Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Zobacz, jak studiuje się w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu

30.06.2015 | Aktualizacja: 02.07.2015 11:50

Kadr ze spotu promocyjnego Wydziału Techniczno-Inżynieryjnego w Wałbrzychu

Od kilku dni w lokalnych telewizjach i w internecie można oglądać spoty promocyjne nowych wydziałów Politechniki Wrocławskiej – w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. Stworzyli je członkowie klubu filmowego FOSA

Spoty są dynamiczne, przy dźwiękach muzyki pokazują wnętrza politechnicznych budynków, laboratoria i sale wykładowe, a przede wszystkim studentów w czasie nauki, ale i podczas relaksu i zabawy. – Chcieliśmy pokazać, że studia w Jeleniej Górze, Legnicy czy Wałbrzychu są bardzo atrakcyjne – opowiada Ewa Juralewicz z klubu FOSA. - Nie trzeba opuszczać rodzinnego domu, by mieć dostęp do najlepszych wykładowców i zaplecza laboratoryjnego Politechniki Wrocławskiej, a do tego każde z tych miast ma wiele walorów, których część prezentujemy w spotach.

yt1


Za realizację jednominutowych filmów odpowiadali członkowie Akademickiego Klubu Realizatorów Filmowych FOSA – Ewa Juralewicz, studentka pierwszego roku informatyki na Wydziale Informatyki i Zarządzania oraz Maciej Cichosz, student pierwszego roku studiów magisterskich na elektrotechnice na Wydziale Elektrycznym. Oboje mają już doświadczenia przy podobnych projektach, ale ten był dla nich największym. 

- W pracach uczestniczył cały klub FOSA – podkreśla Maciej. – Na każdym z wydziałów spędziliśmy trzy dni zdjęciowe, a potem materiał czekał na montaż. Całość zajęła nam półtorej miesiąca. Słyszeliśmy już uwagi, że w naszych materiałach nie ma konkretnych informacji, jak liczba kierunków na tych wydziałach, liczba studentów, akademiki, itd. Ale to nie było naszym celem. Chcieliśmy w krótkich filmikach pokazać pewien obraz tych wydziałów i miast, w jakich się znajdują. Wszystkie szczegółowe informacje można przecież doczytać na stronie uczelnianej rekrutacji. 

Yt2

Spoty są emitowane w w TV Dami i TV Wałbrzych. Nad ich przygotowaniem czuwał Dział Marketingu i Promocji Politechniki Wrocławskiej. Powstały zresztą z jego inicjatywy. - Zależało nam na ich autentyczności – opowiada Magdalena Dyderska z Działu Marketingu i Promocji. -  Dlatego realizatorami filmów i ich bohaterami są nasi studenci. Bez względu na to, gdzie studiują, tworzą społeczność akademicką naszej uczelni. Osoby, które wybrały lub wybiorą studia na Politechnice Wrocławskiej, nie muszą wyjeżdżać z rodzinnych miejscowości. Mogą studiować w miejscu swojego zamieszkania i mieć wpływ na to, jak wygląda ich najbliższe otoczenie, rozwijać swoje pasje i poczuć klimat życia studenckiego.

YT3

W filmach pojawiają się studenci wydziałów PWr w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. To oni także podpowiadali filmowcom, co warto pokazać w spotach.

Michała Otrembę, studenta drugiego roku mechaniki i budowy maszyn na Politechnice Wrocławskiej w Wałbrzychu, zobaczymy przez kilka sekund podczas zajęć w laboratorium. – Zostanie mi fajna pamiątka ze studiów – śmieje się. Michał przekonuje, że studia na PWr w Wałbrzychu były dobrym wyborem. – Z każdym rokiem przekonuję się o tym coraz bardziej. Z jednej strony mamy takich samych wykładowców jak nasi koledzy z Wrocławia i dostęp do zaawansowanego sprzętu, z drugiej klimat tutaj jest zupełnie inny. Pracujemy w mniejszych grupach, wykładowcy znają nas po imieniu i nazwisku. Nie jesteśmy tylko numerkami w indeksie, bo jest nas dużo mniej, a dzięki temu łatwiej nam się wyróżnić i łatwiej o dłuższą rozmowę z naukowcami. 

Zgadza się z tym Krystian Czekaj z drugiego roku górnictwa i geologii na Politechnice Wrocławskiej w Legnicy, który także pojawia się w spocie klubu FOSA. – Jeśli kogoś nie stać na mieszkanie w dużym mieście albo z innych powodów nie może wyprowadzić się z domu, studia na Politechnice Wrocławskiej w Legnicy są najlepszym rozwiązaniem. 

Do 8 lipca maturzyści zainteresowani studiowaniem na Politechnice Wrocławskiej mają czas, by zarejestrować się w systemie rekrutacyjnym. 

Na Politechnice Wrocławskiej w Wałbrzychu studenci mają do wyboru budownictwo, mechanikę i budowę maszyn, zarządzanie i inżynierię produkcji oraz nowy kierunek na Wydziale Techniczno-Inżynieryjnym – mechatronikę pojazdów. Będą się na nim kształcić specjaliści w zakresie projektowania, konstrukcji, wytwarzania i wdrażania do eksploatacji urządzeń mechanicznych, głównie w nowoczesnych ośrodkach transportu. Absolwenci mechatroniki pojazdów będą przygotowani do uczestniczenia w interdyscyplinarnych zespołach rozwiązujących problemy związane np. z serwisowaniem ora diagnostyką maszyn i urządzeń zawierających układy mechatroniczne.
Na PWr w Wałbrzychu uczy się aktualnie około 800 studentów.

W Jeleniej Górze maturzyści mogą wybierać między budownictwem, inżynierią środowiska, mechaniką i budową maszyn, zarządzaniem „Uniwersytet Nysa” w języku angielskim oraz nowym kierunkiem na Wydziale Techniczno-Informatycznym – informatyką przemysłową. Będą się na niej kształcić specjaliści od projektowania, eksploatacji, konserwacji i obsługi przemysłowych systemów informatycznych. Na tamtejszym wydziale studiuje obecnie około 600 osób.

Z kolei na Politechnice Wrocławskiej w Legnicy można studiować budownictwo, elektrotechnikę, górnictwo i geologię, mechatronikę i budowę maszyn oraz nowy kierunek na Wydziale Techniczno-Przyrodniczym – inżynierię odnawialnych źródeł energii. Absolwenci tego ostatniego kierunku będą specjalistami od projektowania, użytkowania i obsługi instalacji odnawialnych źródeł energii m.in. farm wiatrowych, instalacji solarnych (w tym zawierających kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne) czy instalacji grzewczych z pompami ciepła.

lucy