Były dyplomy, prezenty i doświadczenia naukowe. Politechnika Wrocławska wypuściła w świat kolejną grupę młodych odkrywców. W tym roku w zajęciach AMO wzięło udział ponad 300 uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i liceum Spotkania odbywały się raz w miesiącu od września do czerwca, w trzech grupach wiekowych – od wczesnej podstawówki po nastolatków. Tematy dotyczyły szeroko rozumianych nauk ścisłych. Zajęcia miały formę wykładów, pokazów i warsztatów w laboratoriach Politechniki.
– W tym roku mieliśmy trochę nowości – opowiada dr Anna Hajdusianek, szefowa i pomysłodawczyni Akademii Młodych Odkrywców. – Podczas jednego ze spotkań udało nam się zorganizować połączenie na żywo ze Spitsbergenem, gdzie w polskiej placówce naukowo- badawczej pracuje nasza absolwentka dr Dominika Dąbrowska. Opowiadała o tym, jak wygląda życie i badania na lodowcu. Dzieci były bardzo zainteresowane i zadawały mnóstwo pytań. Na innych zajęciach studenci AMO zajrzeli do komory akustycznej na PWr i zobaczyli, jak działa Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe i byli w kopalni w Złotym Stoku, po której oprowadzał dr Paweł Zagożdżon z PWr – wylicza dr Hajdusianek. Dodaje, że w każdej edycji stara się urozmaicać program zajęć. Akademia Młodych Odkrywców działa od 2008 roku. Od tego roku ma też swoją całoroczną edycję w Jeleniej Górze. – Tam powstały dwie grupy: dla podstawówki i dla licealistów – wyjaśnia szefowa AMO. – Program jest nieco inny niż we Wrocławiu. Dzieciom bardzo podobała wizyta w kopalni pirytu niedaleko Szklarskiej Poręby, gdzie poznawaliśmy dawne metody wydobywania tego błyszczącego minerału.
Jednorazowe wykłady popularyzujące naukę w ramach AMO odbyły się również w szkołach w Miliczu, Międzylesiu, Dusznikach-Zdroju, Wałbrzychu, Strzelinie czy Świdnicy. Kolejny rok działalności Akademia zakończyła 13 czerwca w Jeleniej Górze i 24 czerwca we Wrocławiu (w Strefie Kultury Studenckiej). Dyplomy ukończenia nauki wręczył uczestnikom edycji stacjonarnej prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr oraz prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Tradycyjnie na zakończenie dr Anna Hajdusianek przygotowała pokaz doświadczeń fizycznych. – Sprawdzaliśmy, jakie eksperymenty naukowe można wykonać przy pomocy kubka – mówi szefowa AMO. Działalność Akademii Młodych Odkrywców finansowana jest przez Politechnikę Wrocławską i firmę Boeing. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej o AMO tutaj. ISZ
|