W sobotę Politechnika Wrocławska zaprezentowała rodzicom i uczniom swoje nowe placówki – Gimnazjum Akademickie PWr i Akademickie Liceum Ogólnoksztacące. Zainteresowanie przerosło oczekiwania uczelni. Goście nie mieścili się w sali wykładowej - Nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji. Inaczej zaprosilibyśmy państwa do 640-osobowej sali – mówił profesor Tadeusz Więckowski w wypełnionej po brzegi sali wykładowej w budynku C-13, w której tłumnie zgromadzili się rodzice i dzieci zainteresowane nauką w nowym gimnazjum lub liceum, jakie we wrześniu otworzą się na Politechnice Wrocławskiej.
youtube
Rektor Politechniki Wrocławskiej tłumaczył, że szkoły dla gimnazjalistów i licealistów powstają przy uczelni, by dzieci mogły w nich lepiej przygotować się do podjęcia studiów. – Będzie je tu uczyć specjalnie dobrana kadra nauczycielska. Zajęcia podstawowe poprowadzą nauczyciele z przygotowaniem pedagogicznym, zajęcia rozszerzone w pracowniach badawczych - naukowcy z naszej uczelni. Chcemy tu poszerzać wiedzę uczniów, nauczyć ich kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, a także pracy w zespole. W każdym roczniku Politechnika Wrocławska chce stworzyć trzy klasy, z których każda ma być sprofilowana językowo (uczniowie będą uczyć się angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego). W klasach będzie po 25 osób. – Nie planujemy zwiększania liczby klas czy uczniów w klasie, bo nie chcemy, by uczniowie byli u nas anonimowi – tłumaczył rektor. – Nauczyciel musi znać swoich podopiecznych, żeby z nimi dobrze pracować. Szkoły będą placówkami publicznymi. Ich uczniowie nie będą płacić żadnego czesnego. Profesor Więckowski tłumaczył także, że nauka w placówkach Politechniki Wrocławskiej ma przygotować ich absolwentów do podjęcia interdyscyplinarnych, międzyobszarowych studiów, których programy są już przygotowywane na uczelni. Oczywiście uczniowie nie będą zmuszani do tego, by po gimnazjum kontynuować naukę w liceum PWr, a po maturze zacząć studia na tej uczelni. Będą jednak świetnie przygotowani do nauki na Politechnice Wrocławskiej. - Chcę też wyraźnie podkreślić, że nasze szkoły nie będą stajniami koni wyścigowych. Nie stawiamy na pojedynczych olimpijczyków, ale na całe klasy, które chcemy wykształcić na odpowiednio wysokim poziomie – mówił profesor Więckowski. – Chcemy pokazać, że w tym systemie nauczania można dobrze kształcić.
 Alicja Benzar, dyrektor Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej: - Zajęcia będą zaczynać się u nas godz. 8. Od godz. 12.20 do 13.20 uczniowie będą mieli długą przerwę obiadową, a po niej zaczną się zajęcia laboratoryjne w dwugodzinnych blokach. W piątki po godz. 16 szkoły zorganizują zajęcia wyrównawcze, a w pozostałe dni po 16 będą zajęcia dodatkowe. Lekcje mają się odbywać w budynku C-13 i w innych budynkach kampusu. Na w-f uczniowie będą dowożeni autokarami do studium wychowania fizycznego przy ul. Chełmońskiego. Szkoły zamierzają zorganizować wiele zajęć dodatkowych, takich jak laboratoria ekologiczne w terenie, chemia w skali makro, czyli wycieczki do zakładów przemysłowych, pracownię robotyki, matematyczne gry logiczne, warsztaty filmowe i teatralne we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych, czy koło miłośników literatury fantastycznej. Duży nacisk szkoły położą na naukę języka angielskiego, którego będzie uczyć dwóch nauczycieli. Zadaniem jednego z nich będzie prowadzenie zajęć wyłącznie na zasadzie konwersacji. Na podstawach przedsiębiorczości uczniowie będą ćwiczyć działania w pakiecie Office i bazach danych, a także programy księgowo-kadrowe. Na informatyce nauczą się programowania. - Dajemy duże możliwości rozwoju. Dlatego zapraszamy na Politechnikę Wrocławską już od gimnazjum – zachęcała dyrektor. Goście Dnia Otwartego mogli także obejrzeć pokazy chemiczne przygotowane przez dr Elżbietę Wojaczyńską, która m.in. pokazywała, jak działa ciekły azot i jak różne substancje mogą zmieniać kolory innych. Rodzice i uczniowie mieli także okazję zwiedzić sale lekcyjne, laboratoria i pracownie specjalistyczne, wyposażone w nowoczesny sprzęt. Rejestracja zgłoszeń w systemie rekrutacyjnym do obu placówek już się zaczęła. Potrwa do 30 czerwca. 2 lipca zostanie ogłoszona lista kandydatów do przyjęcia, a 8 lipca ostateczna lista uczniów. - Jesteśmy pod wrażeniem prezentacji gimnazjum, bo ta szkoła nas przede wszystkim interesowała. To był ogrom informacji i na pewno teraz usiądziemy w domu i to wszystko sobie na spokojnie przegadamy. Ja jestem za, ale decyzję podejmiemy razem – mówi Joanna, która z synem Tomkiem przyszła w sobotę na Dzień Otwarty. Lucyna Róg Więcej informacji: Gimnazjum Akademickie Politechniki Wrocławskiej oraz Akademickie Liceum Ogólnokształcące.
|