Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

W auli PWr śpiewały Poznańskie Słowiki

05.12.2013 | Aktualizacja: 10.12.2013 09:48

Poznańskie Słowiki (fot. Krzysztof Mazur)

40. Festiwal Barbórkowy Chórów Akademickich rozpoczął w środę koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej. Przez cztery kolejne wieczory będzie można usłyszeć we Wrocławiu najlepsze polskie chóry akademickie.
- Zapraszam na wielką ucztę z muzyką chóralną – mówiła witając gości w auli Politechniki Wrocławskiej Małgorzata Sapiecha-Muzioł, kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru PWr oraz dyrektor festiwalu.
Tegoroczny festiwal jest jubileuszowy. – To właśnie w tej sali przed 40 laty, z inicjatywy ówczesnego pierwszego kierownika artystycznego Akademickiego Chóru PWr Piotra Ferensowicza, rozpoczął się I Barbórkowy Festiwal Chórów. W tamtych czasach chór Politechniki był niewielkim zespołem śpiewaczym na Wydziale Górniczym – opowiadała Małgorzata Sapiecha-Muzioł.
Przed czterdziestu laty – przypomniał dr inż. Stanisław Ślusarczyk z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii – na festiwalu zaśpiewały cztery chóry: z Wrocławia, Szczecina, Gliwic i Zielonej Góry. - Dziś na Barbórkę przyjeżdża ich kilkanaście – dodał.
Koncert prowadziła Iwona Klein-Polak. Przypomniała historię Poznańskich Słowików. Słynny chór wywodzi się z przedwojennego poznańskiego Chóru Katedralnego. Dziś koncertuje na całym świecie, występuje z najlepszymi orkiestrami i wieloma wybitnymi artystami. - Poznańskich Słowików we Wrocławiu nie słyszymy! – Klein-Polak podkreślała wyjątkowość koncertu w auli PWr.
Koncert był poświęcony pamięci Stefana Stuligrosza, zmarłego w zeszłym roku założyciela zespołu, który kierował nim przez ponad 70 lat. Dzisiejszym dyrektorem artystycznym jest uczeń legendarnego dyrygenta Maciej Wieloch. Występ rozpoczął się od wykonania „Laudate Dominum” Charlesa Gounoda. Następnie usłyszeliśmy utwory między innymi: Wacława z Szamotuł, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Tomasa Luisa de Victoria, Mikołaja Zielińskiego, Alessandro Scarlattiego, a także Henryka Mikołaja Góreckiego, Cesara Francka oraz Stefana Stuligrosza. W partiach solowych chórowi towarzyszyła sopranistka Katarzyna Hołysz, a na organach grał Maciej Bolewski.
W drugiej części koncertu „Poznańskie Słowiki” wykonały utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Georga Friedricha Haendla z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej „Accademia dell' Arcadia”. Koncert zakończyła owacja na stojąco i wykonane na bis „Alleluja” z Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla.
Festiwal Barbórkowy Chórów Akademickich we Wrocławiu będzie trwał do niedzieli 8 grudnia. - Zapraszam w piątek na koncert wspomnień i wzruszeń. Z okazji jubileuszu będą chórzyści, którzy 40 lat temu z nami śpiewali - zachęcała dyrygentka Akademickiego Chóru PWr Małgorzata Sapiecha-Muzioł.
Program festiwalu [tutaj].
Krystyna Malkiewicz