Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Zwyciężyli twórcy śmietnika z solarnym oświetleniem

06.06.2013 | Aktualizacja: 12.06.2013 14:03

Laureaci I nagrody z Izabelą Mossakowską, prodziekanem ds. studenckich Wydziału Mechanicznego dr. inż. Tadeuszem Lewandowskim, prorektorem ds. studenckich dr. inż. Zbigniewem Sroką i Katarzyną Krysińską-Kościańską z firmy Bosch (fot. Krzysztof Mazur)

Jesteśmy wzruszeni, nie spodziewaliśmy się wygranej – mówił Julian Zadorecki z zespołu Ekipa 3000 z Gimnazjum nr 34 we Wrocławiu. Za skonstruowanie nowatorskiego śmietnika zdobyli pierwsze miejsce w III edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.

Śmietnik zaprojektowało pięciu gimnazjalistów: Julian Zadorecki, Roksana Hreczuch, Michalina Ratowska,  Wojciech Kuźmicz i Krzysztof Uher. Wygląda na bardzo nowoczesny. Ma osobne pojemniki na poszczególne odpady i posiada solarne oświetlenie - w dzień się ładuje, w nocy świeci. Dzięki czemu nikt w ciemności się o niego nie potknie. – Chcemy zamontować jeszcze odświeżacz powietrza, czujnik przepełnienia, zgniatarkę do puszek i dodać przyciski, żeby kubeł sam się obracał. Wszystko to miało być na dzisiaj, ale zabrakło nam czasu – mówi Michalina Ratowska.
Nad realizacją pomysłu pracowali przez dwa tygodnie. – Siedzieliśmy przy szkolnym śmietniku i zastanawialiśmy się, jak usprawnić jego działanie, poprawić jakość segregacji odpadów. Przyznam, że inspiracją stała się dla nas ustawa śmieciowa  – opowiada Roksana Hreczuch. - Naszym marzeniem jest, żeby w przyszłości nasz śmietnik trafił do masowej produkcji – dodaje Julian Zadorecki.
Nauczycielka Izabela Mossakowska dumna jest ze swoich podopiecznych: – Wszystko wymyślili sami, moja pomoc nie była im potrzebna.
Drugą nagrodę zdobył zespół Dwóch Chłopów z Gimnazjum nr 3 z Oleśnicy za projekt STOYAK Beczkozus 2000, zapewniający bezpieczne parkowanie roweru. Trzecie miejsce zespół PKP-Security z Gimnazjum nr 20 z Wrocławia za wynalazek Safe-Bag, przeznaczony do ochrony bagażu w podróży.
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów, prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. W tym roku projekcie wzięło udział 1,5 tys. uczniów, w Warszawie i Wrocławiu zgłoszono 49 wynalazków.
Konkurs został podzielony na kilka etapów, poprzedziły go wykłady i warsztaty dla gimnazjalistów. Następnie zespoły konkursowe, składające się maksymalnie z pięciu uczniów i nauczyciela-opiekuna, przedstawiały pomysł na użyteczny wynalazek. Miał dotyczyć jednej z trzech dziedzin: techniki motoryzacyjnej, techniki w domu i techniki w ogrodzie. Jury wybrało po 10 najciekawszych prac z Wrocławia i Warszawy. Następnym wyzwaniem było stworzenie projektu lub prototypu urządzenia.
Prodziekan ds. studenckich Wydziału Mechanicznego PWr dr inż. Tadeusz Lewandowski: - Wyłonienie trójki zwycięzców nie było łatwe. Obrady były burzliwe i spieraliśmy się ze sobą do samego końca. Wygrał kapitalny projekt śmietnika. Jest to urządzenie bardzo na czasie. Gimnazjaliści chcą go dalej udoskonalać. Gratuluję wszystkim finalistom i zwycięzcom.
- Po raz kolejny gimnazjaliści udowodnili, jaki potencjał w nich drzemie. Polsce potrzebni są ludzie kreatywni, potrafiący odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii. Tacy są uczestnicy Akademii Wynalazców – uważa Krystyna Boczkowska, prezes zarządu spółki Bosh w Polsce. Dolnośląska gala finałowa Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha odbyła się w czwartek w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej.
Małgorzata Jurkiewicz