Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Słuchacze AMO uczą się także podczas ferii. Bo lubią!

28.01.2015 | Aktualizacja: 17.02.2015 12:49

Ferie z fizyką na Politechnice Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)

Wrocławscy uczniowie mają zimową przerwę od zajęć  w szkole. Niektórzy wykorzystują ten czas na… naukę na Politechnice Wrocławskiej. „Ferie z fizyką” to nowość, którą w tym roku zaproponowała dr Anna Hajdusianek, szefowa Akademii Młodych Odkrywców
- To pomysł pilotażowy, chciałam zobaczyć, czy w ogóle znajdą się chętni – mówi dr Hajdusianek. Zaplanowała sześć zajęć, każde o innym zagadnieniu fizycznym. Wyglądają one nieco inaczej niż zazwyczaj w Akademii Młodych Odkrywców. – Przeznaczone są dla małej grupki uczniów w wieku gimnazjalnym. Są bardziej kameralne, żeby każdy mógł sam popracować, przeprowadzić doświadczenie – wyjaśnia szefowa AMO.


- Nigdzie nie wyjechałem na ferie. Mama każe mi się uczyć, to wolę przyjść tutaj – mówi Łukasz, uczeń drugiej klasy gimnazjum nr 49 we Wrocławiu. - Mieliśmy już zajęcia z elektroniki, z chemii, oglądaliśmy proces krystalizacji pod mikroskopem, a dziś wyznaczamy gęstość ciał stałych i cieczy – wylicza gimnazjalista, który w domu sam konstruuje i programuje małe roboty. – Lubię przedmioty techniczne. Do jednej prezentacji w szkole sprowadziłem nawet „suchy lód”.
Z kolei Basia, również z drugiej klasy gimnazjum, podkreśla, że jest raczej humanistką. Na dodatkowe zajęcia AMO przyszła, bo podoba jej się fizyka. - Ale nie taka szkolna, tylko taka, w której można eksperymentować. Na zajęcia Akademii chodzę od podstawówki, ciekawi mnie nauka.

hajdusianek_6452.jpg

hajdusianek_6440.jpg
Na poprzednich zajęciach uczniowie m.in. wyznaczali swój refleks za pomocą linijki, oglądali endoskopowo różne substancje, które krystalizują, wyznaczali lepkość w glicerynie, mierzyli prędkość. - W planach jeszcze jest ciemna optyka, czyli wyznaczanie ogniskowych soczewek – zapowiada dr Hajdusianek.
W trakcie zajęć co rusz stara się pobudzać ciekawość przyszłych naukowców. Przynosi różne pomoce naukowe. – Dzisiaj nauczycie się, jak fachowo korzystać z suwmiarki. To podstawowy przyrząd inżyniera! – mówi prowadząca. Przy okazji opowiada im historię ze starożytnego Egiptu o tym, jak transportowano bloki kamienne do budowy piramid. – Mieli świetnych inżynierów. Chcecie spróbować? – Na pewno wykorzystali do tego wodę – podpowiada jeden z uczniów i próbuje w stworzonym dla potrzeb doświadczenia laboratoryjnym Nilu umieścić kamień na łodzi. Po podpowiedzi dr Hajdusianek udaje mu się to. – Trzeba go przymocować do tacki od dołu, właśnie na to wpadli Starożytni – komentuje prowadząca.
Zaraz potem gimnazjaliści konstruują przy pomocy u-rurki poziomicę.- Chodźcie, sprawdzimy, czy klamki na Politechnice Wrocławskiej są umieszczone na tej samej wysokości – zachęca dr Hajdusianek, wyprowadzając uczniów na korytarz budynku C-13. 

hajdusianek_6438.jpg
- Chcę im pokazać taką naukę, którą mogą spotkać w życiu codziennym. Zależy mi, żeby trafić w to, co ich interesuje. Przecież nikt im tu nie każe przychodzić, to nie są jakieś przymusowe zajęcia. Nasze spotkania mają sprawić im przyjemność, ale też zaskakiwać – mówi dr Anna Hajdusianek.
Kolejne zajęcia „Ferie z fizyką” zaplanowano na 29 i 30 stycznia. Początek o godzinie 10. Chętni spotykają się pod salą 4.18 w budynku C-13 (Serowiec).
Iwona Szajner
Akademia Młodych Odkrywców to cykl wykładów popularnonaukowych na Politechnice Wrocławskiej z zakresu szeroko rozumianych kierunków ścisłych. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i prowadzone są w trzech grupach wiekowych – dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalistów. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Zajęcia finansowane są przez uczelnię i firmę Boeing. Autorką programu i szefową Akademii jest dr Anna Hajdusianek z Katedry Fizyki Doświadczalnej Wydziału Podstawowych Problemów Techniki PWr, laureatka wielu nagród, m.in. „Popularyzator Nauki 2010” i Lew Politechniki w 2011 roku.