Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Studenci PWr zorganizują zajęcia dla gimnazjalistów

23.01.2014 | Aktualizacja: 07.02.2014 13:52

Akademia Wynalazców, rok 2013. Gimnazjaliści uczą się, jak zbudować robota typu line follower (fot. Joanna Pająk)

Ruszyły zapisy do Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Warsztaty dla młodzieży poprowadzą studenci z kół naukowych Politechniki Wrocławskiej. 
Już po raz czwarty uczniowie szkół gimnazjalnych z Dolnego Śląska mogą wziąć udział w projekcie edukacyjnym firmy Bosch. - Celem Akademii jest rozbudzenie zainteresowania młodzieży gimnazjalnej przedmiotami ścisłymi, nauka przez zabawę i promocja uzdolnionej technicznie młodzieży – czytamy w opisie programu. Hasło tej edycji brzmi: „Wynalazki są wszędzie”.
Nauka w Akademii przebiega w dwóch etapach. Najpierw uczniowie uczestniczą w  wykładach i warsztatach organizowanych przez studenckie koła naukowe. W tym roku w projekt włączyło się pięć ekip z Politechniki Wrocławskiej. Druga część to konkurs na wynalazek - projekt lub prototyp urządzenia, które będzie miało zastosowanie w praktyce.
– Nasze koło już w ubiegłym roku współpracowało z Akademią - mówi Adrian Gałęziowski z Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”. - Prowadziliśmy warsztaty na temat robotów typu line follower, czyli takich, które jeżdżą po wyznaczonych  liniach. To spodobało się młodzieży, więc powtórzymy temat. Konstruktor dodaje, że budowa takich robotów jest stosunkowo prosta, a przy okazji można też przekazać trochę wiadomości z podstaw elektroniki. – Najwięcej emocji dostarcza moment, w którym dzieci widzą, że ich robot faktycznie się porusza. Na zakończenie planujemy zorganizować zawody - mówi Adrian Gałęziowski, student IV roku Automatyki i Robotyki PWr.
W Akademii Wynalazców studenci Politechniki Wrocławskiej będą młodych uczyć m.in.  jak zbudować motocykl (Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych), zdradzą tajniki drukowania w formacie 3D i pokażą, jak wygląda świat w podczerwieni (KN Technologii Innowacyjnych Rapid Troopers), a także wytłumaczą, jak działa zegarek kwarcowy i prosty układ elektroniczny (Studenckie Stowarzyszenie Naukowe SPENT)
Zapisy na warsztaty trwają do 14 lutego 2014 r. Udział w Akademii Wynalazców jest bezpłatny. Szczegółowe informacje dostępne są [tutaj].
isz