Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Warsztaty o architekturze dla dzieci i młodzieży. Można się jeszcze zapisać

06.10.2015 | Aktualizacja: 06.10.2015 14:37

(fot. Fotolia)

Dr Agnieszka Szumilas z Wydziału Architektury PWr zaprasza dzieci i młodzież na bezpłatne wykłady popularnonaukowe i warsztaty architektoniczne. Nauczyciele klas szkolnych, które chciałyby wziąć udział w takich spotkaniach, mogą je zapisywać jeszcze do 10 października

Wykłady połączone z warsztatami są częścią projektu, który od kilku miesięcy realizuje dr Szumilas. W tym roku architektka została laureatką konkursu eNgage. To inicjatywa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która chce wspierać nieszablonową popularyzację nauki. Przyznaje więc granty naukowcom mającym najciekawsze pomysły na promocję różnych dziedzin wiedzy.


Dr Szumilas chce pokazać uczniom, że architektura jest fascynująca. Dlatego na wykładach wytłumaczy im, dlaczego ludzie zaczęli stawiać budynki przypominające robaki i jak im się to udaje, jakie są najdziwniejsze domy świata i w jaki sposób architekci pokonali wysokość i stawiają teraz wieżowce. Jej słuchacze dowiedzą się też, że wiele odkryć naukowych związanych z materiałami budowlanymi , transportem czy socjologią wpłynęło na formę i kształt budynków, w których mieszkamy i mijamy na co dzień, a także tych, dla których przemierzamy setki, a nawet tysiące kilometrów – tylko po to, by je zobaczyć.

Każdy wykład będzie połączony z warsztatami. A na nich uczniowie wcielą się w rolę projektantów i konstruktorów. Będą np. budować wieżowce ze słomek, gąbek, folii, papieru czy plastiku, a potem poddadzą swój „budynek” testom obciążeniowym i próbie wiatru, dmuchając na niego albo nakierowując strumień powietrza z suszarki.
Wszystkie spotkania są bezpłatne. Będą odbywać się w środy w godz. od 11.30 do 12.30 na Wydziale Architektury PWr – od końca października do początku lutego.
Nauczyciele szkół podstawowych i liceów mogą zapisywać swoje klasy na wybrane zajęcia bezpośrednio u dr Szumilas (agnieszka.szumilas@pwr.edu.pl). Mają na to czas do 10 października.

Szczegółowy harmonogram spotkań:

Wykłady i warsztaty dla uczniów szkoły podstawowej:

21.10. „Organiczne formy w architekturze – o budynkach przypominających robaki”
04.11. „Beton i stal – wielkie możliwości dla architektury”
18.11. „Kilometrowe budynki, czyli jak krok po kroku architekci pokonywali wysokość”
25.11. „Ruchome konstrukcje – jak to jest zrobione? Co to jest budynek inteligentny?”
02.12. „Najdziwniejsze domy świata”
09.12. „Budujemy na Marsie”
Wykłady i warsztaty dla młodzieży licealnej:
16.12. „Architektura Organiczna: wykład + warsztat”
13.01. „Beton i stal: wykład + warsztat”
20.01. „Kilometrowe budynki, czyli jak krok po kroku architekci pokonywali wysokość: wykład + warsztaty”
27.01. „Ruchome konstrukcje, inteligentne budynki: wykład + warsztat”
03.02. „Najdziwniejsze domy świata: wykład + warsztat”
10.02. „Czy da się zamieszkać na Marsie? – wykład + warsztat”
Wszystkie zajęcia zostały zaplanowane w sali 0.40 w budynku E-1 przy ul. Prusa.
Więcej na temat projektu dr Agnieszki Szumilas („O domach robakach, ruchomych budynkach i kilometrowych wieżowcach – czyli jak rozwój nauki wpłynął na architekturę”) można przeczytać tutaj.
lucy