Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Liczy się myślenie i wyobraźnia. Warsztaty Akademii Wynalazców

12.03.2014 | Aktualizacja: 14.03.2014 15:22

(fot. Krzysztof Mazur)

Nowy gmach Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej gościł w środę młodzież wrocławskich gimnazjów. Ponad setka młodych ludzi miała okazję poznać naukowców i ich dzieła w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha 

- Praca wynalazcy wymaga cierpliwości i wytrzymałości – mówił pierwszy z prelegentów, dr Michał Pelczarski, twórca m.in. innowacyjnej kamizelki wielozadaniowej. Naukowiec uzmysławiał młodzieży, jak ważna w pracy wynalazcy jest nie tylko wiedza, której młodzi ludzie mają jeszcze mało, ale przede wszystkim wyobraźnia oraz intuicja. Zachęcał do wszelakiego eksperymentowania, również w kuchni. Uczył, jak rozwijać myślenie, jak ważne jest używanie dwóch półkul.  – Trenujcie swój mózg, piszcie, jedzcie, wysyłajcie sms-y drugą ręką – tłumaczył.
Dr Pelczarski zaprezentował młodzieży wynalazek – specjalną kamizelkę, która ma odciążać nasz kręgosłup. Jakie i gdzie będzie jej wykorzystanie, czy w wojsku, czy w fizjoterapii, tego jeszcze nie wiadomo. Wynalazek jest na razie w fazie testowania na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Gimnazjaliści wysłuchali również opowieści dr Jarosława Szreka o robotach kołowo-kroczących oraz o wózku inwalidzkim z funkcją pokonywania przeszkód. Wzięli też udział w warsztatach na temat skutecznego zabezpiaczenia twórczych pomysłów.
Organizatorami Akademii są Bosch, Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej oraz dział Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej Ośrodka Współpracy Nauki z Gospodarka Politechniki Wrocławskiej.
Więcej informacji o Akademii Wynalazców tutaj.


Świeci się i brzęczy. Warsztaty o elektronice
W ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha warsztaty prowadzą też członkowie Studenckiego Stowarzyszenia Naukowego SPENT działającego przy Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki (10, 14 marca i 4 kwietnia).
Na pierwszych zajęciach, zatytułowanych „Świeci się i brzęczy. Warsztaty o elektronice”, gimnazjaliści sami budowali układy elektroniczne.  Najpierw jednak wysłuchali krótkiego wprowadzenia teoretycznego do tematu zajęć. Dowiedzieli się ciekawostek nt. bariery optycznej oraz możliwych zastosowań tego typu układu. Następnie przystąpili do własnoręcznego montażu i uruchomienia prostych układów elektronicznych - barier optycznych. Prace przebiegały pod nadzorem bardziej doświadczonych studentów, którzy chętnie tłumaczyli zasady działania układów oraz służyli pomocą. Wszystkie grupy pracowały z zapałem i nieskrywanym entuzjazmem. A gdy udało się już uruchomić - dla wielu pierwsze w życiu - układy elektroniczne, z dumą prezentowali działające urządzenia.
Na koniec spotkania przeprowadzona została kartkówka z prostymi pytaniami dotyczącymi zagadnień związanych z tematem warsztatów. Uczniowie, którzy udzielili najwięcej poprawnych odpowiedzi, otrzymali upominki w postaci gadżetów promocyjnych uczelni. Wśród osób wyróżnionych pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Karaśkiewicz, drugie - Paweł Talar, trzecie miejsce zajęli ex aequo: Ernest Rudziec oraz Jakub Olszak.
Kolejny taki warsztat już 14 marca. Na 4 kwietnia zaplanowano zajęcia pt. „Ile waży kropla lakieru do paznokci, a ile kropla >>Kropelki<<?”.
Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz, isz