Nowa placówka naukowa powstała w wyniku przekształcenia dotychczas funkcjonującego w Wałbrzychu Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego, a inauguracja roku akademickiego odbyła się w poniedziałek w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju
– To uroczystość szczególna podwójnie, bo obecnie świętujemy 70-lecie nauki we Wrocławiu, a dodatkowo jest to pierwsza inauguracja roku akademickiego na nowopowstałym wydziale – podkreślał prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Zwracam uwagę, że nie jest to już ośrodek zamiejscowy, ale pełnoprawny wydział naszej uczelni.
Obecnie na wydziale zatrudnionych jest siedmiu pracowników – pięciu nauczycieli akademickich, w tym czterech profesorów tytularnych i jeden adiunkt z habilitacją oraz dwóch pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
W ramach pierwszej rekrutacji na nowy kierunek studiów - mechatronikę pojazdów - przyjęto 34 osoby. Są to siedmiosemestralne studia stacjonarne pierwszego stopnia (inżynierskie) ze specjalnością „Konstrukcja układów mechatronicznych w pojazdach”.
Studenci nadal będą także kształceni na dotychczasowych kierunkach, czyli budownictwie, mechanice i budowie maszyn oraz zarządzaniu i inżynierii produkcji. W sumie w Wałbrzychu na Politechnice Wrocławskiej uczyć się będzie około 300 osób.
- Politechnika to uczelnia nie tylko wrocławska, ale także dolnośląska. Świadczy o tym otworzenie wydziału w Wałbrzychu, ale także wydziałów w Legnicy i Jeleniej Górze. Ich powstanie to efekt realizacji strategii rozwoju naszej uczelni, której celem jest zakorzenienie regionalne i chęć wykorzystania potencjału naszego regionu – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski.
Zdaniem wicepremiera, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, który uczestniczył w inauguracji, utworzenie wydziału Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu to krok milowy zarówno dla uczelni, jak i dla samego miasta.
– Wałbrzych jest w sposób szczególny związany z technologiami i inżynierami. Ta decyzja to wyjście naprzeciw ambicjom miasta, nie ma bowiem rozwoju przemysłu bez nauki – mówił wicepremier.
Szef MON zaznaczył, że studenci decydując się na podjęcie studiów na wydziale w Wałbrzychu, dokonali podwójnie dobrego wyboru. – Po pierwsze uczelnia techniczna daje gwarancję dobrego miejsca pracy w przyszłości, a po drugie wybierając Wałbrzych, wybraliście mocno zmieniające się miasto z wielką przyszłością – dodał Siemoniak.
W trakcie uroczystości wykład inauguracyjny „Koleje dużych prędkości – wyzwania technologiczne” wygłosił prof. Tomasz Nowakowski.
Kampus Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu składa się z pięciu budynków, 28 sal wykładowych i 21 sal laboratoryjnych (m.in. chemii, materiałów budowlanych, wytrzymałości materiałów, fizyki, materiałoznawstwa, mechaniki gruntów, geodezji, elektroniki i geologii). Do dyspozycji studentów przygotowano także pracownię komputerową, bibliotekę, salę gimnastyczną, boiska, siłownię i salę telewizyjną, a w dwóch akademikach czeka na nich ponad 70 miejsc.
Wydział Techniczno-Inżynieryjny ma już swój logotyp przedstawiający element stosowany w układach mechatronicznych. Na 14 października zaplanowano wybory dziekana.
Michał Ciepielski