Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

W sobotę specjalna prezentacja wystawy o 70-leciu PWr

15.05.2015 | Aktualizacja: 21.05.2015 14:07

Wystawa o 70-leciu Politechniki Wrocławskiej prezentowana na pl. Solnym (fot. materiały organizatorów)
Jeszcze tylko w piątek, sobotę i niedzielę na pl. Solnym można zwiedzać wystawę poświęconą 70-leciu Politechniki Wrocławskiej. W środku drewniano-papierowej konstrukcji udostępniono ponad 80 fotogramów ilustrujących historię uczelni

Prezentacja zacznie się o godz. 21 w sobotę. Najpierw autor projektu architekt Jerzy Łątka opowie o architekturze papierowej i historii powstawania ekspozycji. Po wykładzie na jednej ze ścian konstrukcji będzie można obejrzeć pokaz gry świateł przygotowany przez studentów.

Wystawa na pl. Solnym została podzielona na dwa nurty tematyczne. W pierwszym są prezentowane zasoby budowlane uczelni (twórcy pokazują, jak wyglądał kampus od momentu przejęcia zespołu obiektów przy ul. Norwida, Smoluchowskiego, Łukasiewicza i wybrzeża Wyspiańskiego latem 1945 roku aż do ostatnio wybudowanego gmachu Bibliotechu). W drugiej części znajdują się sekwencje fotografii przedstawiających różne momenty z historii uczelni. Dla zwiedzających przygotowano m.in. zdjęcia pierwszych rektorów, fotografie z balów charytatywnych oraz pokazujące codzienne życie pracowników i studentów Politechniki Wrocławskiej.
Yt
O to, by nie była to typowa, liniowa ekspozycja, w której zwiedzający porusza się od planszy do planszy, zadbał Jerzy Łątka, autor projektu, doktorant Wydziału Architektury. Pod jego okiem powstała konstrukcja (o wymiarach 11,5x6,2 m) składająca się ze specjalnie połączonych elementów drewna klejonego, pomiędzy którymi zamocowano 498 papierowych tulei. Na nich właśnie umieszczono tablice zawierające zdjęcia i informacje poświęcone historii Politechniki. Dodatkowy efekt zapewnia podświetlenie instalacji dzięki użyciu prawie 500 pasków ledowych.
Wystawa powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu czterech kół naukowych Politechniki Wrocławskiej: Humanizacja Środowiska Miejskiego i LabDigiFab z Wydziału Architektury, EtaKsi z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz MOS z Wydziału Elektroniki. Pomocy w budowie udzielili również holenderscy studenci Jerzego Łątki z Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft.
ach