Wiadomo już, kto i kiedy wybuduje nowe archiwum Politechniki Wrocławskiej przy ul. Czerwonego Krzyża. Budowa ruszy lada dzień. Właśnie podpisano umowęSpośród pięciu firm, które zgłosiły się do przetargu, wybrano konsorcjum P.W.Haras Arkadiusz Harasimowicz i Haras Sp.z o.o. z Wrocławia. W środę po południu rektor Politechniki Wrocławskiej profesor
Tadeusz Więckowski oraz
Arkadiusz Harasimowicz (w imieniu konsorcjum) podpisali umowę dotyczącą realizacji inwestycji. W ciągu kilku dni Politechnika Wrocławska przekaże inwestorowi plac budowy i ruszą prace. Budynek ma być gotowy za 18 miesięcy.
YtPrzy podpisaniu umowy byli również kanclerz PWr J
arosław Janiszewski, Anna Wałek - szefowa Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej,
Barbara Brandt-Golecka - kierowniczka archiwum PWr oraz
Jacek Oko - dyrektor działu informatyzacji. - Naszej uczelni nowe, nowoczesne archiwum jest pilnie potrzebne – podkreślał rektor profesor Tadeusz Więckowski. – W obecnym już nie mieścimy się z dokumentami – mówiła Barbara Brandt-Golecka.
Inwestor, podkreślając, że nie jest to pierwsza umowa z Politechniką Wrocławską, zobowiązał się dotrzymywać wszelkich przewidzianych umową terminów. – To dla mnie dodatkowa satysfakcja móc współpracować z Politechniką – powiedział nam Arkadiusz Harasimowicz, absolwent budownictwa na PWr.
Nowe archiwum będzie tzw. budynkiem pasywnym, czyli energooszczędnym, a więc przyjaznym dla środowiska i tańszym w utrzymaniu. Na czterech kondygnacjach pomieści nie tylko przestrzenie do przechowywania, katalogowania, digitalizacji i udostępniania zbiorów, ale również Zapasowe Centrum Danych Politechniki Wrocławskiej, czyli nowoczesną serwerownię.
Projekt wykonała
pracownia F-11 z Krakowa. Niedawno opisany został w „Sztuce architektury”. Napisano m.in., że obecność serwerowni zostanie wykorzystana do ogrzewania. Ciepło produkowane przez serwery ogrzeje pomieszczenia w budynku. Pojawi się tu system nocnego chłodzenia, czy odzyskiwania ciepła. Superszczelna konstrukcja budowli nie pozwoli na straty energii.
Jak opisują budynek architekci z pracowni F-11, „głównym założeniem jest ubranie funkcji magazynowej w bryłę o wyważonych proporcjach, korespondującą z sąsiednimi zabudowaniami. Projekt ma uzupełniać urbanistyczny ubytek przy ulicy Czerwonego Krzyża”. Ma to być pierwsze w Polsce archiwum uczelni wyższej, wybudowane w technologii energooszczędnej i dostosowane do standardów budownictwa pasywnego (więcej
tutaj).
Inwestycja warta jest około 18 mln zł. Archiwum ma zmieścić docelowo 17000 metrów bieżących akt.
Katarzyna Górowicz-MaćkiewiczZdjęcia: Wizualizacje budynku nowego archiwum Politechniki Wrocławskiej, projekt Pracowni Projektowej F-11, główny projektant dr inż. arch. Marcin Furtak