Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Sprawy studenckie

Drukuj

Aplikacje studentów z Politechniki walczą o 10 tys. zł. Możesz pomóc im wygrać

04.12.2015 | Aktualizacja: 04.12.2015 13:39

Uczestnicy konkursu Let's Code

Trzy drużyny, w których składzie znajdują się studenci PWr, rywalizują o zwycięstwo w konkursie Let’s Code firmy Sii. O tym, kto wygra, zdecydują internauci. Głosy można oddawać do 10 grudnia

Konkurs składa się z dwóch etapów. W pierwszym – regionalnym - rywalizowało 70 zespołów, do drugiego zgłosiło się 41, w tym trzy, które stworzyli lub współtworzyli studenci z Politechniki Wrocławskiej. Wszystkie powstały w… nocy z 20 na 21 listopada, w ramach pierwszej części rywalizacji, którą przeprowadzono w ośmiu miastach z oddziałami firmy Sii. 


– Nie chodziło tylko o zabawę, ale także o dobry pomysł na aplikację, która ma służyć społeczeństwu - opowiada Joanna Kucharska z firmy Sii, odpowiedzialna za konkurs. - Program można było stworzyć w ramach trzech kategorii: aplikacja użytku społecznego, aplikacja wspierająca pasje oraz kultura.

Dariusz Zabrzeński, Grzegorz Domeradzki i Szymon Baran studiują informatykę na piątym roku Wydziału Elektroniki. To właśnie ich projekt pod nazwą ChallengLink zwyciężył w regionalnej części konkursu. - Na stworzenie aplikacji każda drużyna miała zaledwie 16 godzin, następnie jury wybrało najlepszy projekt, czyli nas – cieszy się Dariusz. I dodaje, że już teraz do zespołu dociera wiele pozytywnych głosów od osób, które miały okazję testować jego produkt. – Za pośrednictwem ChallengLink możemy wybrać na mapie punkt docelowy, a następnie rzucić wyzwanie innemu użytkownikowi. Jeśli je zaakceptuje, walczymy o to, kto najszybciej dotrze do wyznaczonego celu – opowiada Dariusz Zabrzeński. 

Ale to nie wszystko. Studenci mają w planach rozmieszczenie na mapie specjalnych punktów sponsorskich. Odwiedzenie takiego miejsca po drodze do mety zaowocuje zmniejszeniem czasu, który upłynął od momentu rozpoczęcia rywalizacji
i  może dać szanse na zwycięstwo. Jednocześnie, odwiedzając taki punkt, będziemy mogli zdecydować o przekazaniu dotacji na wybrane akcje charytatywne. 

Drugim projektem, który w całości przygotowali studenci PWr, jest Siinc. Aplikację wymyślili czterej przedstawiciele Wydziału Informatyki i Zarządzania: Marek Grzybek, Dawid Kunert, Krzysztof Piszko i Jarek Hajduk, wszyscy z trzeciego roku informatyki. – Nasz pomysł to portal interwencji obywatelskiej – tłumaczą studenci. - Aplikacja umożliwi mieszkańcom zgłaszanie napotkanych problemów i usterek życia codziennego, takich jak  np. nieodśnieżony chodnik. 

Użytkownik Siinca widząc problem, może za pomocą aplikacji utworzyć zgłoszenie, opisać je, dodać zdjęcie, dołączyć geotag (znacznik położenia) i wysłać na portal, gdzie otrzymają je odpowiednie służby.

W gronie projektów, w których tworzeniu uczestniczyli nasi studenci, jest również #hashtag. Wspólnie ze swoimi kolegami z pracy przygotował go Kamil Radlak, na co dzień studiujący informatykę na piątym roku Wydziału Elektroniki. – Największym wyzwaniem było przetrwanie tych 16 godzin – śmieje się Kamil Radlak – W nocy mieliśmy kryzys, ale nad ranem go przewalczyliśmy i udało się skończyć pracę. 

W efekcie razem z zespołem stworzył prosty i czytelny agregator wiadomości kulturalnych we Wrocławiu. Dzięki aplikacji #hashtag można szybko dowiedzieć się, co ciekawego dzieje się aktualnie w mieście. – Dodatkowo dzięki logowaniu się przez Facebooka zyskamy informacje o tym, które z wydarzeń zainteresowały naszych znajomych – tłumaczy Kamil Radlak.

Na wszystkie projekty naszych studentów można głosować do 10 grudnia na stronie www.letscode.sii.pl. Należy jedna pamiętać, że swój głos można oddać tylko jeden raz. Zwycięzców poznamy 16 grudnia. W nagrodę dostaną 10 tysięcy złotych.

Andrzej Charytoniuk