Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Magnolie wrocławskie wręczone. Dwóch laureatów z Politechniki Wrocławskiej

20.05.2014 | Aktualizacja: 23.05.2014 09:40

(fot. Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz)

Już po raz jedenasty wrocławski Ogród Botaniczny gościł absolwentów, autorów najlepszych prac dyplomowych. W tym roku liderami okazali się Tomasz Kisiel oraz Paulina Mędrek, absolwenci, a obecnie doktoranci Politechniki Wrocławskiej 
Tomasz Kisiel zdobył aż 99 na 100 punktów i główną nagrodę - 10 tys. złotych. Jego praca dyplomowa „Model symulacyjny systemu wsparcia logistycznego w rejonie Portu Lotniczego im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu” jest najlepszą w tegorocznej edycji konkursu. – To była przede wszystkim bardzo czasochłonna praca - przyznaje doktorant PWr. – Samo tworzenie makiety zajęło pół roku. Dużo zawdzięczam zaangażowaniu pracowników portu lotniczego, z którym współpracowaliśmy. Badania prowadziłem akurat w okresie EURO, nie miałem specjalnych przepustek, przydzielano mi więc pracownika portu, który towarzyszył mi podczas badań.
Prace nad projektem trwały rok. Zaangażowanych było w niego sporo osób. – Dr Artur Kieszkowski, merytoryczne wsparcie profesora Tomasza Nowakowskiego z Katedry Logistyki i Systemów Transportowych PWr – wylicza promotor nagrodzonej pracy dr Marcin Plewa. 


Dzięki nagrodzonej pracy udało się zdobyć środki na finansowanie kolejnych badań z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Drugie miejsce (86 pkt.) w konkursie to również praca absolwentki naszej uczelni Pauliny Mędrek pt. „Ośrodek pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo przy ulicy Adama Mickiewicza 40-44”. Paulina za zajęcie drugiego miejsca otrzymała 5 tys. zł. - Praca z tak zdolną studentką była prawdziwą przyjemnością – uśmiecha się profesor Krystyna Kirschke z Wydziału Architektury PWr, promotor pracy.
Tematyką pracy Pauliny Mędrek poruszony był profesor Andrzej Szczurek, który od lat typuje prace politechnicznych absolwentów do konkursu Magnolii. – To próba stworzenia w centrum miasta, a nie gdzieś na obrzeżach - ośrodka specjalnego dla osób wymagających ciągłej opieki – mówi profesor Szczurek.  
Wśród innych nagrodzonych absolwentów wrocławskich uczelni znaleźli się: na drugiej pozycji Olga Demkowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego (86 pkt.) za „Wpływ geokompozytu na wzrost i rozwój wybranych gatunków drzew alejowych  posadzonych w pasach zieleni przy ulicach Wrocławia”; Kamila Dankowska z Akademii Sztuk Pięknych (84 pkt.) za „Projekt identyfikacji wizualnej i elementów promocji 48 Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans”; Agnieszka Walkowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego (82 pkt.) za „Zapobieganie przestępczości przez projektowanie środowiskowe – koncepcja projektowa przestrzeni bezpiecznej na osiedlu Nadodrze”.
Trzecie miejsca przypadły: Pawłowi Michołapowi z Uniwersytetu Przyrodniczego (78 pkt.) za „Ogród Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jako siedlisko występowania pszczół (Apoidea) objętych ochroną prawną”; Zuzannie Mizgalskiej z Akademii Muzycznej (73 pkt.) za „Zastosowanie warsztatów jazzowych z elementami muzykoterapii w grupie młodzieży z zaburzeniami zachowania”; Marlenie Małeckiej z Akademii Sztuk Pięknych (70 pkt.) za „Misja i Wizja. Wystawa przedstawiająca idee i działalność Amnesty International”; Monice Żłobińskiej z Uniwersytetu Medycznego (70 pkt.) za „Losy leków przeterminowanych na podstawie badania ankietowego w wybranych aptekach”.
Prace na tegoroczny konkurs przyjmowano do końca stycznia. Oceniano prace magisterskie, obronione w roku akademickim 2012/2013, które dotyczą poprawy jakości życia mieszkańców miasta. Do Wrocławskiego Centrum Akademickiego przy Urzędzie Miasta, które koordynuje projekt i przebieg konkursu, napłynęło 28 prac. Nagrody wręczali m.in. wiceprezydent Adam Grehl, przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Ossowski oraz doradca prezydenta Wrocławia ds. współpracy z uczelniami wyższymi profesor Tadeusz Luty.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz