W Legnicy po raz pierwszy w swojej historii nowy rok akademicki zainaugurował Wydział Techniczno-Przyrodniczy. Rolę gospodarza pełnił świeżo wybrany dziekan wydziału prof. Andrzej Kaźmierczak – Witam po raz kolejny, a zarazem po raz pierwszy na inauguracji w Legnicy – mówił prof. Andrzej Kaźmierczak podczas wtorkowej uroczystości. – Bo jest to inauguracja historyczna i wyjątkowa. Także dla mnie – jak widać po moim ubiorze i insygniach dziekańskich.
Dziekan przedstawił swoich zastępców oraz zaprezentował trzon Rady Wydziału. Następnie szczególnie ciepło powitał nowych studentów, którzy tego dnia formalnie dołączyli do społeczności uczelni. Nowa placówka naukowa powstała w Legnicy w wyniku przekształcenia dotychczas działającego tam Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego. W swoim przemówieniu mówił o tym rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, zwracając uwagę na, że wydział jest pełnoprawną częścią naszej uczelni.
– Otwieramy nowy rozdział w historii zarówno Politechniki Wrocławskiej, jak i miasta Legnicy – mówił prof. Tadeusz Więckowski. – Politechnika to nie tylko uczelnia wrocławska, ale i dolnośląska, dlatego wychodzimy ze swoją działalnością szerzej, właśnie na takie miasta jak Legnica, Wałbrzych czy Jelenia Góra. Władzom nowej jednostki życzył prężnego rozwoju, a studentów zapewnił, że wydział da im wiedzę i umiejętności niezbędne do bycia dobrym inżynierem. Na koniec zwrócił się jeszcze do władz samorządowych i miejscowych przedsiębiorców. – Proszę, byście wspierali nasz, ale przecież i wasz wydział, tak aby się stał chlubą i Legnicy, i uczelni – zakończył rektor PWr. Najważniejszą częścią uroczystości była immatrykulacja nowo przyjętych studentów. W ich imieniu ślubowanie złożyło 12 młodych ludzi, którzy podczas rekrutacji uzyskali najlepszy wynik spośród wszystkich kandydatów.
Po immatrykulacji głos zabrała przewodnicząca samorządu studentów Anna Buzdygan. Prosiła swoich kolegów i koleżanki, by pamiętali i dbali o swoje przywileje, oraz dziękowała za ich dotychczasową aktywność: – Życzę wam udanego studiowania i terminowych zaliczeń. Wykład inauguracyjny o inteligentnych pojazdach niekonwencjonalnych wygłosił prof. Piotr Dudziński z Wydziału Mechanicznego. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod batutą Adama Witiwa. Kampus Wydziału Techniczno-Przyrodniczego składa się z pięciu budynków. Studenci mają do dyspozycji 14 sal wykładowych, trzy komputerowe oraz 16 laboratoriów. Poza tym mogą korzystać ze specjalnej pracowni komputerowej, wydziałowego Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej, sali gimnastycznej oraz siłowni. W miejscowym domu studenckim czeka na nich 39 miejsc.
Wydział w Legnicy zatrudnia 14 pracowników: ośmiu nauczycieli akademickich – w tym pięciu profesorów tytularnych, dwóch doktorów habilitowanych i jednego adiunkta – oraz sześciu pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Na Wydziale Techniczno-Przyrodniczym kształceni będą specjaliści od odnawialnych źródeł energii. Na nowym kierunku na naszej uczelni naukę rozpoczęło 40 studentów. Oczywiście w placówce nadal będzie prowadzona nauka na dotychczasowych kierunkach: budownictwie, elektrotechnice, górnictwie i geologii oraz mechanice i budowie maszyn. W sumie w Legnicy na Politechnice Wrocławskiej kształci się 550 studentów. Logotyp nowego wydziału przedstawia drzewo wpisane w koło zębate. Nawiązuje on do interdyscyplinarnego charakteru jednostki, która w swej nazwie zawiera pierwiastek nauk technicznych oraz przyrodniczych. Andrzej Charytoniuk
|