Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Studenckie stoisko zachwyciło na TARBUDZIE

29.03.2014 | Aktualizacja: 04.04.2014 13:16

(fot. Anna Ząber, SPAF)

Stoisko PWr zostało wyróżnione jako jedno z trzech najciekawszych i najbardziej innowacyjnych stoisk trwających w Hali Stulecia XXVIII Międzynarodowych Targów Budownictwa TARBUD

Wystawia się na nich 255 firm z branży budowlanej, instalacyjnej, ogrodniczej i motoryzacyjnej. Wśród nich – stoisko Politechniki Wrocławskiej, na którym prezentuje swoją działalność pięć kół naukowych z wydziałów: Architektury, Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydziału Chemicznego. – Odwiedziło nas wiele osób konkretnie zainteresowanych naszymi pracami. Pokazujemy projekty, organizujemy konkursy wiedzy budowlanej dla młodzieży zainteresowanej studiami na Politechnice, rozdajemy materiały promocyjne – mówi Filip Szmiłyk, przewodniczący samorządu studenckiego na Wydziale Budownictwa, który kieruje naszym stoiskiem. - Największe zainteresowanie wzbudzają drukarki 3D i ściana zbudowana z kartonu. Kilka firm zainteresowało się działaniami koła Aktywni Budowniczy i organizowanymi przez nich Akademickimi Targami Budowlanymi i Konkursem Mostów Stalowych. 


Koło EtaKsi zaprezentowało fragment ściany zewnętrznej z kartonu. Ściana składa się z warstw papierowych materiałów termoizolacyjnych – „plastrów miodu”, jakie stosuje się np. jako izolację drzwi wewnętrznych. Wszystkie elementy konstrukcyjne też są kartonowe, np. zestawienie kartonowych kątowników, używanych zazwyczaj do osłaniania mebli czy sprzętu AGD przy transporcie. Drugi zaprezentowany tu projekt to makieta zadaszenia sceny, wykonana z kartonowych tulei – taka tuleja osiąga parametry wytrzymałości na ściskanie podobne do betonu, bo granica plastyczności tego materiału wynosi 25 MPa.
LabDigiFab przedstawił swoje dwie najnowsze drukarki 3D. Krystian Polański z V roku Architektury: – Nasza nowa drukarka Zimorf, zbudowana dzięki współpracy ze studentami Automatyki i Robotyki oraz Informatyki, jest w czołówce tych, które teraz są dostępne na polskim rynku, głównie dzięki dużym możliwościom eksploatacyjnym. W innych drukarkach podczas drukowania przedmioty znajdują się w przestrzeni zamkniętej, w razie awarii jest to bardzo kłopotliwe. W naszej drukarce możliwa jest wymiana poszczególnych części, są też wymienne końcówki. Może drukować z plastiku, ale także z czekolady. Zamiast ekstrudera, który „pluje” plastikiem i warstwa po warstwie tworzy określony kształt, można zastosować końcówki frezujące, które w bryle wydrążą jakąś formę. Drukarka ma wiele nowych możliwości, które mogą służyć całemu procesowi twórczemu w różnych dziedzinach.
- Odwiedzali nas np. producenci lamp, ludzie zainteresowani pawilonami ogrodowymi, bo ich ciekawość wzbudził wiszący nad nami model pawilonu parametrycznego. Wydaje się, że projektowanie parametryczne jest przyszłością architektury, bo wymogi wobec niej są coraz większe i trzeba coraz bardziej dostosowywać ją do ludzkich potrzeb - opowiada Polański.
Koło Naukowe KIWON z Wydziały Chemicznego przekonywało zwiedzających do procesu zgazowywania jako ciekawej alternatywy ogrzewania domów. – Może on osiągnąć efektywność energetyczną rzędu 90 proc. - mówi Martyna Bury, prezes koła. - W piecach zgazowujących można stosować, oprócz węgla i ekogroszku węglowego, także biomasę. Trzeba jednak zwracać uwagę na jej wilgotność – najlepsze efekty otrzymuje się, gdy ma 20 proc. wilgoci. Koszt takiego pieca, 5-8 tysięcy złotych, dość szybko się zwraca, ze względu na lepszą wydajność pieca.
Targi trwają do niedzieli 30 marca do godz. 17.00.
km