w tym roku wykładu AMO
Gośćmi specjalnymi zajęć dla dzieci były siatkarki Impel Wrocław: Joanna Kaczor (atakująca), Katarzyna Mroczkowska (przyjmująca) oraz Bogumiła Pyziołek (przyjmująca). – Oprócz tego, że świetnie grają w siatkę, to są całkiem normalne dziewczyny – zaznaczył wykładowca na samym początku i pokazał krtóki filmik, na którym zawodniczki wykonują taniec radości po udanym meczu.


Naukowiec z Politechniki Wrocławskiej i zawodniczki Impelu wspólnie starali się wytłumaczyć, jakie zjawiska zachodzą podczas zagrywki, bloku czy odbioru piłki.  Bogumiła Pyziołek prezentowała m.in., jak powinno wyglądać przyjęcie piłki od dołu, a dr Sieradzki starał się wyjaśnić, jakie w tym czasie działają siły fizyczne.
- Mój kolega też tak potrafi – padło z sali. Okazało się, że studenci AMO świetnie są obeznani z tajnikami siatkówki. Nie mieli problemu, aby powiedzieć, jaka jest rola libero na boisku, a nawet z jaką prędkością należy uderzyć w piłkę, żeby osiągnęła ona prędkość 100 km/h. – W piłce siatkowej kobiet mniej więcej właśnie o takiej prędkości możemy mówić – tłumaczyła Katarzyna Mroczkowska.
Wykładowca opowieść o piłce siatkowej wzbogacał filmikami, prezentującymi krok po kroku omawiane zagadnienie. 
- Uwielbiam prowadzić wykłady dla dzieci. To bardzo wdzięczni słuchacze. Zadają pytania prosto z mostu i żywiołowo reagują – zdradza dr Sieradzki. – Lubię też ten element zaskoczenia, gdy dziecko zada jakieś niby proste pytanie, a ja w pierwszej chwili zupełnie nie wiem, co odpowiedzieć.  Naprawdę wiele się mogę od nich nauczyć – śmieje się wykładowca z Politechniki Wrocławskiej.

***Akademia Młodych Odkrywców to bezpłatny cykl wykładów popularnonaukowych, zainicjowany przez dr Annę Hajdusianek z Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej. Słuchaczami są dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Akademia rozpoczyna się uroczystym wręczeniem indeksów w październiku, a kończy w czerwcu otrzymaniem dyplomu AMO. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Wykłady prowadzą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, tematy obejmują szeroko rozumiany zakres nauk ścisłych. W tym roku Akademia Młodych Odkrywców ma już szóstą edycję. Oficjalne zakończenie roku zaplanowano na 14 czerwca o godzinie 10 w auli Politechniki Wrocłąwskiej. Więcej informacji tutaj.
ISZ