Wrocławscy uczniowie mają zimową przerwę od zajęć w szkole. Niektórzy wykorzystują ten czas na… naukę na Politechnice Wrocławskiej. „Ferie z fizyką” to nowość, którą w tym roku zaproponowała dr Anna Hajdusianek, szefowa Akademii Młodych Odkrywców - To pomysł pilotażowy, chciałam zobaczyć, czy w ogóle znajdą się chętni – mówi dr Hajdusianek. Zaplanowała sześć zajęć, każde o innym zagadnieniu fizycznym. Wyglądają one nieco inaczej niż zazwyczaj w Akademii Młodych Odkrywców. – Przeznaczone są dla małej grupki uczniów w wieku gimnazjalnym. Są bardziej kameralne, żeby każdy mógł sam popracować, przeprowadzić doświadczenie – wyjaśnia szefowa AMO.
- Nigdzie nie wyjechałem na ferie. Mama każe mi się uczyć, to wolę przyjść tutaj – mówi Łukasz, uczeń drugiej klasy gimnazjum nr 49 we Wrocławiu. - Mieliśmy już zajęcia z elektroniki, z chemii, oglądaliśmy proces krystalizacji pod mikroskopem, a dziś wyznaczamy gęstość ciał stałych i cieczy – wylicza gimnazjalista, który w domu sam konstruuje i programuje małe roboty. – Lubię przedmioty techniczne. Do jednej prezentacji w szkole sprowadziłem nawet „suchy lód”. Z kolei Basia, również z drugiej klasy gimnazjum, podkreśla, że jest raczej humanistką. Na dodatkowe zajęcia AMO przyszła, bo podoba jej się fizyka. - Ale nie taka szkolna, tylko taka, w której można eksperymentować. Na zajęcia Akademii chodzę od podstawówki, ciekawi mnie nauka.
Na poprzednich zajęciach uczniowie m.in. wyznaczali swój refleks za pomocą linijki, oglądali endoskopowo różne substancje, które krystalizują, wyznaczali lepkość w glicerynie, mierzyli prędkość. - W planach jeszcze jest ciemna optyka, czyli wyznaczanie ogniskowych soczewek – zapowiada dr Hajdusianek. W trakcie zajęć co rusz stara się pobudzać ciekawość przyszłych naukowców. Przynosi różne pomoce naukowe. – Dzisiaj nauczycie się, jak fachowo korzystać z suwmiarki. To podstawowy przyrząd inżyniera! – mówi prowadząca. Przy okazji opowiada im historię ze starożytnego Egiptu o tym, jak transportowano bloki kamienne do budowy piramid. – Mieli świetnych inżynierów. Chcecie spróbować? – Na pewno wykorzystali do tego wodę – podpowiada jeden z uczniów i próbuje w stworzonym dla potrzeb doświadczenia laboratoryjnym Nilu umieścić kamień na łodzi. Po podpowiedzi dr Hajdusianek udaje mu się to. – Trzeba go przymocować do tacki od dołu, właśnie na to wpadli Starożytni – komentuje prowadząca. Zaraz potem gimnazjaliści konstruują przy pomocy u-rurki poziomicę.- Chodźcie, sprawdzimy, czy klamki na Politechnice Wrocławskiej są umieszczone na tej samej wysokości – zachęca dr Hajdusianek, wyprowadzając uczniów na korytarz budynku C-13.
- Chcę im pokazać taką naukę, którą mogą spotkać w życiu codziennym. Zależy mi, żeby trafić w to, co ich interesuje. Przecież nikt im tu nie każe przychodzić, to nie są jakieś przymusowe zajęcia. Nasze spotkania mają sprawić im przyjemność, ale też zaskakiwać – mówi dr Anna Hajdusianek. Kolejne zajęcia „Ferie z fizyką” zaplanowano na 29 i 30 stycznia. Początek o godzinie 10. Chętni spotykają się pod salą 4.18 w budynku C-13 (Serowiec). Iwona Szajner Akademia Młodych Odkrywców to cykl wykładów popularnonaukowych na Politechnice Wrocławskiej z zakresu szeroko rozumianych kierunków ścisłych. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i prowadzone są w trzech grupach wiekowych – dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalistów. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Zajęcia finansowane są przez uczelnię i firmę Boeing. Autorką programu i szefową Akademii jest dr Anna Hajdusianek z Katedry Fizyki Doświadczalnej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr, laureatka wielu nagród, m.in. „Popularyzator Nauki 2010” i Lew Politechniki w 2011 roku.
|