Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Europejski sukces naukowców z Politechniki Wrocławskiej

30.01.2015 | Aktualizacja: 17.02.2015 12:51

Trzy polskie projekty, w tym jeden współtworzony przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, przeszły do kolejnego etapu konkursu „Teaming for excellence” w ramach programu Horyzont 2020. Wyłonione przez Komisję Europejską zespoły badawcze dostaną po 500 tys. euro na przygotowanie szczegółowego biznesplanu
W ramach Teaming for excellence  najlepsze polskie instytucje naukowe mają szansę na partnerstwo strategiczne z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie. Konkurs umożliwia zarówno tworzenie nowych centrów doskonałości, jak i  wzmacnianie już istniejących jednostek w słabiej rozwiniętych regionach. To także szansa dla Polaków, którzy włączając się w duże międzynarodowe konsorcja badawcze, mogą przenosić innowacyjne rozwiązania i wyniki prac badawczo-rozwojowych na grunt naszej rodzimej gospodarki.
Łącznie na konkurs „Teaming for Excellence” spłynęło 169 wniosków, w tym 19 z Polski. Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy służy wyłonieniu najbardziej innowacyjnych propozycji, które dostają środki na rozwinięcie pomysłu. Zwycięzcy drugiego etapu dostają dofinansowanie na złożone w ramach konkursu projekty.

Nagrodzone projekty uzyskały rekomendację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz zostały złożone formalnie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Te, które przejdą do kolejnego etapu, zyskają 20 mln euro na budowę nowej jednostki badawczej lub wdrażanie zgłoszonego do konkursu pomysłu.
Oto nagrodzone projekty:
1. Centrum Innowacyjnych Biomateriałow w Łodzi (International Centre for Research on Innovative Biobased Materials (ICRI-BioM)) tworzone przez Politechnikę Łódzką, Łódzki Uniwersytet Medyczny oraz Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z dwoma instytutami Maxa Plancka z Niemiec – w obszarze nauk chemicznych i o nowoczesnych materiałach.
2. Wrocławskie Centrum Doskonałości (Wroclaw Center for Excellence) tworzone przez Politechnikę Wrocławską oraz Instytut Fraunhofera w Dreźnie i Uniwersytet w Würzburgu z Niemiec – w obszarze fotoniki i nanomateriałów.
3. CEZAMAT Environment w Warszawie tworzony przez Politechnikę Warszawską oraz niemiecki Instytut Fraunhofera w Hermsdorf – w obszarze innowacyjnych, samoorganizujących się sieci czujników chemicznych i biochemicznych umożliwiających wykrywanie zagrożeń dla środowiska.
kg