Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Premier nagrodził naukowców z pokolenia przyszłości

08.05.2013 | Aktualizacja: 16.05.2013 10:43

Nagrodzony łazik marsjański Scorpio z PWr (fot. Maciej Śmiarowski/KPRM oraz materiały prasowe organizatorów)

Konstruktorzy łazika marsjańskiego, samolotu bezzałogowego i projektora laserowego RGB dużej mocy zostali w środę nagrodzeni przez premiera. Młodych wynalazców z Politechniki Wrocławskiej doceniono w programie Generacja Przyszłości. Trzech naukowców PWr otrzymało Nagrody Prezesa Rady Ministrów.
Generacja Przyszłości to nowy program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, skierowany do studiujących konstruktorów, programistów i innowatorów, którzy będą reprezentować Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach. MNiSW zakłada sfinansowanie maksymalnie 50 projektów. Studenci mogą otrzymać wsparcie (indywidualne - nawet 100 tys. zł lub zespołowe – do 500 tys. zł) na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, zakupem odczynników, środków niezbędnych do realizacji projektu.
Premier nagrodził 31 studenckich projektów, w tym z Politechniki Wrocławskiej za:
•   budowę bezzałogowych samolotów klasy micro i regular oraz udział w międzynarodowym uczelnianym konkursie „SAE Aero Design East" (Akademicki Klub Lotniczy przy Wydziale Mechaniczno-Energetycznym)
•   prace nad uniwersalnym projektorem laserowym RGB dużej mocy, który weźmie udział w konkursie firmy Texas Instruments pt. „Analog Design Contest” (zespół studentów z Wydziału Elektroniki)
•   przygotowanie i udział drużyny w międzynarodowych zawodach prototypów łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych (Scorpio PWR Rover Team, Wydział Mechaniczny).
W środę premier Tusk wręczył również Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Wyróżnienia za prace doktorskie i habilitacyjne oraz działalność naukową z Politechniki Wrocławskiej otrzymali:
•    dr inż. Renata Frąckowiak z Wydziału Chemicznego za rozprawę doktorską: „Synteza i właściwości wybranych surfaktantów dwufunkcyjnych”
•    dr inż. Marek Kułażyński z Wydziału Chemicznego za opracowanie katalizatorów do oczyszczania spalin silnikowych i kotłowych wraz z komercjalizacją wyników prac badawczo-rozwojowych
•    dr hab. inż. Marcin Magdziarz z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki za pracę habilitacyjną pt. „Procesy sub- i superdyfuzji – teoria i zastosowania”.
Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione w 1994 r.  W 19. edycji wpłynęło 286 wniosków. Nagrodzono 44 osoby. Lista wszystkich laureatów tutaj.
red